Fundacja OPEN MIND oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na „Wrocławskie Gawędobranie dzieci, dorosłych i każdego kto zechce posłuchać rodzimych przypowieści.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Nieprzypadkowo spotkamy się w „Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania” zainicjowanym w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Dlaczego? Ponieważ głośne czytanie rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Uczy myślenia, ćwiczy pamięć, pogłębia wiedzę, poszerza zasób słownictwa i poprawia dykcję. Czytając uczymy się otwartości na innych, budujemy więzi i wspólnie spędzamy czas. Wyrabiamy w sobie także dobre nawyki i… podnosimy statystyki czytelnictwa.

29 września, od godz. 12.00 do 13.30, w Dolnośląskim Centrum Filmowym, wraz z gośćmi specjalnymi pokażemy, że czytanie jest fajne, a rodzime historie, podania i legendy nadal fascynują.

Czytać będą:

• Bartłomiej Świerczewski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych,
  • Jarosław Perduta – Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego,
  • Konrad Imiela – Dyrektor Artystyczny i aktor Teatru Muzycznego Capitol,
  • Justyna Szafran – Aktorka Teatru Muzycznego Capitol i wokalistka,
  • Włodzimierz Ranoszek – Bajkopisarz,
  • Ewa Zachara – Pisarka i poetka,
  • Katarzyna Czaplińska Białecka -Bibliotekarka i animatorka kultury, kierowniczka filii nr 17 MBP i. T. Różewicza we Wrocławiu
  • Dominik Kłosowski – przewodniczący Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej Wrocławia
  • Mirosława Pokładek – Aktorka Teatru „Nadodrzańskiego”
  • Mikołaj Czerniatowicz – 12 – letni miłośnik czytania i gry na perkusji.

Publiczność usłyszy, m.in. legendy o mostku pokutnic, dzwonie grzesznika, smoku Strachocie, opowieści o kluskowej bramie, a także opowieści o wrocławskich krasnoludkach. Spotkanie z żywym słowem będzie także okazją do posłuchania czy w legendach jest choć odrobina prawdy historycznej.

Zapisy

Zgłoś swój udział, indywidulanie lub grupowo. Zapisu można dokonać na 3 sposoby:

Partnerzy i organizacja

Spotkanie „Wrocławskie Gawędobranie” realizowane jest w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Filmowego z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocławskie Wydawnictwo EMKA, Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o., Nasze Nadodrze, Grupakreatywni.pl, CRZ Krzywy Komin, Muzeum Miejskie Wrocławia,
Patroni medialni: TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Gazeta Wrocławska, Wroclive, Kocham Wrocław, Miejsca we Wrocławiu, designteka.pl, Czas na Wrocław, 30 minut