Zapraszamy do Filii nr 12 na Dworcu Głównym we Wrocławiu na wystawę „Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja”, prezentującą fotografie Tadeusza Różewicza. Wystawa będzie obecna w MBP w do końca roku, zostanie pokazana także w kilku innych filiach MBP. Poprzednio wystawę mogliśmy oglądać w Filii nr 6 przy ul. Lwowskiej 2, Filii nr 5 przy ul. Namysłowskiej 8 i w Filii nr 4 przy ul. Wieczystej 105.

Różewicz i Hawałej

Autorem fotografii jest Adam Hawałej, jeden z najbardziej znanych wrocławskich fotoreporterów, który fotografował Tadeusza Różewicza przez ponad dwadzieścia lat. Towarzyszył mu w sytuacjach prywatnych i służbowych, m.in. podczas prób „Kartoteki rozrzuconej” reżyserowanej przez samego Różewicza, wymyślonego przez poetę happeningu Śmietnik, spacerów po parkach, spotkań z zaprzyjaźnionymi artystami.
Hawałej był jedynym fotografikiem, któremu stroniący od mediów Różewicz pozwolił na bliski kontakt. Zaprosił go także do sytuacji, w których powstały zdjęcia inscenizowane i reżyserowane przez poetę.
Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z albumu wydanego z okazji 90 urodzin Tadeusza Różewicza przez Wrocławski Teatr Współczesny.

Adam Hawałej o fotografowaniu Tadeusza Różewicza

„Tadeusz Różewicz fotografów zasadniczo nie lubił, albo udawał, że nie lubi. Dlatego nigdy nie zrobiłem mu typowej sesji. Moje zdjęcia powstawały spontanicznie i dobrowolnie, przy okazji rozmów, wspólnych spacerów. Całe nasze wspólne fotografowanie było odpowiedzią na impuls. Niechętnie uczestniczył w spotkaniach, nie znosił tłumu. Miał jednak w sobie coś niepowtarzalnego – spojrzenie, od którego biło ciepło i bezpośredniość. Fotografowałem go takim, jakim był – zwykłym człowiekiem”.
Adam Hawałej, Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja

Filmy na YouTube

O okolicznościach powstania kilku fotografii opowiada Adam Hawałej w zrealizowanym przez MBP cyklu 6 krótkich filmów „Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja- opowieści fotografa”.

Książki dostępne w naszych zbiorach

Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja
Śmietnik