Komiksy

Oczy kobiety wpatrzone w otwartą książkę

Sztuka komiksu

Na długi czas sztuka komiksu popadła w niełaskę i nie mówiło się o niej w kontekście literatury. Zeszyty pojawiające się w małych nakładach, w niszowych wydawnictwach, znane były tylko wąskiemu gronu pasjonatów.

Od kilku lat zaobserwować można prawdziwy renesans komiksu i wzmożone zainteresowanie wszystkim, co jest z nim związane. Nasza biblioteka, odpowiadając na zapotrzebowanie swoich czytelników, włącza się w ten trend, uzupełniając zbiory komiksowe. Odświeżana jest klasyka i pojawia się w filiach wiele atrakcyjnych nowości wydawniczych, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie zbiory jakiejkolwiek książnicy.

Dostrzegamy zainteresowanie twórcami komiksów: scenarzystami, rysownikami, kolorystami. Współcześnie komiksy to nie tylko zeszyty o superbohaterach, ale również pozycje będące prawdziwymi dziełami, w których tekst idealnie współgra z obrazem, bez infantylizowania ważkich tematów.

Dla kogo są komiksy?

  • Dla tych, którzy nie przepadają za czytaniem, a jednak chcieliby mieć kontakt ze słowem pisanym. Niewielka warstwa tekstowa zmusza do samodzielnego myślenia, dopowiadania, rozwijania i uzupełniania historii.
  • Dla młodszych czytelników, którzy dopiero wkraczają w świat literatury, a ich wyobraźnia ciągle się rozwija. Nadmiar tekstu w opowiadaniach i powieściach może ich przytłoczyć i skutecznie zniechęcić do samodzielnego czytania. W komiksach tekst wkomponowany w sekwencyjne ilustracje sprawia, że poznają historię, a wiele rzeczy muszą się domyślić sami, co sugeruje warstwa graficzna.
  • W końcu dla tych, którzy cenią sobie sztukę, grafikę i dzięki komiksom i powieściom graficznym mogą być świadkami flirtu kultury popularnej i wyższej na co dzień.

Dla wszystkich, którzy są znawcami sztuki komiksowej i dla tych, którzy z gatunkiem dopiero zaczynają swoją przygodę, mamy ciągle powiększającą się kolekcję. Komiksy biograficzne, obyczajowe, historyczne, sensacyjne, fantastyczne, zeszyty z przygodami superbohaterów w seriach i wydaniach albumowych – wszystko to dostępne jest w wielu naszych filiach.