To kampania czytelnicza przygotowana przez Bibliotekarzy z naszych filii.
Tytuł kampanii nawiązuje do obrazu niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla „Walka karnawału z postem” (1559 r.), który obecnie znajduje się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. W akcji korespondujemy z wciąż obecną sytuacją pandemii, ale i nadzieją na jej zakończenie. Nawiązujemy do obecności Czytelników w naszych filiach i ich obecnych wyborów literackich, muzycznych, filmowych.

Zachęcamy więc, by zagłębić się w literaturę w proponowanym przez nas podziale czasu:
KARNAWAŁU – czasu przyjemności czytania i odpoczynku od bieżących trosk. Tutaj będzie można zapoznać się z literaturą budującą optymizm i dystans.
POSTU – czasu poświęconego na literaturę refleksyjną w czasie pandemii. W tej części promujemy literaturę filozofującą, kontekstową, a także poezję.

Dwa razy w tygodniu będziemy zamieszczać tu recenzje proponowanych pozycji. Sprawdźcie, co do czytania polecają bibliotekarze!

Czas realizacji: luty-marzec 2021
Fotografia artystyczna: Sylwia Olszewska-Tracz, Dział Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.


Zgubiona dusza – Olga Tokarczuk, Joanna Concejo – post

Przepiękna, nostalgiczna książka zarówno na czas karnawału jak i postu. Ważne są w niej słowa, ale i obrazy. Można polecić ją dorosłym i dzieciom. „Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego stało się płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie i wszechobecne kratki…” Głównym bohaterem książki Olgi Tokarczuk jest Jan, który zmęczył się światem i pustą, codzienną gonitwą. Jego życie było szybkie i zaprogramowane. Nagle okazało się, że czegoś mu brakuje. Zgubił swoją duszę. Teraz jeśli chce ją odzyskać musi zwolnić, poczekać, wykazać się cierpliwością i spokojem. To również mądra i piękna refleksja, gdy wszyscy na chwilę przystajemy, zatrzymujemy się w codziennym biegu, rozglądamy się wokół siebie, patrzymy wstecz, a także ku przyszłości. Książka pokazuje jak łatwo można zatracić cel i sens życia. Gonić, pędzić i nagle okazuje się, że przed nami tylko pustka i samotność. Ta niepozorna i pełna treści książka pozwala spojrzeć na każdego z nas  i odszukać każdego z nas.

Anna Tomaszewicz, Filia nr 10

Książka dostępna w 23 Filiach, sprawdź dostęp w katalogu.

Książka Zgubiona dusza leżąca na kolorowych kamyczkach.


Szpital na peryferiach, Malwina Ferenz – karnawał

Tytułowy szpital na peryferiach to nasz wrocławski SOR przy ul. Fieldorfa. Autorka w przezabawny sposób przedstawia szóstkę nieszczęśników, którzy trafili na ten sam szpitalny oddział. Co ciekawe, mieli ze sobą coś wspólnego. Para narzeczonych, która próbowała zażegnać kryzys w związku, biznesmen który miał romans właśnie z tą dziewczyną, policjant, który gonił przestępców i uległ wypadkowi oraz właśnie ci złodzieje-pechowcy. Moc nieprzewidzianych i zabawnych wydarzeń przetacza się przez szpital ku zdumieniu wszystkich, wraz z personelem medycznym. Na dodatek ktoś gdzieś ukrył diamenty i wydaje się , że wszystko pójdzie gładko. Sytuacja się komplikuje, gdy na scenę wkracza ośmioletni Tadzio. Plan był prawie doskonały…
Zachęcam do przeczytania tej zabawnej historii wszystkim tym, którym bliskie jest nasze miasto.

Rozalia Podgóska, Filia nr 7

Książka dostępna w 10 Filiach, sprawdź dostęp w katalogu.

Książka "Szpital na peryferiach" na ciemnym stole, z lewej strony stoi patera z owocami. Przed książką leży czerwona cebula i surowe mięso z wbitym w nie widelcem.


