Informacje ogólne 

Adres i kontakt 

Filia nr 12
ul. Piłsudskiego 105 
Wrocław 
email: mbp12@biblioteka.wroc.pl
telefon: 71 3471263

Biblioteka mieści się na piętrze dworca PKP Wrocław Główny, nad sklepem Biedronka. Wjazd schodami ruchomymi lub windą (wejście do windy i klatki schodowej w holu dworca przy Biedronce). Jadąc windą wybieramy piętro nr 2. Osoby niepełnosprawne lub rodzice z wózkami, żeby uniknąć przeszkód architektonicznych, wybierają przycisk: piętro 1 i wchodzą wejściem bocznym po naciśnięciu dzwonka mieszczącego się przy drzwiach na półpiętrze.  

Z biblioteki przy ul. Piłsudskiego 105 mogą korzystać dorośli, młodzież i dzieci. W jej zbiorach są książki do czytania, książki do słuchania, komiksy, w tym duża kolekcja komiksów japońskich czyli mang i gry planszowe. Na miejscu można skorzystać z pięciu komputerów z dostępem do Internetu oraz z jednego z dostępem do katalogu bibliotecznego. W bibliotece organizowane są spotkania, warsztaty tematyczne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Na terenie biblioteki są stoły, stoliki, krzesła, kanapy i pufy. Powierzchnia całej biblioteki liczy około 590 metrów kwadratowych. 

Szczegółowy plan filii numer 12 

Do biblioteki możesz wejść szklanymi drzwiami o szerokości 96 cm otwieranymi na zewnątrz na lewą stronę, drzwi są umieszczone jako drugie w ciągu czterech i jest na nich naklejony napis „wejście”. Przy wejściu umieszczone są bramki kontrolne. W przedsionku na prawo od wejścia znajdują się szafki na bagaż lub garderobę. Na wprost wejścia na ścianie przymocowany jest prezenter na ulotki. Kierując się lekko w lewo od wejścia głównego, po kilku krokach dojdziesz do trzech schodów z poręczami prowadzących w dół do strefy informacyjnej, gdzie po prawej stronie ustawiona jest lada biblioteczna z dwoma stanowiskami obsługi. 

Z prawej strony lady ustawiony jest przy ścianie jeden regał, a z lewej dwa regały z grami planszowymi. Strefa informacyjna ma kształt kwadratu, jej powierzchnia wynosi około 77 metrów kwadratowych. Na  przeciwko lady znajdują się dwa zabudowane dwustronne miękkie siedziska, przy których stoją dwa stoliki z przodu widoczne od strony lady oraz dwa z drugiej strony. Przechodząc między siedziskami dojdziesz do ustawionych wzdłuż ściany czterech regałów z książkami polecanymi przez bibliotekarzy, nowościami wydawniczymi i romansami. Na prawo od regałów znajdują się dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do  wypożyczalni multimediów, gier planszowych i mang. Na lewo od regałów możesz wejść w wąski  korytarzyk prowadzący do jednoskrzydłowych drzwi do pomieszczenia zwanego Galerią biblioteczną. Korytarzyk oraz podest z trzema schodami umiejscowiony jest jednocześnie na lewo od wejścia głównego,  wzdłuż nich ciągnie się rząd czterech dużych okien.

