Festiwal Feminatywa

O projekcie Feminatywa

Feminatywa to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet na ważne współczesne tematy. W 2022 roku zaprosiliśmy Was do bibliotek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. W wybranych filiach odbyły się dyskusje z pisarkami, artystkami i aktywistkami. Wątek ukraiński z poprzednich edycji miał swoją kontynuację w rozmowach o emigracji i wojnie. W nawiązaniu do obchodów Roku Marii Konopnickiej, prześledziliśmy feministyczne wątki twórczości pisarki. Wśród tematów aktualnych pojawiła się transpłciowość, a historycznych – sytuacja robotnic w dawnej Polsce. Wszystkie panelowe dyskusje będą dostępne w formie podcastów.

Zbiórka artykułów menstruacyjnych

Bardzo się cieszymy, że w ramach współpracy z Różową Skrzyneczką i Akcją Menstruacja udało nam się zamontować 10 punktów pomocy okresowej w filiach MBP we Wrocławiu. Dołączyły one do dwóch miejsc – CBK FAMA i Filii nr 7 przy ulicy Suwalskiej, które przetarły szlaki dla menstruacyjnego wsparcia…

Feminatywa przeciw wykluczeniu menstruacyjnemu – punkty pomocy okresowej w filiach MBP

W toaletach wybranych filii MBP znajdziecie skrzyneczki z artykułami menstruacyjnymi.

Feminatywa – przestrzeń dialogu kobiet

Zapraszamy na trzecią edycję feministycznego festiwalu 5-11 listopada 2022 w wybranych filiach MBP

Dostępne

Czas herstorii. Porozmawiajmy o dziejach kobiet – Feminatywa

Herstoria (z angielskiego herstory) to termin, który pojawił się w języku angielskim w latach 70. XX wieku w czasie trwania drugiej fali feminizmu. Został wprowadzony jako gra słowna i analogia do słowa historia (z angielskiego history), mając za zadanie zwrócić uwagę na brak kobiet na kartach…

Dostępne

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo w perspektywie globalnej – Feminatywa

Rozmowa z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy to okazja szczególna, godzi się, aby zawierała podsumowania i plany na przyszłość. W pierwszej części postaramy się wyłonić wydarzenia /procesy, które były kluczowe dla trzydziestolecia polsko-ukraińskich stosunków.

Dostępne

Feminatywa polsko-ukraińska 2021

FEMINATYWA POLSKO-UKRAIŃSKA to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, który rozpoczął swoją działalność w 2020 roku. Wydarzenie zostało pomyślane jako kobieca przestrzeń dialogu, dyplomacji kulturalnej i debaty wokół relacji polsko-ukraińskich.