Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń

Od 9 listopada jeden z wrocławskich tramwajów nosi imię Wandy Rutkiewicz. W ten niezwykły i wyjątkowy sposób wrocławskie MPK uhonorowało wybitną wrocławiankę w roku, którego jest Patronką.

A my od 10 listopada zapraszamy do Filii nr 57 przy ulicy Szewskiej 78 (Biblioteka Turystyczna) do oglądania wystawy fotograficznej poświęconej wielkiej himalaistce. Wystawa powstała w ramach projektu Karawana do gwiazd. Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń, realizowanego w kwietniu i maju tego roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza w ramach obchodów Roku Wandy Rutkiewicz Karawana do gwiazd.

O wystawie

Zdjęcia pochodzą z archiwum rodzinnego Wandy Rutkiewicz oraz z albumu Wanda Rutkiewicz pod redakcją Jana Bortkiewicza.
Opracowanie graficzne: Beata Walkowiak
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 30 listopada 2022.

Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz należy do grona najwybitniejszych współczesnych Polek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Była prekursorką kobiecych zespołów górskich. Swoją konsekwencją, determinacją i przełamywaniem barier w dążeniu do celu, wytyczyła drogę do sukcesów himalaizmu kobiecego. Jej wyczyny znane były na całym świecie. Autorskie przedsięwzięcie zdobycia wszystkich czternastu ośmiotysięczników na ziemi nazwała „Karawaną do marzeń”. W tym roku minęło 30 lat od jej śmierci na dziewiątym z nich, Kanczendzondze.

Data wydarzenia: 10.11-30.11.2022

Filia nr 57, BIBLIOTEKA TURYSTYCZNA