Centrum Innowacji Przejście i Fundacja Collect zapraszają grupy zorganizowane na interaktywne warsztaty online. Będą one realizowane w ramach projektu Wirtualne Muzea Wrocławia (szczegółowe informacje znajdują się na stronie) oraz z wykorzystaniem platformy Cosphere. Podczas nich uczestnicy poznają sekrety muzealnych eksponatów z czterech wrocławskich muzeów, będą tropić ślady ukrytej w nich historii, rozwiązywać zagadki i pogłębiać wiedzę z zakresów: fizyki, biologii, geografii, chemii oraz matematyki.

Wirtualna wycieczka pozwoli odkryć wymarłe zwierzęta, ginące gatunki, pochodzenie trucizn i ich wykorzystanie w lecznictwie oraz wiele innych tajemnic.

Proponowane warsztaty to doskonała alternatywa dla wyjazdów integracyjnych organizowanych zwykle w szkołach we wrześniu i październiku, które obecnie nie mogą być organizowane z powodu ryzyka zachorowania na COVID-19. To sposób na integrację zespołu, naukę dobrej komunikacji i rozwijanie empatii.

Tematyczne ścieżki edukacyjne, skierowane są do grup wiekowych:

• szkoły podstawowe, klasy 4-6
  • szkoły podstawowe, klasy 7-8
  • szkoły ponadpodstawowe

Zapisy:

wypełnij formularz zgłoszeniowy: shorturl.at/hrEGH

wyślij mail: przejscie@biblioteka.wroc.pl

W zgłoszeniu prosimy o podanie ścieżki tematycznej oraz terminu, którymi grupa jest zainteresowana, a także ilości osób, chcących wziąć udział w zajęciach.

Ścieżki

ZEGARY SŁONECZNE, LUNETY I GLOBUSY

W oparciu o eksponaty Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Politechniki Wrocławskiej zapraszamy na warsztaty w ramach, których opowiemy:

• O zegarach słonecznych, ich rodzajach, historii i zastosowaniu.
  • O układach optycznych takich jak m.in. lunety czy teleskopy.
  • O obserwacjach astronomicznych i ich historii.
  • O fizyce światła i podstawach optyki.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z fizyki, geografii i matematyki i będą odpowiednie dla grup wiekowych 10+.

ZWIERZĘTA ZAGROŻONE I WYMARŁE

W oparciu o eksponaty Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszamy na warsztaty w ramach, których opowiemy:

• O zagrożonych gatunkach.
  • Jak klasyfikujemy gatunki pod kątem zagrożenia.
  • Jakie są główne przyczyny wymierania konkretnych gatunków.
  • Jakie są podejmowane próby uchronienia jeszcze istniejących, jednak zagrożonych gatunków.
  • Ciekawe historie związane z gatunkami różnych zwierząt.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z geografii, biologii i będą odpowiednie dla grup wiekowych 10+.

LEKI I TRUCIZNY

W oparciu o eksponaty Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zapraszamy na warsztaty w ramach, których opowiemy:

• Kiedy klasyfikujemy substancję jako truciznę a kiedy jako lek.
  • Czym są alkaloidy i gdzie występują?
  • O wydarzeniach historycznych, którym przypisywano mistyczne znaczenie, a obecnie można je wytłumaczyć korzystając z wiedzy o truciznach.
  • O popularnych w historii truciznach.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z chemii, historii i biologii i będą odpowiednie dla grup wiekowych 15+.

NARZĘDZIA W FARMACJI

• O narzędziach używanych dawniej w farmacji.
  • Ich historii i zastosowaniu.
  • O tym kiedy i gdzie były produkowane.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z chemii, historii i biologii i będą odpowiednie dla grup wiekowych 12+.

17.09.2020 (czwartek)

21.09.2020 (poniedziałek)

• 10:15 – 11:15

24.09.2020 (czwartek)

01.10.2020 (czwartek)

08.10.2020 (czwartek)

• 17:00 – 18:00

Do uczestnictwa w warsztacie potrzebny jest smartfon/tablet. Przed zajęciami opiekun grupy otrzyma mailem link, który należy przekazać uczestnikom warsztatów.
Drugą opcją jest wejście na stronę Cosphere.io oraz wpisanie tam 5 znakowego kodu, który również przekażemy mailowo.

Projekt realizowany w partnerstwie z Fundacją Interaktywne Centrum Poznawcze Collect oraz CoSphere w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data wydarzenia: 17.09-08.10.2020

Adres: