W bibliotece nie pozwolimy żadnemu Seniorowi ani Seniorce na nudę. Zapraszamy na Dni Seniora – przygotowaliśmy wiele warsztatów oraz spotkań. Wszystkie szczegóły poniżej, na warsztaty obowiązują zapisy.

‌Druk 3D dla seniorów

19 września, 17:00 | MultiCentrum MBP, ulica Powstańców Śląskich 210

Seniorzy zobaczą przykładowe wydruki z drukarki 3D, a następnie przy komputerach zaprojektują własne przedmioty, które zostaną wydrukowane na naszych drukarkach 3D. Wydruki będzie można odebrać w późniejszym terminie (będziemy się kontaktować z uczestnikami indywidualnie). Aby wziąć udział w zajęciach, trzeba posiadać podstawową znajomość obsługi komputera z myszką oraz korzystania z Internetu.

Wstęp wolny

Zapisy: mailowo multicentrum2@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie: 71 364 69 66


Konsultacje komputerowe dla seniorów

19 września – 12 października, wtorki i czwartki od 13:00 do 14:00 | Filia nr 11 CBK FAMA, ulica Krzywoustego 286

Ostatnio przeszliśmy przez wiele ważnych zmian w naszym systemie bibliotecznym. Dążymy do zapewnienia najlepszych możliwych doświadczeń dla naszych seniorów, dlatego też chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na konsultacje komputerowe, które pomogą Wam w pełni wykorzystać wprowadzone nowości i udogodnienia.

Nowy system biblioteczny jest bogaty w nowe funkcje, które ułatwią korzystanie z konta bibliotecznego i katalogu online. Nasze konsultacje komputerowe zostały stworzone specjalnie dla seniorów, aby pomóc Wam w zapoznaniu się z tymi zmianami i wykorzystaniu ich w pełni.


Spotkanie autorskie z Zośką Papużanką

29 września, 18:00 | Filia nr 54, ulica Jesienna 22

Zapraszamy do biblioteki przy ulicy Jesiennej na spotkanie autorskie z pisarką Zośką Papużanką, której najnowsza książka Żaden koniec ukazała się w czerwcu 2023 nakładem wydawnictwa Marginesy.

Zośka Papużanka to pisarka, zadebiutowała powieścią „Szopka” w 2012 r. Książka zdobyła uznanie czytelników i krytyki, a największymi wyróżnieniami były nominacje do Nagrody Literackiej Nike oraz do Paszportów Polityki. Autorka publikowała swoje opowiadania m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Radarze”, „Piśmie”, „Miesięczniku Znak”, „Vogue”, „Czasie Literatury”. Współpracuje z teatrami dla dzieci, a także z Teatrem Figur Kraków. Twórczość literacką łączy z pracą nauczycielki języka polskiego.


Warsztaty linorytu dla seniorów

3 października, 17:00 | MultiCentrum MBP, ulica Powstańców Śląskich 210

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym jest grafika artystyczna oraz techniki druku wypukłego, do których należy linoryt. Usłyszą o tym, kiedy powstały pierwsze linoryty, jacy byli najbardziej znani twórcy pracujący w tej technice oraz jakich materiałów i narzędzi używa się do tworzenia linorytów. Następnie każdy stworzy własny projekt grafiki, wytnie ją w matrycy i odbije na kartce. Uczestnicy będą mogli zabrać do domu zarówno odbitki, jak i swoje matryce (wycięte grafiki).

Uwaga! Na zajęciach pracujemy z ostrymi narzędziami (dłuta – ich użycie wymaga siły i precyzji) oraz brudzącymi farbami graficznymi (zachęcamy do założenia ubrań, które mogą się pobrudzić).

