Wielkanocne niespodzianki to propozycje bibliotekarzy dla dzieci z opiekunami i samodzielnej młodzieży do lat 15-tu. To oferty, które mogą zagościć w klasach szkolnych realizujących zadania online.

Wielkanoc na ulicy Awanturników

Wydarzenie czytelniczo-warsztatowe dla dzieci w wieku 6-9 lat w oparciu o książkę „Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem” Astrid Lindgren. Lotta z ulicy Awanturników, bohaterka książek Astrid Lindgren, to jedna z najbardziej lubianych postaci literatury dziecięcej. Nie jest żadną superbohaterką, ale zwyczajną dziewczynką, która ma wielkie serce i jeszcze większą odwagę oraz milion pomysłów. Lottę kochamy za dziecięcą wiarę w to, że nie ma rzeczy niemożliwych i dokonywanie ich tak po prostu oraz za to, że jest… zwyczajnym, czasem nieidealnym dzieckiem – wpada w złość, obraża się na cały świat, daje się wykorzystać starszemu rodzeństwu. Pomimo niesamowitej zadziorności i uporu jest urzekająco słodka we wszystkim co robi!

Dzieci w wieku 6-9 lat zapraszamy na spotkanie czytelnicze, podczas którego poznamy małą Lottę i odkryjemy wielkanocne zwyczaje szwedzkich dzieci, przypominające raczej halloweenowe zabawy niż wiosenne święta. Polecamy też warsztaty plastyczne, w trakcie których przygotujemy dekorację – wielkanocnego zajączka wypełnionego łakociami.

30 marca 2021 – Wspólne czytanie on-line książki „Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem” Astrid Lindgren.

Realizacja: Filia nr 22 przy ul. Chociebuskiej.

Transmisja odbędzie się na fanpage’ach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, oraz Centrum Innowacji Przejście i Klubu Rodzica.

GODZINA: 11:00

31 marca 2021 – Warsztaty plastyczne online, podczas których wyczarujemy wspólnie zajączka na wielkanocne słodkości

Realizacja: Centrum Innowacji Przejście – Filia nr 13 przy ul. Świdnickiej 19.

Transmisja odbędzie się na fanpage’ach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, oraz Centrum Innowacji Przejście i Klubu Rodzica.

GODZINA: 11:00

Przed warsztatami przygotuj materiały z listy:

  • klej
  • nożyczki
  • czarny flamaster/cienkopis
  • papier kolorowy w kolorze czerwonym lub żółtym lub zielonym
  • wydrukuj szablony:

SZABLON A, 347 KB – wydrukuj na kartce A4 z bloku technicznego w kolorze szarym
SZABLON B, 223 KB – wydrukuj na kartce A4 zwykłej w kolorze białym lub różowym

Koordynatorka działania: Aneta Siwka


Literacka odsłona przedwojennej kartki pocztowej

Zapraszamy młodzież do 15-tu lat do kreatywnej zabawy literackiej, którą można zrealizować w trzech prostych krokach:

  1. Pierwszy krok: wybierz jedną z kartek pocztowych znajdujących się w zbiorze polona.pl (Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Zapamiętaj tę stronę!):
  2. Drugi krok: napisz krótką, dowolną formę literacką, która będzie nawiązywała do ilustracji wybranej kartki pocztowej, a w treść będzie wkomponowany bohater literacki z ulubionej powieści. Tekst na maksymalnie 3 000 znaków (ze spacjami).
  3. Trzeci krok: na prace czekamy do 12 kwietnia 2021 r., do godziny 12.00. pod adresem: kkabat@biblioteka.wroc.pl; w mailu prosimy również:
    • podać imię, wiek autora i kontakt mailowy,
    • załączyć link do wybranej kartki z zasobów na polona.pl,
    • podać tytuł i autora książki z której pochodzi bohater występujący w przesłanym materiale literackim.

Na uczestników czekają niespodzianki!

Koordynatorka działania: Katarzyna Kabat


Filcowy króliczek – gra mobilna

Wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym polecamy grę mobilną Filcowy króliczek. Pomoże ona zająć dziecko, podczas gdy rodzice będą mogli zająć się na przykład przedświątecznymi porządkami.

Opis: Poznajcie króliczka który tylko czeka, aby wyjść ze swojej norki, żeby poznać inne zwierzęta i nieść im pomoc. Sam tego nie może zrobić, potrzebuje Waszej pomocy! Możecie razem poznać inne zwierzęta: smutnego psa, zdenerwowaną kurę, głodną mysz i innych. Pomagając im, zdobywacie punkty, i to bez wychodzenia z domu.

Jak zagrać: Do gry potrzebny jest tylko smartfon z dostępem do Internetu i zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack.
Kod QR potrzebny do rozpoczęcia gry znajdziecie na stronie Filcowego Króliczka.

Autorka gry: Nina Jasianek-Prętczyńska, Filia nr 1
Ilustracje: Sylwia Tracz, Dział Promocji MBP.