Żywa Biblioteka to metoda edukacyjna i międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka, który poprzez spotkania i rozmowy przeciwstawia się uprzedzeniom i dyskryminacji. Podczas wydarzenia Żywe Książki – osoby stygmatyzowane w naszym społeczeństwie – zapraszają Czytelników do indywidualnych rozmów. Celem spotkań jest również kształtowanie wizerunku Wrocławia jako autentycznego miejsca spotkań, otwartego na drugiego człowieka.

W dniach 9–10 czerwca 2017 r. w Mediatece odbywały się 30 minutowe rozmowy z przedstawicielem/ką mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej.

Wiemy, że stereotypów nie można obalić w jeden dzień. Wierzymy jednak, że spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a także, że spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy możliwości zadać. To daje nam szansę na bliższe poznanie, wzrost empatii i lepsze życie razem.

PlakatZywaBiblioteka2017_m

W zespole Żywej Biblioteki działa ponad 35 Żywych Książek, m.in. Ateista, Były Więzień, Były Narkoman, Osoba Homoseksualna, Osoba transseksualna, Osoba na wózku, Feministka, Katoliczka, Osoba Niewidząca, Osoba Niesłysząca, Osoba Ciemnoskóra, Osoba chora na schizofrenię, Hindus, Osoba Bezdzietna z wyboru, Muzułmanin, Muzułmanka, Ksiądz, Cyganka/Romka, Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjanin, Singielka, Trzeźwiejący Alkoholik, Uchodźca, Wychowanka domu dziecka, Zakonnica, Żyd oraz 15 osobowa grupa nieocenionych wolontariuszy.

Działania towarzyszące Żywej Bibliotece 2017:

  • 1 – 16 czerwca – wystawa na Placu Solnym „Rozmowa po rozmowie” dotycząca 10-lecia realizacji projektu Żywa Biblioteka. 20 fotografii Żywych Książek i 20 intymnych, inspirujących opowieści zachęcających do zadawania odważnych pytań i dzielenia się osobistym doświadczeniem;
  • Żywobibliotekowy Tramwaj 10 czerwca, kursujący od Mediateki do ZOO, w którym można było porozmawiać z Żywymi Książkami;
  • pokaz filmu „The Human Library / Żywa Biblioteka” w Kino Nowe Horyzonty, 8 czerwca o godz. 18.00 (z polskimi napisami).

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu – Mediateka i Stowarzyszenie Diversja

www.zywabiblioteka.pl
Profil Żywej Biblioteki na Facebooku.

Historia Żywej Biblioteki

Jak wiele społecznych inicjatyw, tak i Żywa Biblioteka powstała trochę przypadkiem. W 1993 roku młody człowiek z Kopenhagi został pobity. Po tym wydarzeniu jego przyjaciele założyli Stowarzyszenie „Stop Volden” – przeciwko przemocy, aby rozpocząć działania wśród swoich rówieśników, mające na celu zapobieganie takim sytuacjom. Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w 2000 r. podczas festiwalu muzycznego w Roskilde. Jej głównym inicjatorem był Ronni Abergel, który przekazał informacje o tej metodzie do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy. W 2004 roku została uznana za ich oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i dzięki pierwszemu podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy rozprzestrzeniła się na kilkanaście, a potem kilkadziesiąt krajów na świecie. Organizacją, która czuwa nad Ż̇ywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization z siedzibą w Kopenhadze.