Młodzi Poszukiwacze Przygody! Zapraszamy was na wyprawę śladami sympatycznego żubra, którego znacie z kart książek Tomasza Samojlika. Pompik krok po kroku pokaże wam, w jak pięknym przyrodniczo i niezwykłym kraju żyjemy. Możecie prześledzić całą jego wyprawę i razem z nim przedzierać się przez chaszcze i szuwary, przekraczać bagna i kręte rzeki, przechodzić przez ogromne bory i gęste lasy, a innym razem wygrzewać się na piaszczystych plażach, wspinać na wysokie szczyty albo wchodzić do wilgotnych jaskiń.

Te wszystkie cuda znajdziecie – tak jak rodzina Pompika – w Parkach Narodowych czyli wydzielonych obszarach najbardziej cennych przyrodniczo i objętych ochroną, by zachować je w naturalnym stanie. Zobaczcie na mapie, ile takich Parków znajduje się w Polsce. Ile z nich już udało się wam odwiedzić?

kartonowe plansze z ilustracjami i napisami np. Bieszczadzki Park Narodowy, Magurski Park Narodowy

Przyroda jednak to nie tylko krajobraz, ale i zamieszkujące go zwierzęta, a tych Pompik spotka po drodze niemało. Niektóre duże i kudłate, inne małe i pozbawione futra, jedne pokryte łuską, a inne piórami, takie spotykane prawie na co dzień albo niezwykle rzadkie, szybkie i zwinne albo przesypiające cały dzień pod kamieniem, biegające, latające lub pływające, czasem  przyjacielskie, a innym razem groźne i nieufne. Które z nich znacie? Czy któreś kiedyś spotkaliście?

Pamiętajcie, że my także jesteśmy częścią tego wielkiego i wspaniałego świata przyrody – bez niego nie byłoby nas, a i on czasem potrzebuje naszego zaangażowania, żeby dalej trwać. Wyznaczanie obszarów chronionych, takich jak Parki Narodowe, to jeden z przykładów takiego właśnie wsparcia.

śmiejący się bóbr z kartony, w tle regały biblioteczne

Wydarzenie w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.

Data wydarzenia: 12.08-09.09.2021

Filia nr 5 BIBLIOTEKA GRAFIT