Projekt społeczny „Z książką na TY”

W dobie internetu, telefonów i nowinek technologicznych ludzie spotykają się z natłokiem rozrywek, z którymi literatura niestety często przegrywa. Co druga osoba nie lubi lub nie czyta książek – w zeszłym roku aż 58% osób zadeklarowało, że w ciągu ubiegłych 12 miesięcy nie przeczytało ani jednej książki. Jednym z ważniejszych powodów spadku poziomu czytelnictwa jest brak nawyku czytania, który kształtuje się od najmłodszych lat.

W odpowiedzi na to powstał pomysł na projekt społeczny „Z książką na TY”, stworzony w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”, prowadzony przez czterech uczniów liceum ogólnokształcącego.

Co robimy?

5 zalet wynikających z czytania książek:

Redukcja stresu

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex w 2009 roku udowadnia, że wystarczy 6 minut spędzonych na czytaniu książki, aby poziom kortyzolu (hormonu stresu) obniżył się aż o 68%!

Poszerzenie zasobu słownictwa

Regularne czytanie jest w stanie zdecydowanie wzbogacić zasób słów. Dzięki bogatszemu słownictwu można lepiej wyrazić swoje zdanie, uczucia i potrzeby.

Pamięć

Czytanie pobudza naszą wyobraźnię poprzez tworzenie obrazów. Nasz mózg musi przyswajać wiele informacji i zapamiętywać je – dzięki czytaniu tworzy nowe synapsy oraz poprawia działanie już istniejących. Dodatkowo badania w PNAS ukazały, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi jest 2,5 razy mniejsze.

Sen

Nawyk regularnego czytania przed snem sprawi, że sen będzie lepszy i przyjemniejszy w związku z obniżonym poziomem stresu. Książka czy e-book są najlepszą alternatywą dla telewizji bądź innych urządzeń elektronicznych ze względu na to, że nie emitują niebieskiego światła, które pobudza organizm.

Koncentracja

Wszechogarniający nadmiar informacji w mediach społecznościowych powoduje, że nasz mózg zaczyna przyswajać je intuicyjnie, przez co zapamiętujemy mniej i krócej skupiamy uwagę na jednej rzeczy. Czytanie książek jest treningiem skupienia, którego skutek zauważymy we wzroście efektywności naszej codziennej pracy.

Zaprzyjaźnij się z książkami!

Akcja pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.