Galeria biblioteczna i Kuchnia literacka 

W pomieszczeniu Galerii bibliotecznej wystawiane są grafiki i obrazy artystów profesjonalnych i amatorów. Pomieszczenie to znajduje się na lewo od głównego wejścia i jednocześnie przylega z lewej  strony strefy informacyjnej. Do Galerii możesz wejść kierując się w lewo od wejścia głównego idąc wzdłuż czterech okien i schodząc po trzech schodach. Pomieszczenie liczy około 33 metry kwadratowe i m  kształt kwadratu. Środek Galerii jest pusty, lewa strona ściany przedzielona jest wysokimi oknami, na  ścianie na wprost wejścia do Galerii znajduje się wnęka z zamkniętymi drzwiami, ściana obok wnęki przedzielona jest wysokimi oknami. Pomieszczenie to ma około 33 metrów kwadratowych. Kierując się w prawo dojdziesz do jednoskrzydłowych drzwi prowadzących do Kuchni Literackiej. Przechodząc przez  drzwi zobaczysz po prawej stronie ustawione wzdłuż ściany dwa regały z książkami z kolekcji Dawnej Literatury Dziecięcej. Z lewej strony stoją przy ścianie meble imitujące kuchenne, ściana przylegająca do  mebli przedzielona jest oknami. Na środku Kuchni literackiej stoi duży prostokątny stół, przy nim osiem krzeseł z miękkimi siedziskami. Na przeciwko wejścia do Kuchni Literackiej stoją wzdłuż ściany kolejne trzy regały z kolekcją Dawnej Książki Dziecięcej oraz jednoskrzydłowe drzwi prowadzące do wypożyczalni  multimedialnej, mang i gier planszowych. Pomieszczenie Kuchni Literackiej liczy około 31 metrów kwadratowych. Organizowane są tam zajęcia tematyczne dla szkół i inne spotkania okołoliterackie. 

Wypożyczalnia audiobooków, gier planszowych, mang i czytelnia komputerowa

Bezpośrednio ze strefy informacyjnej przejdziesz do wypożyczalni audiobooków, gier planszowych i mang. Pomieszczenie to ma kształt prostokąta i liczy około 109 metrów kwadratowych. W lewej jej części pod oknami znajduje się czytelnia komputerowa, na dwóch stołach ustawione są po dwa komputery z  dostępem do Internetu, przy każdym stanowisku ustawione jest krzesło z miękkim siedziskiem. Z prawej i  z lewej strony czytelni komputerowej przy ścianach stoją regały z audiobookami dla dzieci i popularnonaukowe dla dorosłych. Regały te mają wysuwane szuflady oraz uchwyty w kształcie gałek. W prawym rogu czytelni komputerowej znajdują się drzwi do przejścia ewakuacyjnego. W środkowej części tej  wypożyczalni po prawej stronie na wysokim regale ułożone są gry planszowe przeznaczone do  wypożyczenia, zaraz obok pod ścianą stoją dwa niskie regały z wysuwanymi szufladami, na którym zgromadzona jest kolekcja mang, takie same dwa regały z szufladami i mangami ustawione są po przeciwnej stronie pod lewą ścianą. Pomiędzy nimi w wolnej przestrzeni na środku stoją trzy niskie regały  z szufladami, na nich zostały ułożone audiobooki z literatury pięknej dla dorosłych czytelników. W prawej części pomieszczenia ustawione są dwa ciągi niskich regałów z mangami. 

Wypożyczalnia książek dla dorosłych ze strefą czytelni 

Bezpośrednio z wypożyczalni audiobooków, mang i gier planszowych przejdziesz do liczącego około 103  metrów kwadratowych głównego pomieszczenia wypożyczalni książek dla dorosłych. Prawa i lewa strona pomieszczenia to wysokie regały wbudowane w ściany z literaturą piękną dla dorosłych, na środku stoi sześć regałów w trzech rzędach, na których zgromadzona jest literatura popularno- naukowa. Zaraz przy wejściu z przodu regałów stojących pośrodku znajduje się komputer z dostępem do katalogu bibliotecznego, ustawiony jest na specjalnej podstawie w kształcie litery K, z tego komputera można korzystać w pozycji stojącej. Na końcu pomieszczenia znajdują się dwa wysokie i szerokie okna, a  pomiędzy nimi przeszklone drzwi będące wyjściem na taras. W tym miejscu urządzono czytelnię, stoją tam  dwa szerokie, prostokątne stoły, przy każdym po pięć krzeseł z miękkimi siedziskami. Na prawej ścianie wypożyczalni znajduje się jedno wejście do części dedykowanej dorosłym i młodzieży. Na lewej ścianie wypożyczalni są dwa wejścia do części dedykowanej dzieciom. Przeszklonym drzwiami ze strefy czytelni można wyjść na taras biblioteki. Taras jest otwierany tylko w miesiącach letnich, wtedy jest on przedłużeniem czytelni, wystawiane są na nim leżaki, na których można usiąść i spędzić czas na czytaniu i relaksie. Ma on kształt prostokąta, z przodu tarasu rozmieszczone są cztery symetryczne kamienne wieżyczki.

