Dzień Życzliwości, a właściwie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, bo tak brzmi pełna nazwa tego święta, przypada 21 listopada. To stosunkowo nowe święto – w tym roku na świecie jest obchodzone po raz pięćdziesiąty, w Polsce – po raz siedemnasty.

Zobacz, gdzie odbywają się życzliwe warsztaty w bibliotekach

uśmiechnięte ludziki biegnąc e w swoim kierunku, napis Dzień Zyczliwości 21 listopada Wrocław, na dole napis życzliwość ma moc!~na dole logotyp Wrocław miasto spotkań

Dzień Życzliwości

Idea Dnia Życzliwości (ang. World Hello Day) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jej autorami są bracia Brian i Michael McCormackowie. Gdy jesienią 1973 roku wybuchła wojna między Izraelem a Egiptem (tzw. wojna Jom Kippur), postanowili oni w sposób pokojowy zaprotestować przeciwko temu i wszelkim konfliktom zbrojnym, sporom i kłótniom. Owocem tego protestu było ustanowienie Dnia Życzliwości – święta, które przypomina nam, jak ważne są pokojowe rozwiązywanie sporów, życzliwość na co dzień, pozytywny stosunek do świata i innych. Jak świętować Dzień Życzliwości? To proste – wystarczy się uśmiechnąć, wykonać miły gest, pogawędzić z sąsiadem czy z uśmiechem ustąpić miejsca w tramwaju.

Dziś Dzień Życzliwości funkcjonuje w ponad 180 krajach. Od 2006 roku święto jest obecne w Polsce, a pierwszym miastem, w którym je obchodzono, był Wrocław. Pierwsze wrocławskie obchody Dnia Życzliwości odbyły się pod hasłem „Znajdź się wśród Życzliwych”.

Autorem oprawy graficznej święta jest wrocławski artysta Andrzej Tylkowski. W tym roku już po raz siedemnasty stworzył on grafiki, które poprawiają nastrój, wywołują uśmiech, sprawiają, że dzień staje się lepszy. Takie samo działanie mają wydarzenia, które 21 listopada, nieprzerwanie od 2006 roku, odbywają się we Wrocławiu: konkursy, warsztaty, koncerty, wykłady, happeningi czy spotkania. W 2007 roku we Wrocławiu pojawił się krasnal Życzliwek, który swoim uśmiechem codziennie poprawia nastrój wrocławianom i turystom.

W tym roku Dzień Życzliwości świętujemy we Wrocławiu pod hasłem „Życzliwość ma moc!”. Ta moc bierze się z życzliwych słów, miłych gestów, uśmiechów. Z dobrych, życzliwych relacji. Ta moc nas uskrzydla, pobudza do działania, otwiera na świat. To energia, którą możemy się dzielić i którą obdarzają nas inni.

Tegoroczne obchody mają w naszym mieście charakter szczególny, ponieważ łączą się z obchodami Wrocławskiego Roku Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Codzienna życzliwość odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu samotności i pomaga z niej wyjść. To właśnie życzliwość jest podstawą budowania dobrych relacji, które są lekiem na samotność. Życzliwość ma moc! Także moc pokonania samotności.


Warsztaty w MultiCentrum, ulica Powstańców Śląskich 210

Życzliwe kartki przestrzenne 

Podczas zajęć porozmawiamy o tym, czym jest życzliwość i dlaczego warto być życzliwym każdego dnia. Przeczytamy wspólnie książeczkę o życzliwości, a następnie wykonamy proste kartki przestrzenne lub z mechanizmem pop-up, w których będzie można wpisać życzliwe życzenia i przekazać je bliskim, koleżankom lub kolegom. 

Zajęcia indywidualne: 

Zajęcia dla grup:

14-25 listopada – oferta dla przedszkoli i szkół

Temat dla grup przedszkolnych (5-6 lat) oraz klas I SP

  • koszt: 10 zł od ucznia
  • Prosimy o kontakt pod numerem 71 364 69 66 w celu ustalenia szczegółowego terminu 

Breloczki pełne życzliwości – zabawy z długopisem 3D

Podczas zajęć porozmawiamy o tym, czym jest życzliwości i dlaczego warto być życzliwym każdego dnia. Następnie dzieci poznają zasady działania długopisu 3D i samodzielnie lub z pomocą opiekunów wykonają życzliwe breloczki bądź zawieszki, na przykład w kształcie uśmiechniętej buźki, słoneczka czy kwiatka. 

Budujemy mosty życzliwości – oferta dla szkół

Zapraszamy grupy szkolne na życzliwe zajęcia w MultiCentrum. 

Porozmawiamy o tym, czym jest życzliwość i dlaczego warto być życzliwym każdego dnia. Dzieci zbudują mosty z klocków K’nex, które następnie połączymy w jeden bardzo długi most życzliwości. 