Była raz starsza pani, Abner Graboff – post

40-dniowy Wielki Post to w religii chrześcijańskiej czas umartwiania, a jeśli dodać do tego jeden z siedmiu grzechów głównych – łakomstwo, obżarstwo i nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, to robi się poważnie. „Powstrzymanie się od jedzenia było zaprzeczeniem życia, a zatem stanowiło przygotowanie do przekroczenia granicy między tym a tamtym światem” opisuje tradycję książka dla dzieci Rok polski.

Jednak czy można żartować ze śmierci? Czy wolno śmiać się ze starszych? Książka, która prowokując, drwi z obu naraz… Zapraszam do zaprzyjaźnienia się z tytułem Była raz starsza pani Abner Graboff wydawnictwa Kropka z 2020 roku. Ta oryginalnie wydana w latach 60. książka rozwiewa tabu w proch. Chociaż jest to książka dla dzieci, zachęca do wspólnej rodzinnej zabawy. Oswajanie, odwaga, lekceważenie strachu, niedbanie o poprawność to cechy wielu rymowanek znanych niejednemu dorosłemu. Na podwórkach, w szkołach, placach zabaw słychać od pokoleń: „Ene due rabe, połknął bocian żabę…”; „Wpadła bomba do piwnicy, napisała na tablicy…”; „Chodzi lisek koło drogi, nie ma ręki ani nogi…”. 

Ich absurd, mroczny humor i oderwanie od rzeczywistości w aurze żartu powiela książeczka Była raz starsza pani. Nonsens tej historyjki o pani, która pochłaniała bez opamiętania i po kolei zwierzęta, nieuchronnie prowadzi do refleksyjnego zakończenia. Co kierowało działaniem tytułowej bohaterki? Dlaczego to robiła? Szybko odnajdziecie odpowiedzi. Puenta jest równie abstrakcyjna jak cała historia, chociaż jest w niej niejedno ziarno prawdy. Ta odrealniona opowiastka jest świetnym powodem, aby wspólnie z dorosłym zainicjować zabawę tekstem. Zasłuchani w kolejne przygody starszej pani możemy rysować, kolorować, wyliczać, zapamiętywać kolejność… słowem szlifować wyobraźnię. Zaś zasady, że nie warto wszystkiego brać do ust, a objadanie się prawdopodobnie skończy się nie najlepiej, nie tylko w poście, posłużą naszemu zdrowiu. Polecam przełamanie dorosłej niechęci do braku logiki, nonsensu lub po prostu niedorzeczności i wymysłów na rzecz dziecięcej beztroski i spontanicznej zabawy literaturą.

Książka polecana od lat 3.

Bożena Mateusiak, Filia nr 46

Książka dostępna w 6 Filiach, sprawdź dostęp w katalogu.

Książka "Była raz starsza pani" leżąca pośród wyschniętych liści. W tle suche trawy.


Piersi. Ooo! Patrzcie! Ten chłopak nosi stanik!, Gen-ichiro Yagyu

Karnawał to radość, zabawa i korowody kolędników, ale także – a może przede wszystkim dobre jedzenie. Oczywiście, można spierać się o to – co to znaczy „dobrze” jeść. Jedni będą uważali, że „dobrze” to znaczy tak jak mamy ochotę, bez ograniczeń – inni powiedzą, że „dobrze” to wybiórczo (tylko to, co zdrowe) i z umiarem. Oba te poglądy potrafią pogodzić… niemowlęta i to one między innymi są bohaterami książki Piersi. Książka skierowana jest do dzieci i podejmuje temat niełatwy, bo często wywołujący zakłopotanie pokrywane śmiechem. Co to są piersi, dlaczego są takie ważne? Dlaczego mamy karmią piersią swoje dzieci? Kiedy przestają? Dlaczego nie wszystkie mamy mogą karmić dzieci swoim mlekiem? Na te i inne pytania stara się w bardzo przystępny sposób odpowiedzieć japoński lekarz Gen-ichiro Yagyu . Mali czytelnicy z Filii nr 3 bardzo lubią jego książki i z ciekawością sięgają po kolejne tytuły zarówno w karnawale – jak i w poście.