Prawa część biblioteki: dwa pomieszczenia z literaturą młodzieżową i dalsza część literatury pięknej dla dorosłych 

Do części prawej biblioteki możesz wejść od strony niskich regałów z mangami z wypożyczalni za strefą informacyjną. Miniesz mały kwadratowy korytarzyk, w którym znajduje się szafa i zamknięte drzwi do  serwerowni i wejdziesz przez jednoskrzydłowe drzwi do wypożyczalni dla młodzieży. Pomieszczenie to ma około 35 metrów kwadratowych. Lewa ściana to ciąg regałów z literaturą młodzieżową, przy drzwiach po  prawej stronie są regały z literaturą młodzieżową obyczajową, równolegle do nich stoi regał z lekturami dla szkoły średniej. Na prawej ścianie znajduje się wysokie i szerokie okno, pod nim stoi kanapa oraz duża pufa. Na ścianie na wprost wejścia znajduje się wejście do następnego pomieszczenia bocznego, po prawej stronie tego wejścia znajdują się regały z literaturą w języku ukraińskim dla dorosłych i młodzieży, a po lewej stronie regały z literaturą w języku angielskim i innych. Pomiędzy regałami znajduje się  przejście do następnego pomieszczenia liczącego około 37 metrów kwadratowych. Po prawej stronie wejścia znajduje się wąski regał z komiksami dla młodzieży. Na ścianie po prawej stronie i na wprost  wejścia znajdują się okna. Ściana po lewej zajęta jest przez regały w kształcie litery L, na których ułożone są książki z literatury polskiej dla dorosłych. Pomiędzy oknami w rogu jest także regał w tym samym kształcie z resztą książek tego działu. W przestrzeni pomiędzy ustawione są trzy regały z książkami z działów fantastyki, horroru i komiksy dla dorosłych. Mniej więcej pośrodku lewej strony pomieszczenia znajduje się wejście do środkowej głównej wypożyczalni dla dorosłych. 

Lewa część biblioteki: dwa pomieszczenia z literaturą dla dzieci 

Ze środkowej głównej wypożyczalni dla dorosłych możesz wejść do strefy dziecięcej dwoma przejściami znajdującymi się między regałami po lewej stronie. Pierwsze pomieszczenie z literaturą dla dzieci liczy około 37 metrów kwadratowych. Na ścianie po lewej stronie od wejścia znajduje się regał z książkami w  językach obcych, do niego przylega wnęka z miękkim siedziskiem, a za wnęką ciągną się regały z lekturami szkolnymi. Ściana na wprost wejścia jest przedzielona dużym oknem. W rogu po lewej stronie okna znajdują się regały z literaturą w języku ukraińskim, a po prawej stronie regały z opowiadaniami dla dzieci, regały z opowiadaniami ciągną się na całej ścianie prawej, pośrodku regały są przedzielone dwuskrzydłowymi drzwiami. Zaraz przy wejściu pierwszego pomieszczenia dla dzieci po prawej stronie stoi regał z komiksami dla najmłodszych. W przestrzeni na środku stoją dwa rzędy regałów z literaturą popularnonaukową dla dzieci. Do drugiego pomieszczenia z literaturą dla dzieci możesz przejść przez dwuskrzydłowe drzwi. Do lewego wejścia przylega regał z grami planszowymi, a zaraz obok niego biurko z komputerem, nad komputerem są półki z maskotkami. Lewa ściana wypożyczalni przedzielona jest oknami, pod nimi stoją niskie i wąskie dwa regaliki, na których prezentowane są warte polecenia książki dla dzieci. Naprzeciwko wejścia, w rogu po lewej stronie stoi regał w kształcie litery L z książkami dla najmłodszych. Ściana naprzeciwko wejścia przedzielona jest dużymi oknami, pod nimi ustawione są dwa okrągłe stoliki, przy każdym z nich stoją po cztery małe pufy. W rogu i na ścianie po prawej stronie naprzeciwko wejścia stoi ciąg regałów z książkami dla dzieci. Prawa ściana przedzielona jest wejściem do głównej, środkowej wypożyczalni dla dorosłych. Na środku pomieszczenia stoi duża okrągła kanapa. Pomieszczenie liczy około 37 metrów kwadratowych.