  • 14-25 listopada
  • Temat dla klas II-V SP
  • koszt: 10 zł od ucznia
  • Prosimy o kontakt pod numerem 71 364 69 66 w celu ustalenia szczegółowego terminu 

Dajmy zwierzętom głos 

Warsztaty z tworzenia plakatów na temat praw zwierząt. Podczas zajęć dzieci poznają historię plakatu, dowiedzą się jak go stworzyć i jakie są zasady jego kompozycji. 

Porozmawiamy także o zwierzętach i postaramy się zrobić plakaty, dzięki którym zwierzaki przemówią do ludzi i opowiedzą o sobie. Warsztat powstał na podstawie pomysłu Igi Woźniak Halo tu fauna realizowanego w ramach Wrocławskich Mikrograntów 2022. Warsztaty poprowadzi ilustratorka Sylwia Tracz. 


Warsztaty w Filii nr 6, ulica Lwowska 21

Gliniane drzewka szczęścia

W ramach Klubu Rodzica zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Darię Jaroch z Gabinetu Edukacyjno-Terapeutycznego TU-DU. Dzieci wykonają gliniane drzewka szczęścia, by podarować je z okazji Dnia Życzliwości.

Przyjazne Gajowice

Filia nr 6 oraz Rada Osiedla Gajowice zapraszają mieszkanki i mieszkańców do wspólnego tworzenia mapy Przyjaznych Gajowic. Propozycje miejsc przyjaznych, gdzie jesteśmy witani uśmiechem, spotykamy się z serdeczną obsługą, możemy miło spędzać czas również w psim towarzystwie, można zgłaszać przez formularz do 18 listopada. Głos można oddać też w bibliotece przy ulicy Lwowskiej 21. 

Wyróżnione miejsca otrzymają specjalna naklejkę i znajdą się na mapie Przyjaznych Gajowic.


Filia nr 14, ulica Grapowa 1

Wystawa plastyczna „Życzliwość ma moc”

21 listopada w bibliotece będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych pod hasłem Życzliwość ma moc autorstwa dzieci z zaprzyjaźnionej pobliskiej szkoły podstawowej oraz zaangażowanych czytelników i czytelniczek. 

Dodatkowo zostanie zaprezentowana wystawa książek pełnych życzliwości i pozytywnej energii. Do wypożyczenia zachęcą inspirujące życzliwe cytaty umieszczone w przestrzeni biblioteki.

Wstęp wolny


Mediateka – Filia nr 58, plac Teatralny 5

Życzliwe Gry w Mediatece

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że nad planszówką prawie się pokłóciliście? Przecież Piotrek nie powinien kupować karty, którą upatrzyła sobie Magda, a ten decydujący punkt zwycięstwa u Michała to już naprawdę został policzony ze złośliwości…

W tym roku będzie inaczej! Tegoroczny Dzień Życzliwości świętujemy w Mediatece planszówkowo, ale bez konfliktów przy stole. 

Powiedz nam, która ze znanych Ci planszówek sprzyja życzliwym zachowaniom wobec ludzi, zwierząt i świata w ogóle. Pomóż stworzyć listę Życzliwych Gier, którą opublikujemy w Dzień Życzliwości, czyli 21 listopada. Wystarczy, że weźmiesz udział w facebookowej zabawie na fanpage’u Mediateki. Już 14 listopada pojawi się tam post, w którym poprosimy o przesyłanie zdjęć z życzliwego grania, czyli Waszych zdjęć pokazujących, jak bawicie się przy życzliwych planszówkach. W komentarzach, oprócz dodania zdjęć, napiszcie, dlaczego dana gra zasługuje na tytuł Życzliwej Gry. W zabawie będziecie mogli brać udział cały tydzień – aż do 20 listopada.

Dla autorów i autorek pięciu najciekawszych komentarzy przygotowaliśmy we współpracy z Wydziałem Promocji Miasta i Turystyki specjalne upominki.

  • Ogłoszenie wyników zabawy odbędzie się 21 listopada, czyli w Dniu Życzliwości, na fanpage’u Mediateki.
  • Czas trwania akcji: 14-20 listopada, finał 21 listopada

Wszystkie filie: Książka do domu – skorzystaj z usługi życzliwego kuriera!

Osobom z ograniczoną możliwością wychodzenia z domu polecamy biblioteczną usługę Książka do domu. Mogą z niej skorzystać osoby starsze, chore lub z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie Wrocławia, które posiadają konto Czytelnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Chęć skorzystania z usługi należy zgłosić w bibliotece znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania osobiście, telefonicznie lub przez osoby trzecie.

Dostarczaniem zbiorów do domu zajmują się bibliotekarze i wolontariusze.

Czytelnicy korzystający z usługi Książka do domu wypożyczają zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu na zasadach określonych Regulaminem MBP

Data wydarzenia: 14.11-25.11.2022