[PL]

Erasmus Plus: Każdy czytelnik się liczy

Każdy czytelnik się liczy. Innowacje w budowaniu biblioteki przyjaznej, włączającej i otwartej na różnorodność.

Biblioteka to miejsce, które nieustannie się zmienia i dostosowuje do różnorodnych potrzeb osób czytających. Chcemy budować dla Was przestrzeń otwartą i dostępną, dlatego wciąż się edukujemy i wymieniamy wiedzą oraz doświadczeniem z innymi, żeby wiedzieć, jak najlepiej to robić. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) przystąpiliśmy do projektu Erasmus Plus, który pozwoli nam realizować cele związane ze zwiększeniem dostępności w naszej instytucji.

Na czym polega projekt?

Grupa osób pracujących w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w Lille (Francja) oraz Bibliotekę dla Młodzieży w Koszycach (Słowacja), żeby poznać dobre praktyki tych instytucji dotyczące pracy z czytelnikami o różnych potrzebach – osobami z niepełnosprawnością, osobami neuroróżnorodnymi, rodzicami z dziećmi, seniorami, mniejszościami narodowymi. MBP także ugości pracowników bibliotek partnerskich i podzieli się swoimi doświadczeniami. Podczas kilkudniowych wizyt studyjnych będziemy poznawać rozwiązania programowe, te dotyczące zbiorów bibliotecznych i dostosowań architektonicznych w partnerskich instytucjach, a także wspólnie pracować nad narzędziem do diagnozowania organizacji pod kątem wdrożeń dostępnościowych. Pozyskaną wiedzę przekujemy w nowe rozwiązania dla naszych instytucji. Efektem projektu będzie również publikacja internetowa zbierająca dobre praktyki wszystkich Partnerów oraz zaprzyjaźnionych z nimi instytucji miejskich. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie na stronach internetowych uczestników Projektu.

Czas trwania projektu to 16 miesięcy. Po jego zakończeniu każda instytucja zajmie się wdrożeniem przynajmniej jednej dobrej praktyki poznanej podczas wizyt studyjnych.

Główne działania projektowe

• wizyty studyjne osób pracujących w 3 partnerskich instytucjach;
  • stworzenie wspólnego narzędzia (check listy) do diagnozowania dostępności we własnej organizacji;
  • przygotowanie bezpłatnej publikacji internetowej z dobrymi praktykami w obrębie działań z osobami o różnych potrzebach.

Partnerzy projektu

• Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu – liderka projektu
  • Commune de Lille – Bibliothèque municipale de Lille
  • Knižnica pre mládež mesta Košice
Logotypy partnerów
Partnerzy projektu
Dofinansowane przez UE
Dofinansowane przez Unię Europejską

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

[ENG]

Erasmus Plus
Erasmus Plus: Every reader counts

Every reader counts. Innovation in developing friendly, inclusive and diverse public library.

A library is a place that is constantly changing and adapting to the diverse needs of those who read. We want to build an open and accessible space for you, so we are constantly educating ourselves and exchanging knowledge and experience with others to know how best to do it. Thanks to financial support from the Foundation for the Development of the Education System (FRSE), we have joined the Erasmus Plus project, which will allow us to pursue the goals of increasing accessibility in our institution.

What does the project consist of?

A group of people working at Tadeusz Różewicz Municipal Public Library in Wroclaw will visit the Municipal Public Library in Lille (France) and the Youth Library in Kosice (Slovakia) to learn about the good practices of these institutions in working with readers with different needs – people with disabilities, neurodiverse people, parents with children, seniors, national minorities. MBP will also host staff from partner libraries and share their experiences.

During several days of study visits, we will learn about program solutions, those relating to library collections and architectural adjustments at partner institutions, as well as work together on a tool to diagnose organizations for accessibility implementations. We will translate the acquired knowledge into new solutions for our institutions. The project will also result in an online publication collecting good practices of all Partners and their friendly city institutions. The publication will be available free of charge on the websites of Project participants.

The duration of the project is 16 months. After its completion, each institution will implement at least one good practice learned during the study visits.

Main project activities

• study visits to 3 partner institutions;
  • creation of a common tool (check list) for diagnosing accessibility in one’s own organization;
  • preparation of a free online publication with good practices within activities with people with special and different needs.

Project partners

• Tadeusz Różewicz Municipal Public Library in Wroclaw – project leader
  • Commune de Lille – Bibliothèque municipale de Lille
  • Knižnica pre mládež mesta Košice
Logotypy partnerów
Project partners
Co-funded by the European Union

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.