Zapraszamy na obchody Roku Wandy Rutkiewicz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Wydarzenie odbędzie się pod nazwą „Karawana do gwiazd. Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń”.

Karawana do gwiazd

Z okazji ogłoszenia przez Sejm roku 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zaprasza na cykl spotkań poświęconych jednej z najsłynniejszych himalaistek świata, której życie i początki wspinania związane były z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.

Data: 8-9 kwietnia 2022
Miejsce: Mediateka, Centrum Innowacji Przejście i Biblioteka Turystyczna
Program wydarzenia
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy do udziału

Do udziału w Karawanie do gwiazd zapraszamy zarówno dorosłych odbiorców, jak również dzieci i młodzież.

Gośćmi Karawany do gwiazd będą:

• Aleksander Lwow – himalaista, Janusz Kalinowski – wiceprezes Klubu „Polskie Himalaje”,
  • Anna Kamińska, Anna Czerwińska-Rydel (autorki książek o Wandzie Rutkiewicz),
  • Eliza Kubarska (reżyserka filmowa),
  • Marianna Oklejak (ilustratorka książki dla dzieci o Wandzie Rutkiewicz).

Oprócz spotkań i prelekcji planujemy także pokazy filmów, warsztaty dla najmłodszych oraz grę miejską „8 z 14”, której tytuł nawiązuje do liczby szczytów Korony Himalajów i Karakorum zdobytych przez Wandę Rutkiewicz.

W przestrzeni, gdzie będą odbywały się spotkania, zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Wystawa ta stanie w maju na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu.

Kwietniowa „Karawana do gwiazd” jest jednocześnie zapowiedzią 10. jubileuszowej edycji Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, która w tym roku odbędzie się w październiku.

Wanda Rutkiewicz i jej szczyty marzeń

Wanda Rutkiewicz należy do grona najwybitniejszych współczesnych Polek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Była prekursorką kobiecych zespołów górskich. Swoją konsekwencją, determinacją i przełamywaniem barier w dążeniu do celu, wytyczyła drogę do sukcesów himalaizmu kobiecego. Jej wyczyny znane były na całym świecie. Autorskie przedsięwzięcie zdobycia wszystkich czternastu ośmiotysięczników na ziemi nazwała „Karawaną do marzeń”.

W tym roku minie 30 lat od jej śmierci na dziewiątym z nich, Kanczendzondze.