W grudniu 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu ogłosiła konkurs na architektoniczną aranżację wnętrza bibliotecznej strefy dla dzieci w filii nr 37. Dziś prezentujemy zwycięski projekt oraz wszystkie nadesłane prace.

Konkurs został przeprowadzony we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej i był skierowany do jego studentek i studentów. Przedmiotem konkursu było opracowanie uniwersalnej koncepcji architektonicznej aranżacji wnętrza bibliotecznej strefy dla dzieci z elastycznymi rozwiązaniami meblarskimi w oparciu o wytyczne regulaminu. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Architektów Wnętrz.

Jury konkursowe w składzie:

1. Pani Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska
  2. Pan Prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Dr inż. ach. Roman Czajka
  3. Pan mgr inż. arch. Grzegorz Kłoda / GK Atelier
  4. Pani mgr Anna Janus, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
  5. Pani mgr Emilia Kubacka, Zastępczyni Dyrektorki ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
  6. Pani mgr Anna Krysiak, kierowniczka filii nr 37 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

przyznało nagrodę główną w wysokości 5 tysięcy złotych oraz jedno wyróżnienie.

I miejsce – Oliwia Kędzińska i Lizaveta Vizner

Uzasadnienie: „Projekt nr D27X31 spełnia najwięcej oczekiwań i wytycznych organizatora konkursu zawartych w Regulaminie Konkursu. Projekt przedstawia ciekawe rozwiązania modułowe, mobilne i oświetleniowe. Stwarza możliwość wykorzystania przestrzeni, daje możliwość zmiany aranżacji. Wpisuje się w obecne trendy projektowania stref dla dzieci. Jest połączeniem istniejącego wyposażenia z nowymi elementami. Tworzy klimat wygodnej, przytulnej i przyjaznej przestrzeni dla dzieci”.

Koncepcja Oliwii Kędzińskiej i Lizavety Vizner zostanie zrealizowana w filii nr 37 na ul. Sempołowskiej 54 a. Będziemy dzielić się z Państwem postępami prowadzonych prac, a na koniec zaprezentujemy efekt finałowy metamorfozy.

Oliwia Kędzińska i Lizaveta Vizner / projekt D27X31

Wyróżnienie – Emilia Rogowiec, Julia Myślińska, Małgorzata Lewoniuk

Emilia Rogowiec, Julia Myślińska, Małgorzata Lewoniuk / projekt 333EE

Wręczenie nagród

26 lutego w filii nr 37 Miejskiej Biblioteki im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Jury konkursowe uhonorowało zwyciężczynie, Oliwię Kędzińską i Lizaveta Vizner oraz autorki wyróżnionego projektu, Emilię Rogowiec, Julię Myślińska i Małgorzatę Lewoniuk. Gratulujemy młodym adeptkom architektury i życzymy im dalszych sukcesów.

Pozostałe prace konkursowe

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za zgłoszenie swoich pomysłów w konkursie. Każda z nadesłanych prac była interesująca i inspirująca. Jesteśmy przekonani, że oddanie głosu studentkom i studentom architektury było dobrą decyzją, a faktyczne realizowanie ich projektów w przestrzeni publicznej to najważniejszy element całego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że to dopiero początek dobrej współpracy z młodym pokoleniem twórców i specjalistów!

Galeria nadesłanych prac:

• Karolina Kozaczyńska, Patrycja Sztuka / projekt 1517KP