Jakie tajemnice ukryły się w książkach. Warsztaty literackie z Małgorzatą Swędrowską

Zapraszamy na warsztaty, podczas których odkryjemy tajemnice książek! Zobaczymy książki małe i długie, świecące w ciemności i takie, w których można się przejrzeć. Będziemy bawić się słowami i rymami i przeczytamy wspólnie kilka książek. Czy można czytać w ruchu? Przekonajmy się na własnej skórze! Będzie zaskakująco i niespodziankowo.

Zajęcia dla dzieci w wieku 5-9 lat

  • 21 kwietnia, 16:00 w filii 4 (Wieczysta 105) – Bilety do kupienia na stronie Biletyna
  • 22 kwietnia, 10:00 w filii 7 (Suwalska 11) – Bilety do kupienia na stronie Biletyna
  • 22 kwietnia, 13:00 w filii 29 (Reja 1) – Bilety do kupienia na stronie Biletyna

Spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską

Zapraszamy na spotkanie z autorką Magdaleną Zarębską, podczas którego pisarka zabierze uczestników na niepowtarzalną przygodę z przedwojennym Wrocławiem w tle.

  • 21 kwietnia (piątek), 9:00
  • Filia nr 1, ulica Sztabowa 98
  • Adresat: dzieci w wieku 10-13 lat
  • Wstęp wolny

Spotkanie z udziałem tłumacza Polskiego Języka Migowego. Dostępne dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Wydarzenie w ramach projektu „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu” dofinansowanego ze środków PFRON (program Kultura bez barier).


Familijna gra mobilna „Bajkowe Tajemnice”

Gra odwołana – odbędzie się w innym terminie. Przepraszamy.


Warsztaty z ilustratorką Sylwią Tracz

Zapraszamy dzieci w wieku 5-9 lat na warsztaty plastyczne z Sylwią Tracz, ilustratorką książek dla dzieci Ten drugi. Opowieść Misia Fredka oraz Smakowita Zielenina.

Podczas zajęć porozmawiamy o ilustracjach w dawnych bajkach dla dzieci. Obejrzymy wspólnie stare ilustrowane książki dziecięce i przeanalizujemy, w jaki sposób prezentowano w nich postaci: ich ubiór oraz fryzury. Ilustracje porównamy ze zdjęciami dawnych mieszkańców Wrocławia. Następnie stworzymy własne ilustracje portretowe dawnych wrocławian. Użyjemy do tego kolorowego papieru, filcu, kleju i nożyczek.

Liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).

Wydarzenie w ramach projektu „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu” dofinansowanego ze środków PFRON (program Kultura bez barier).


Wymiana książek na parkingu przed biblioteką – Filia nr 1

Godzina 10:00-14:30, parking przed Filią nr 1, ulica Sztabowa 98


Zielonym do góry. Gra mobilna „Zielony kapturek”

Odwiedź bibliotekę na Księżu Małym i przy ulicy Traugutta. „Zielonym do góry” to wspólna zabawa dla całej rodziny. Grając w grę mobilną Zielony Kapturek zwiedzicie nasze dwie biblioteki oraz Centra Aktywności Lokalnej na Księżu Małym oraz Na Niskich Łąkach. W każdym z tych miejsc czeka na Was zabawa oraz zdobywanie fantów. Dla tych, którzy wraz z Zielonym Kapturkiem przemierzą całą trasę, w Filii 46 czeka wspólna zabawa niespodzianka.

  • Start: 22 kwietnia, 10:00 w Filii nr 46, ulica Tarnogórska 1
  • Adresat: Wydarzenie dla dzieci od 3 do 13 lat
  • Zapisy: w Filii nr 46 45

Warsztaty ilustratorskie z Małgorzatą Kulik

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach ilustratorskich z Małgorzatą Kulik “Jak żyło się w dawnym Wrocławiu?” w ramach projektu Kultura bez barier.

Podczas zajęć prowadząca przybliży uczestnikom autorski sposób tworzenia ilustracji za pomocą tradycyjnych technik rysunkowych. Fotografie rzeźb, dawnej architektury i obrazów posłużą dzieciom jako inspiracja do stworzenia własnych kompozycji. Na ich bazie będą tworzone opowieści, które potencjalnie mogłyby się wydarzyć w odległych czasach.
Każdy uczestnik stworzy ilustrację lub cykl do wykreowanej przez siebie narracji.

Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie przyjazne osobom z autyzmem.


Spotkanie autorskie z Moniką Kowalską – tłumaczenie na PJM

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką Kowalską autorką sagi lwowsko-wrocławskiej „Dwa Miasta”. Intryguje ją przeszłość i świat, którego już nie ma, a tropienie losów przodków niezmiennie wywołuje u niej dreszcz emocji. Wielką miłością darzy zarówno Wrocław, jak i Lwów, z którego wywodzi się jej rodzina.

  • 22 kwietnia, 15:00
  • Filia nr 29, ulica Reja 1
  • Adresat: dorośli
  • Wstęp wolny dla czytelników

Tłumaczenie na PJM (Polski Język Migowy). Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie przyjazne osobom z autyzmem.


Spotkanie autorskie z Nadią Szagdaj – tłumaczenie na PJM

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Nadią Szagdaj autorką książek kryminalnych. Pani Nadia jest zafascynowana historią Breslau, która trwa nieprzerwanie od wielu lat. W swoich powieściach, przedstawia Wrocław na wiele sposobów. Na spotkaniu opowie o nowej powieści, której fabuła jest osadzona w latach 50 XX wieku we Wrocławiu.

  • 22 kwietnia, 17:00
  • Filia nr 29, ulica Reja 1
  • Adresat dorośli
  • Wstęp wolny dla czytelników

Tłumaczenie na PJM . Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wydarzenie przyjazne osobom z autyzmem.


Spotkanie autorskie z Janem Węglowskim

„Radio – sztuka wyobraźni”, tak można by zatytułować spotkanie z Janem Węglowskim, autorem książek Roztrójenie jaźni czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu! i Przodem do tyłu czyli postęp wsteczny. A to dlatego, że na ich treść składają się satyryczne teksty, pisane (i wygłaszane) przez autora dla Radia Wrocław oraz radiowej „Trójki”. Podczas spotkania utrzymanego w formie stand-upu, będzie można wysłuchać kilku wybranych tekstów oraz piosenek, a także radiowych anegdot i wspomnień.

  • 22 kwietnia, 17:00
  • Filia nr 11 – CBK Fama, ulica Krzywoustego 286
  • wstęp wolny

Spotkanie autorskie z pisarzem Jędrzejem Pasierskim

Z okazji „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich” zapraszamy na spotkanie z pisarzem Jędrzejem Pasierskim, autorem między innymi popularnej serii o policjantce Ninie Warwiłow. Jednym z poruszanych tematów będzie nowa książka Martwy klif, w którym pani komisarz zamienia górskie krajobrazy na tajemnicze okolice Zalewu Szczecińskiego.

  • 23 kwietnia,18:00
  • Filia nr 11 – CBK Fama, ulica Krzywoustego 286
  • Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
  • Informacje: jan@fama.wroc.pl

Program Kultura bez barier

Projekt „Jak się żyło w dawnym Wrocławiu…” realizowany jest w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego z programu Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Osi priorytetowa IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa.

trzy logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Data wydarzenia: 21.04-22.04.2023