Żywa Biblioteka
Żywa Biblioteka – rozmowy z Żywymi Książkami, ludźmi którzy są reprezentantami mniejszości i grup spotykających się z wykluczeniem społecznym i uprzedzeniami.
Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może wybrać książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, a w tym wyjątkowym dniu można czytać z nich jak z otwartej księgi.
Rozmowa trwa 30 minut. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy, na jakie jest narażona. Podczas rozmowy twarzą w twarz można zadać im nawet najdziwniejsze i najbardziej intrygujące pytania.
Zabrania się używania przemocy fizycznej i psychicznej wobec Książek. Żywa Książka może w każdej chwili przerwać rozmowę, jeśli uzna, że czytelnik przekroczył granice prywatności lub był dla niej niemiły. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.
Celem projektu jest zmiana postawy wobec inności na taką, która oparta jest na zrozumieniu i szacunku, a także zachęcenie do zapoznawania się̨ z prawami człowieka, i budowanie świadomości istnienia stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji.
Dostępnymi do rozmowy osobami mogą być, np.: Muzułmanka, Były Bezdomny, Osoba Homoseksualna, Osoba transseksualna, Osoba na wózku, Feministka, Osoba niewidząca, Osoba niesłysząca, Osoba ciemnoskóra, Romka, Katolik, Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjanka, Trzeźwiejący Alkoholik, Uchodźczyni, Żydówka i inni.
Żywa Biblioteka powstała trochę przypadkiem. W 1993 roku przyjaciel kilku młodych ludzi z Danii został napadnięty. W reakcji na to wydarzenie, młodzi ludzie założyli w Kopenhadze stowarzyszenie „Stop Volden” – mające na celu zapobieganie takim sytuacjom. Ich lokalne akcje były niezwykle udane i w krótkim czasie zyskali bardzo liczne grono sympatyków. Jednym z działań było stworzenie metody Żywej Biblioteki. Jej pomysłodawcami byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel.
Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana podczas festiwalu w Roskilde (Dania). Wzięło w niej udział 75 Żywych Książek, m.in: Policjant, Polityk, Feministka, Graficiarz, Kibic. Jej celem było postawienie wyzwania uczestniczącym w niej czytelnikom, aby zmierzyli się twarzą̨ w twarz ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami. Dosłownie. Takie spotkanie z Człowiekiem pełniącym rolę Żywej Książki miało inicjować́ dialog między, czasem bardzo różnymi od siebie, ludźmi i budować zrozumienie dla inności, redukując w ten sposób niechęć́ i nienawiść́ wobec tego, co obce.
Żywa Biblioteka w Polsce pojawiła się̨ w 2007 w Warszawie i we Wrocławiu. Później projekt był realizowany także w innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Opolu, Białymstoku, Rzeszowie, Rudzie Śląskiej, Toruniu, Poznaniu, Grudziądzu, Gdańsku, Włocławku, Koszalinie, Jeleniej Górze, Radomiu, Zielonej Górze.
Więcej informacji o międzynarodowym ruchu na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa oraz sieci organizacji pracujących metodą Żywej Biblioteki przeczytasz na stronie: www.zywabibliotekapolska.pl
ZAPRASZAMY: młodzież i dorosłych
GDZIE? Filia MBP nr 58 (Mediateka), pl. Teatralny 5
KIEDY? czerwiec
UDZIAŁ: bezpłatny
ORGANIZATORZY: Filia MBP nr 58 (Mediateka), Stowarzyszenie Diversja
FINANSOWANIE: MBP + dotacje
KOORDYNATORKA MBP: Inez Jasińska
KONTAKT: tel. 71 347 12 68; ijasinska@biblioteka.wroc.pl
Żywa Biblioteka 2023
Zapraszamy do Mediateki 17 czerwca 2023 r. w godz. 12:00-20:00.
Żywa Biblioteka 2022
W dniach 3–4 czerwca 2022 roku odbyła się jubileuszowa edycja projektu Żywa Biblioteka Wrocław. Żywa Biblioteka była otwarta dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia oraz gości. Wypożyczenia odbywały się na terenie Mediateki, a czas pojedynczej rozmowy wynosił 30 minut. Udział w projekcie…
Żywa Biblioteka 2019
W dniach 7-8 czerwca 2019 r. odbyła się kolejna edycja Żywej Biblioteki we Wrocławiu. Odwiedziło ją 164 czytelników. Wśród Żywych Książek znaleźli się m.in.: Ateista, Ukrainka, Mama dziecka z zespołem Aspergera, Mama geja, Ukrainiec, DDA, Gej, Syryjczyk, Były więzień, Były Świadek Jehowy, Osoba…
Żywa Biblioteka 2018
W dniach 14–15 grudnia odbyła się zimowa edycja Żywej Biblioteki. Można było porozmawiać z 32 Żywymi Książkami i posłuchać ich historii. Aż 188 osób wypożyczyło na rozmowę jedną z Żywych Książek! Odbyło się 309 ważnych rozmów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. W dniach 8-9 czerwca Żywa…
Żywa Biblioteka 2017
Żywa Biblioteka to metoda edukacyjna i międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka, który poprzez spotkania i rozmowy przeciwstawia się uprzedzeniom i dyskryminacji. Podczas wydarzenia Żywe Książki – osoby stygmatyzowane w naszym społeczeństwie – zapraszają Czytelników do indywidualnych rozmów.…
Żywa Biblioteka 2016
W dniach 10-11 czerwca 2016 r. odbyła się dziewiętnasta edycja projektu Żywa Biblioteka. Do Mediateki mógł przyjść każdy mieszkaniec Wrocławia i wypożyczyć na rozmowę przedstawiciela/kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej itp. Aby odbyć taką rozmowę musiał być zarejestrowany…