Koalicja Czytająca Polska

Dla upowszechnienia czytania książek w Polsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu należy do Koalicji „Czytająca Polska”.

KTO

Jesteśmy nieformalną koalicją osób, instytucji i firm, które łączy świadomość, że przyszłość Polski zależy od tego, na ile uda się nam podnieść poziom czytelnictwa.

MARZENIE

Chcemy, by każde dziecko (a następnie dorosły) w Polsce mogło realizować swój pełny potencjał. Liczne badania potwierdzają, że prywatna czynność, jaką jest czytanie książek, przekłada się na polepszenie szans życiowych jednostki i – co za tym idzie – olbrzymie korzyści społeczne: zwiększenie liczby obywateli uczestniczących w życiu społecznym i gospodarczym, wzrost potencjału naukowego, ekonomicznego i innowacyjnego kraju.

DZIAŁANIE

Od 2021 roku pracujemy razem, warsztatowo, z nastawieniem na uwzględnienie głosów z różnych stron Polski, sektorów i poziomów hierarchii naszych organizacji. Opracowujemy pomysły na działania, których wprowadzenie będzie skutkowało pożądaną zmianą, czyli przyczyni się do upowszechnienia czytania. Pracujemy nad strategią dla powszechnego czytania; pomysłami na funkcjonowanie książki w szkole, w gminie, w firmie.

PROFESJONALIZM

Wierzymy, że zmiana jest możliwa. Wiemy, że wymaga szerokiej współpracy, mądrego namysłu i efektywności operacyjnej. Dlatego prowadzimy rozmowy w sposób zorganizowany i konstruktywny. Szukamy rozwiązań merytorycznie uzasadnionych i takich, które będą miały największy wpływ, bo realizują wpływ u źródła problemu.

EFEKTY

Nasze wspólne prace i wysiłki przynoszą efekty.

W marcu 2024 roku została podpisana w naszej obecności „Deklaracja zabrzańska”, w której Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce zobowiązało się do prawdziwie holistycznej pracy na rzecz czytelnictwa: we wszystkich wydziałach miasta, z uwzględnieniem szkoleń i warsztatów czytelniczych dla pracowników urzędu. To jest dokładnie to, o czym rozmawiamy i do czego dążymy. Dziękujemy Miastu Zabrze za zrozumienie i wprowadzenie takiej bezprecedensowej zmiany w podejściu. Zapraszamy kolejne samorządy do współpracy.

Publikacje z serii „Supermoc Książek”, wokół których nasza Koalicja powstała, stały się wehikułem budowania sieci współpracy bardzo wielu organizacji: dużych i małych, instytucjonalnych, pozarządowych i biznesowych. Najświeższa z nich to „Supermoc Książek #TataTeżCzyta” (www.tatatezczyta.pl).

Każde nasze spotkanie, to kolejna dawka inspiracji i wiedzy, która przekłada się na przeróżne  punktowe działania jak choćby aktywizacja lekarzy na rzecz czytelnictwa w Choszcznie czy miejski piknik dla rodzin pod hasłem #TataTeżCzyta w Zakopanem.

W lutym 2024 roku Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu powołała Podkomisję stałą ds. Czytelnictwa i Prawa Autorskiego. Cieszymy się z tej decyzji, Koalicja „Czytająca Polska” ma nadzieję wspierać prace Podkomisji swoją wiedzą i wypracowanymi pomysłami na rzecz rozwoju czytelnictwa w Polsce.

UCZESTNICY

W pracach inicjatywy „Czytająca Polska” biorą udział:

  • Instytucje: Biblioteka Narodowa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji Narodowej – operatorzy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Gdyńskie Centrum Kultury, Wrocławski Dom Literatury, KBF, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Goyki 3 Art Inkubator;
  • Samorządy i organizacje samorządowe: Gdańsk, Kraków, Strumień, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Unia Metropolii Polskich, Rozczytana aglomeracja;
  • Wojewódzkie i Miejskie Biblioteki Publiczne: WBP Olsztyn, MBP Zabrze, MBP Wrocław, MBP Choszczno, MBP Dąbrowa Górnicza; MBP Zakopane;
  • Biznes: Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Nowa Era, Księgarnia Mamy To; Lubimyczytac.pl; Legimi, Azymut, Międzynarodowe Targi Poznańskie;
  • Fundacje i Stowarzyszenia: Fundacja Powszechnego Czytania, CzasDzieci, Edico, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Festiwal Stolica Języka Polskiego, Szkoła Edukacji UW i PAFW, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury;
  • Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli: Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis, Psychologia Edukacyjna, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach, Liceum ogólnokształcące nr VII we Wrocławiu.

Prace inicjatywy „Czytająca Polska” koordynują: Fundacja Powszechnego Czytania, Biuro Prezydenta ds. Kultury Miasta Gdańsk, Polska Izba Książki, Wrocławski Dom Literatury | Wrocław Miasto Literatury UNESCO i KBF | Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zapraszamy do współpracy osoby, firmy i instytucje!

Napisz do nas: mbp00@biblioteka.wroc.pl

Czytająca Polska: Zabrze z deklaracją czytelnictwa

Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce podpisało zobowiązanie urzędników do pracy nad czytelnictwem.

Koalicja Czytająca Polska. Dla upowszechnienia czytania książek w Polsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu należy do Koalicji „Czytająca Polska”. KTO Jesteśmy nieformalną koalicją osób, instytucji i firm, które łączy świadomość, że przyszłość Polski zależy od tego, na ile uda się nam podnieść poziom czytelnictwa. MARZENIE Chcemy, by każde…