IBUK Libra

logotyp ibuk libra PWN

Miejska Biblioteka Publiczna oferuje bezpłatny dostęp do e-booków z serwisu IBUK Libra. Z książek elektronicznych można korzystać w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu, na różnych urządzeniach, bez konieczności wychodzenia z domu.

IBUK Libra to około 7000 e-booków w języku polskim, wśród których można znaleźć publikacje specjalistyczne i akademickie z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych i medycznych. Polecamy studentom i pracownikom naukowym oraz wszystkim zainteresowanym poszerzaniem wiedzy.

Więcej informacji o tym, jak założyć konto w serwisie IBUK Libra znajdą państwo w dziale Pomoc oraz FAQ. Aby skorzystać z serwisu, kliknij na link IBUK Libra.

Zachęcamy do obejrzenia filmików instruktażowych w serwisie YouTube dotyczących korzystania z platformy Ibuk LIbra:

Film przedstawiający funkcje platformy IBUK Libra

Film przedstawiający sposób rejestracji i logowania dla posiadaczy kodów PIN

Film przedstawiający osobistą półkę myIBUK

Kody dostępu do serwisu IBUK Libra można otrzymać w każdej z naszych 37 bibliotek.

Instrukcja dla użytkowników:

Czytanie książek w IBUK Libra umożliwia oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Firefox, Safari lub Internet Explorer od wersji 10. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

  1. Dostęp do publikacji z sieci bibliotecznej na stronie IBUK Libra. Domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Przy wykupionych pozycjach pojawia się ikonka książki („czytaj”). Po jej naciśnięciu treść otwiera się w nowym czytniku, dającym wiele możliwości pracy z tekstem.
  2. Dostęp do publikacji spoza sieci bibliotecznej na stronie IBUK Libra.

Unikalny kod PIN do zdalnego logowania można otrzymać w bibliotece.

Funkcjonalności czytnika w IBUK LIBRA:

  • wyszukiwanie wewnątrztekstowe
  • dodawanie zakładek
  • zaznaczanie fragmentów tekstu
  • wprowadzanie własnych notatek
  • tagowanie fragmentów
  • eksport notatek (prześlij / udostępnij notatkę / zakładkę)
  • tryb optymalny / zgodny
  • wstawianie przypisów (wkrótce)

Konfiguracja sprzętowa i wymagane oprogramowanie

Zastosowana w IBUK Libra aplikacja do czytania książek myIBUK działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTLM5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari, jak również przeglądarkę Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie

Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią internet o przepustowości min. 512kb/s (zalecamy 2Mbps). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443). Serwery i usługi mogą się znajdować w następujących adresacjach: 195.230.120.0/24, 37.59.171.128/26.

Aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Konfiguracja sieci powinna zezwalać na łączenie się z serwisem facebook.com oraz google.com. Jeżeli konfiguracja sieci uniemożliwia dostęp do domeny facebook.com oraz google.com, to funkcje aplikacji myIBUK wykorzystujące te serwisy nie będą dostępne.

Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5″, działających pod kontrolą systemu Android w wersji min. 4 oraz iOS min. 5.1. Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres https://reader.ibuk.pl w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store. Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.