Elżbieta Juszczak, Filia nr 3

Książka dostępna w 10 Filiach, sprawdź dostęp w katalogu.

Książka "Piersi" stojąca na czarnym stole. Przed nią przekrojony owoc granatu, papryczka chili, babeczka ze śmietaną i rozsypane płatki róży.


Głód, Knut Hamsun – post

“Nigdy naprawdę nie marzłem, nigdy
nie żarły mnie wszy, nigdy nie zaznałem
prawdziwego głodu, poniżenia, strachu o własne życie:
czasami się zastanawiam, czy w ogóle mam prawo pisać”.

Odwrotnie do Barańczaka, Knut Hamsun nie dręczył się takimi skrupułami. Czwarty syn ubogiej rodziny, ofiara zwyrodniałego wuja, a później pionier modernizmu w literaturze, noblista, autor ponad dwudziestu powieści – walczył o przetrwanie podejmując się wielu fizycznych prac w okresie od dzieciństwa aż do początków pisarskiej sławy. Tę ostatnią zapewniła mu pół-autobiograficzna powieść “Głód”. Jest to historia młodego pisarza błąkającego się po Christianii, ocierającego się o obłęd z powodu nędzy, osamotnienia i tytułowego głodu. Utwór skupia się na sugestywnych opisach stanów wewnętrznych bohatera, natomiast jego akcja nosi znamiona irracjonalności. Wychodząca daleko poza konwencję realizmu forma odzwierciedla wstrząsającą treść – osobiste doświadczenia pisarza – i gwarantuje silne czytelnicze doznania.

Daniel Fernandes da Fonseca, Centrum Innowacji Przejście – Filia nr 13

Książka dostępna w 12 Filiach, sprawdź dostęp w katalogu.

Książka "Głód" w zdobionej okładce oparta na drzewie z uschniętymi liśćmi. W tle śnieg.

Warstwy, Marta Szloser – karnawał

Już od prawie roku borykamy się z wyjątkową sytuacją, która wpływa na każdy aspekt życia, także na nasze samopoczucie. Jak poczuć karnawałowy nastrój, kiedy zamiast stylowej, weneckiej maski, musimy nosić zabezpieczające nas maseczki? Marta Szloser podpowiada nam rozwiązanie. Podczas czytania malarskiej, filozoficznej, uspokajającej książki przekonasz się, że świat składa się warstw! Tak samo jajko, warzywa, drzewa, tęcza, ziemia, a nawet chomik i niedźwiedź. Wiesz, kto jeszcze ma warstwy? Ja, Ty i wszyscy dookoła. Na czas karnawału poczuj się jak… cebula. Ściągnij twardą, zewnętrzną powierzchowność, na której zatrzyma się wszystko, co związane z ostatnim czasem. W środku znajdziesz wielowarstwową konstrukcję. „Obierz się” i dostań do osoby, która chce się cieszyć, śmiać i na pewno znajdzie sposób na dobrą zabawę pomimo przeciwności. Sięgnij po Warstwy i przekonaj się, jak wiele wyjątkowości ukrywa się w głębi, będąc niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Joanna Szczygłowska, Filia nr 14

Książka dostępna w 22 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka "Warstwy" stojąca na ciemnym stole. Dookoła owoce: przekrojony ananas, gruszki, cytryna, mała beza i winogrona.