Wstęp wolny

Zapisy: mailowo multicentrum2@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie: 71 364 69 66


Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk

‌3 października, 16:00 | Filia nr 16, ulica Kolista 17

Zapraszamy na spotkanie z pisarką Agnieszką Krawczyk, autorką powieści obyczajowych, kryminałów, a także książek dla dzieci. Najbardziej znane serie obyczajowe jej autorstwa to Czary codzienności, Ulica Wierzbowa i Leśne ustronie. Wydała do tej pory 29 powieści dla dorosłych, dwie książeczki dla dzieci o przygodach rezolutnej Mai i jej przyjaciół z Ekipy Badaczy oraz jest autorką opowiadań do 12 antologii świątecznych, obyczajowych i kryminalnych. Jej hobby to zbieranie sensacyjnych i jednocześnie śmiesznych artykułów z gazet oraz niezamierzenie humorystycznych nekrologów. Kolekcjonuje też stare ilustrowane wydania książek dla dzieci i interesuje się sztuką, szczególnie malarstwem współczesnym.

Wstęp wolny


‌Aplikacje mobilne, czyli jak to działa?

5 października, 14:00 | Filia nr 14, ulica Wilhelma Grapowa 1

‌Współczesne telefony oferują o wiele więcej funkcji niż dzwonienie i wysyłanie sms-ów. Wiele aplikacji pomaga nam np. w dbaniu o zdrowie, w zakupach i wielu innych życiowych sytuacjach. O tym co to są aplikację i jak je zainstalować na naszych smartfonach porozmawiamy w trakcie warsztatów w bibliotece na Jagodnie. Prosimy o zabranie smartfonów z dostępem do Internetu.

‌Wstęp wolny

Zapisy: mailowo mbp14@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie 798 847 351


Wiersze z szuflady – przegląd twórczości poetyckiej seniorów

5 października, 17:00 | Filia nr 11 CBK FAMA, ulica Krzywoustego 286

Andrzej Maskiewicz zaprasza osoby wrażliwe na słowo, do przedstawienia swojej twórczości poetyckiej podczas pierwszego Przeglądu Twórczości Poetyckiej Seniorów, który odbędzie się 5 października w Famie. Utwory będą prezentowane w kategoriach:

  • miłość,
  • patriotyzm,
  • przyroda,
  • wiersze okolicznościowe,
  • inne.

Podczas wydarzenia publiczność dokona wyboru najlepszego tekstu. Zwycięski wiersz zostanie następnie opublikowany w mediach społecznościowych CBK Fama.

Osoby zainteresowane przedstawieniem swojej twórczości podczas Przeglądu Twórczości Poetyckiej Seniorów zapraszamy do kontaktu z organizatorem. Warunkiem uczestnictwa jest ukończony sześćdziesiąty rok życia. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie: +48504751656 do 30 września.


Długopis 3D dla seniorów

12 października, 17:00 | MultiCentrum MBP, ulica Powstańców Śląskich 210

Uczestnicy poznają zasady działania długopisu 3D i samodzielnie wykonają breloczki, zawieszki albo inne rysunki. Będzie można skorzystać z gotowych szablonów lub stworzyć własne projekty. Rysowane wzory utwardzają się bardzo szybko i stanowią gotowy przedmiot, który można zabrać ze sobą do domu.

‌Zajęcia z długopisem 3D pobudzają kreatywność i wyobraźnię, a przy okazji uczą dokładności i cierpliwości.

‌Wstęp wolny

‌Zapisy: mailowo multicentrum2@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie: 71 364 69 66


Śladami książek z Wrocławiem w tle – spacer literacki

14 października, 11:00-13:30 | Zbiórka o godzinie 11:00 pod pomnikiem Chopina w Parku Południowym

Z okazji Dni Seniora zapraszamy na spacer śladami bohaterów literackich wrocławskich pisarzy i pisarek. Przemierzając miasto poszukamy miejsc związanych z twórczością między innymi Malwiny Ferenz, Mai Gulki, Justyny Stanisz, Marka Krajewskiego, Andrzeja Janikowskiego.
Spacer poprowadzi Jacek B. Myszkowski.

Wstęp wolny.

Wydarzenie jest organizowane przez filie nr: Pomiń listę filii 7, 37, 42, 55.

Data wydarzenia: 19.09-12.10.2023