W dniach 10-11 czerwca 2016 r. odbyła się dziewiętnasta edycja projektu Żywa Biblioteka. Do Mediateki mógł przyjść każdy mieszkaniec Wrocławia i wypożyczyć na rozmowę przedstawiciela/kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej itp. Aby odbyć taką rozmowę musiał być zarejestrowany przez Bibliotekarzy – wolontariuszy, którzy po zapisaniu Czytelnika, wydali mu/jej kartę biblioteczną. Wypożyczenie mogło odbywać się tylko i wyłącznie na terenie oznaczonym przez organizatorów na terenie Mediateki, a rozmowa trwała 30 minut.

Żywe Książki, które zaprosiliśmy w tym roku: Ateista, Były Więzień, Dziewczyna z Krymu, Feministka, Gej, Mama geja, Muzułmanin, Muzułmanka, Niemiec, Osoba Ciemnoskóra, Osoba Głuchoniewidoma, Osoba Która wyszła z uzależnienia, Osoba Transseksualna, Para homoseksualna, Protestantka, Romka, Rosjanka, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik, Uchodźczyni, Ukrainiec,  W–Skers (aktywna osoba na wózku), Weganka, Żydówka.

Na rozmowę z Żywymi Książkami zdecydowało się 217 osób!

Żywymi Książkami, które pojawiły się po raz pierwszy byli: Freeganin i Osoba, która wyszła z anoreksji i bulimii.

Celem projektu Żywa Biblioteka jest wzrost świadomości i wiedzy Wrocławian na temat mniejszości kulturowych, religijnych, etnicznych, społecznych i innych oraz problemów, z jakimi spotykają się te osoby żyjąc we Wrocławiu.

Celem spotkań podczas Żywej Biblioteki jest również kształtowanie wizerunku Wrocławia jako autentycznego miejsca spotkań, miejsca otwartego na Innych.

Działania towarzyszące:

10 i 11 czerwca – warsztaty „Żywa Biblioteka jako narzędzie edukacji międzykulturowej” dla nauczycieli i edukatorów.

10 i 11 czerwca – instalacja „BeAnother Lab” – niezwykłe doświadczeniu przygotowane przez kolektyw BeAnother Lab, który przyjedzie z Barcelony. Projekt polega na zastosowaniu technologii, która stymuluje użytkownika do odczuwania, jakby był w skórze drugiego człowieka. Doświadczenie to ma rozwijać empatię i prowadzić do nawiązania dialogu pomiędzy ludźmi różniącymi się od siebie pod wieloma względami.

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Diversja w partnerstwie z Mediateką. Był współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. ŻB odbywa się w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

www.zywabiblioteka.pl oraz profil Żywej Biblioteki na Facebooku.