Pełnia miłości, Sigrid Nunez – post

Pełnia miłości jest przepełniona cierpieniem. Główna bohaterka, wspierająca swoją przyjaciółkę w chorobie i odchodzeniu, w czasie trwania akcji powieści wysłuchuje szeregu historii, z których każda wypełnia czytelnika coraz większym smutkiem. Wszystkie postaci noszą w sobie żal oraz poczucie bycia niezrozumianym przez innych. W tej książce nawet koty mają ciężkie życie. Na kartach niewielkiej objętościowo powieści poruszone zostają tematy eutanazji, antynatalizmu, katastrofy klimatycznej… Jest to pozycja przede wszystkim dla osób mających introspektywne usposobienie, którym przyjemność sprawia przyglądanie się własnym emocjom podczas lektury. W moim przypadku, dominującym uczuciem było rozdrażnienie z powodu postawy części bohaterów. Książka może jednak stanowić przyczynek do wielu ciekawych dyskusji i zgłębienia własnych poglądów na temat poruszanych w niej kwestii. Pełnia miłości, z całą pewnością utwierdzi wszystkich mizantropów w przekonaniu, że pomimo empatii jaką możemy wykazywać wobec innych ludzi, część z nich nigdy nie będzie dbać o nasze dobro przed własnym zaspokojeniem. Vanitas vanitatum et omnia vanitas.

Jagoda Nowak, Filia nr 32

Książka dostępna w 10 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka Pełnia miłości leżąca na wyschniętych roślinach. Gdzieniegdzie śnieg.


Muzyka plaży, Pat Conroy – karnawał

W książce Muzyka plaży Pat Conroy, amerykański pisarz żyjący w latach 1945-2016, opowiada historię mężczyzny próbującego ułożyć sobie życie po śmierci żony. Główny bohater, Jack, usiłuje sobie poradzić z żałobą i traumą, wyjeżdżając z USA do Europy. Okazuje się jednak, że tak wiele łączy go z rodzinnymi stronami, iż mimo postanowień, wraca do Karoliny Południowej. Dopiero po jego powrocie zaczyna się główny nurt opowieści, której misternie splecione wątki tworzą fascynujący obraz.

W pierwszej części książki znajdziecie opis lutowej nocy, którą Jack spędza w Wenecji podczas karnawału. Jego zadaniem jest napisanie artykułu o weneckich uciechach. Wtapia się w tłum, kupiwszy odpowiedni strój; wędruje bez celu uliczkami miasta, ciesząc się atmosferą, oglądaniem pięknych przebrań i masek. Wciąż jednak myśli o żonie. W pewnym momencie spotyka tajemniczą nieznajomą, która zawiązuje mu oczy i prowadzi go w miejsca dotychczas mu nieznane. Gdy docierają do jakiegoś mieszkania, spędzają pełną uniesień noc, by nad ranem wyjść – nadal zamaskowani – na uliczki Wenecji i rozstać się na skrzyżowaniu, nie poznawszy ani wyglądu swych twarzy, ani imion.

Dla Jacka ten moment jest szczególnym doświadczeniem, pierwszym od śmierci żony, i stanowi dla niego swoiste wezwanie do rozpoczęcia nowego życia, do pożegnania żałoby. Natomiast dla czytelnika, który zachwyci się prozą Conroya, opisy włoskich miast (głównie Wenecji i Rzymu) będą stanowić kolejny atut tej powieści. Warto przeczytać tę książkę, rozsmakować się w niej i dać się porwać opowiedzianej historii.

Maria Bodys, Filia nr 29

Książka dostępna w 18 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka "Muzyka plaży" w otoczeniu martwej natury, Dookoła owoce, przekrojona dynia z wyeksponowanymi pestkami, bułka oraz cała ryba.


Sposób na (cholernie) #szczęśliwe życie, s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Błażej Strzelczyk – post

Wielki post to czas ważny nie tylko dla chrześcijan. Najważniejsza jest zmierzająca ku naprawie duchowego życia refleksja. Polecam tę książkę niewierzącym, wątpiącym i wierzącym. Każde słowo siostry Małgorzaty Chmielewskiej ma wagę. Dobiera je, niczym autorzy biblijni, piszący tak, by byli zrozumiani przez sobie współczesnych.

