Grafika promująca spotkanie z Pawłem Małaszyńskim. 6 listopada 2020 roku o godzinie 18:00 Paweł Małaszyński przeczyta opowiadanie Leopolda Tyrmanda Rower, czyli zemsta moralności. Zdjęcie aktora zrobiła Marta Wojtal.

W piątek 6 listopada Paweł Małaszyński przeczytał dla nas opowiadania Leopolda Tyrmanda „Rower, czyli zemsta moralności”. Spotkanie było częścią projektu „Skarpetki Tyrmanda” organizowanego przez MBP: Mediatekę i Filię nr 1.

Paweł Małaszyński – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, wokalista, muzyk. Znany między innymi z filmów takich jak „Katyń” „Skrzydlate świnie”, „Jack Strong”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz”, „Listy do M. 2”, oraz seriali: „Oficer”, „Magda M.”, „Oficerowie”, „Twarzą w twarz”. Obecnie można oglądać go na deskach warszawskiego teatru „Kwadrat”. Zagrał tam w sztukach: „Sługa dwóch Panów”, „Szalone nożyczki”, „Wszystko w rodzinie”, „Nie teraz kochanie”.

W czasach, gdy nie było jeszcze internetu (a czarno-biała telewizja była w powijakach), można by uznać Leopolda Tyrmanda za osobę, która mocno kreuje swój wizerunek. Zanim postanowicie zostać influencerami, posłuchajcie i zobaczcie, jak aktor Paweł Małaszyński czyta opowiadanie Tyrmanda „Rower, czyli zemsta moralności”

„Był na tyle niejednoznaczny, na tyle skomplikowany, o połamanym życiorysie, że prawdziwe są wspomnienia zarówno tych, którzy zapamiętali go jako bohatera, jako jednego z nielicznych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się reżimowi komunistycznemu, jak i tych, którzy do tej pory uważają go za pozera” – mówi wrocławianin Mariusz Urbanek, autor jednej z pierwszych książek o Tyrmandzie.

Spotkanie dostępne na YT Mediateki:

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.