Blogujące Bibliotekarki polecają kolejną powieść!

Dziewczyna w okularach i zielonej bluzce zasłania sobie pół twarzy książką "Wszystko czego wam nie powiedziałam" Celeste Ng.

„Wszystko czego wam nie powiedziałam” Celeste Ng to potwornie smutna historia rodzinna o społecznym nieprzystosowaniu, inności i rodzicielskich oczekiwaniach wobec dzieci. Już pierwsze zdania powieści serwują nam fabularny wstrząs: „Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą”. Poznajemy zatem amerykańsko-chińską rodzinę Lee przy porannym posiłku, zanim dotrze do niej wieść o śmierci średniej córki, oczka w głowie rodziców. Narracja snuje się w dwóch planach czasowych: „dziś” obserwujemy rodzinę dotkniętą stratą oraz śledztwo mające na celu wyjaśnić okoliczności śmierci Lydii, „kiedyś” – sięgamy do czasów studenckich matki, Marylin, i początków jej związku z ojcem, Jamesem.

W centrum wydarzeń znajduje się niemal symbiotyczna relacja Marylin i Lydii. Matka, która poświęciła swoje ambicje dla małżeństwa i rodziny, chorobliwie zabiega o rozwój córki, dla której wymarzyła sobie lepszy los. Lydia, niebieskooka piękność, jedyne dziecko o „amerykańskich” rysach, wydaje się spełnieniem rodzicielskich marzeń o dostosowaniu się, o ucieczce od inności i wytykania palcami ze względu na azjatyckie korzenie. Celeste Ng wnikliwie analizuje relacje między małżonkami, między rodzicami a dziećmi oraz między rodzeństwem. Nath i Hannah dorastają w cieniu Lydii, zabiegając o uwagę rodziców; każde z nich niezależnie szuka prawdy o zniknięciu i śmierci siostry. Pełny obraz sytuacji i motywacji postaci poznajemy tak naprawdę dopiero w zakończeniu powieści, tropiąc razem z bohaterami pogłębianie się drobnych rys i konfliktów wewnątrz z pozoru idealnej rodziny.

Powieść przedstawia nam gorzki obraz niespełnionego życia rodziców, którzy, chcąc zapewnić dzieciom lepszą przyszłość, przestają ich słuchać i liczyć się z ich uczuciami. Równie melancholijna okazuje się wizja dziecka, które łaknie rodzicielskiej uwagi i miłości, za wszelką cenę unikając jakiejkolwiek odmowy, buntu czy niezależności. „Wszystko czego wam nie powiedziałam” to historia o porażce rodzinnej komunikacji – to, co niewypowiedziane, okazuje się najbardziej niszczące.

Karolina Lubczyńska, Filia nr 29

Koniecznie zajrzyjcie na Blogujące Bibliotekarki, gdzie Dziewczyny z Filii nr 29 dzielą się swoimi recenzjami!

ul. Reja 1