Równoteka

Biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich – bez względu na tożsamość płciową i orientację psychoseksualną. Od lat realizujemy działania w obszarze edukacji równościowej, upowszechniamy wiedzę na temat feminizmu, praw osób LGBTQ+ i chętnie włączamy się w akcje o podobnej tematyce inicjowane przez partnerskie organizacje. Prawa człowieka to dla nas bardzo ważna kwestia, dlatego dążymy do tego, aby Biblioteka była miejscem sojuszniczym dla środowisk LGBTQ+ i innych grup dyskryminowanych.

Co znajdziesz w ofercie Biblioteki?

W naszych zbiorach znajdują się książki i multimedia (e-booki, filmy) o tematyce feministycznej i LGBTQ+:  literatura piękna, reportaże, eseje, literatura popularnonaukowa i wiele innych. Jeśli nie możesz samodzielnie znaleźć ich na regałach – zapytaj o nie bibliotekarkę/bibliotekarza.

Działania równościowe

W Bibliotece organizujemy wydarzenia kulturalne i edukacyjne związane z tematyką feministyczną i queerową.

Wydarzenia cykliczne

Żywa Biblioteka – rozmowy z Żywymi Książkami, ludźmi którzy są reprezentantami mniejszości i grup spotykających się z wykluczeniem społecznym i uprzedzeniami.

Feminatywa – festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, bezpieczna przestrzeń dialogu kobiet na ważne i aktualne tematy. Rozmawiamy o prawach kobiet, ich sytuacji we współczesnym świecie, problemach i wyzwaniach, z jakimi mierzy się świat – lokalnie i globalnie.


Aktualności

Miesiąc Dumy: spotkanie autorskie z Milo Migacz

Premiera książki „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku”

Miesiąc Dumy: spotkanie z Mają Heban | 11.06

Spotkanie autorskie z Mają Heban, transpłciową aktywistką, publicystką, autorką książki "Godność, proszę.

Tęczowe DKK w filii nr 32 | 4.06

W czerwcu naszym honorowym gościem będzie Pan Jerzy Koch, tłumacz literatury niderlandzkiej i południowoafrykańskiej.

Spotkanie z Selją Ahavą

Mediateka zaprasza na spotkanie autorskie z Selją Ahavą, które odbędzie się we wtorek 21 maja.