Rozmawiają z nią ludzie młodsi, mający inną perspektywę świata. Piotr Żyłka jest współautorem książki z ks. Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie”, a Błażej Strzelczyk to dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Nie ma pustosłowia. Jest prostota i wskazówki, jak żyć dobrze. I naprawiać, także cieknący kran u parafianina, bo parafia saletynów zorganizowała pomoc techniczną dla starszych i chorych. Czytelnik dowie się, jak odczytywać znaki czasu, jak – będąc chrześcijaninem (albo nim nie będąc), przez całą dobę „bez względu na to, czy jestem menedżerem w korporacji, prawnikiem, praczką, sprzątaczką czy lekarzem, tak naprawdę ciągle muszę walczyć z sobą samym, żeby zachować umiar między zdobywaniem dóbr materialnych a wolnością”. Dowiemy się, czym jest szczęście. I przyzwoitość: warto być prawdomównym, rzetelnym, dotrzymującym słowa, szanującym innych i oczywiście siebie.

Życiorys Kobiety, przełożonej polskiej Wspólnoty Chleb Życia, zasługuje na naśladowanie, na swoją własną miarę. Warto pomagać. Wspólnota pomaga bezdomnym, chorym, samotnym matkom, sama s. Małgorzata wychowuje syna, który nie jest jej biologicznym dzieckiem.

Małgorzata Matuszewska, Filia nr 8

Książki dostępne łącznie w 16 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka Sposób na (cholernie) #szczęśliwe życie s. Małgorzaty Chmielewskiej na drzewie, dookoła bezlistne gałązki.


Tydzień z kotem Jaśniepanem. Jaśniepamiętnik, Magdalena Gałęzia – karnawał

Czy znacie kota Jaśniepana? To pluszowe bóstwo (lub futerkowy drań), jeden z przedstawicieli rasy rządzącej światem, specjalista od rozsiewania kociwłosa, koneser wody z rozmrażanej kurzyny, który czasem lubi miąchanie po brzuszku, a czasem może za to zabić. Jest znanym celebrytą, gwiazdą popularnego fanpejdża Miłozwierz. Jego osobistą służką jest Mame, która dba o to, by milion misek z żarciem za pińcet nigdy nie było puste, a świeżo wykrochmalona pościel była zawsze dostępna do zakłaczenia. Tydzień z kotem Jaśniepanem to pełen przewrotnego humoru komiks, który podbije serca wszystkich miłośników kotów. Oprócz zabawnych rysunków i sytuacji z życia wziętych znajdziecie tu mnóstwo żartów językowych i wiele kociej miłości. To książka idealna na karnawał, która gwarantuje uśmiech na twarzy i natychmiastową poprawę humoru. Koniecznie wypożyczcie ją z biblioteki! Bo jak nie wypożyczycie, to zgłosimy Was do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami!

Magdalena Nawrocka, Filia nr 5

Książka dostępna w 3 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka Tydzień z kotem jaśniepanem. Jaśniepamiętnik w otoczeniu martwej natury. Dookoła winogrona, pomarańcze, obrana limonka, pokruszone bezy i sznur korali. W tle ananas.


Lew-Starowicz o kobiecie, Lew-Starowicz o mężczyźnie, Zbigniew Lew-Starowicz – karnawał

Książki Lew-Starowicz o kobiecie i Lew-Starowicz o mężczyźnie wpadły mi w ręce, kiedy szukałam prezentu dla znajomej singielki. Tytuł jednej z nich brzmiał obiecująco! Czyżby tajemna wiedza „o mężczyźnie” była dostępna ot tak, na wyciągnięcie ręki, a raczej oka? Ile razy próbujemy zrozumieć płeć przeciwną w bezskutecznych gimnastykach umysłu? Drążymy, szukamy odpowiedzi na niejasne sytuacje, ukradkiem rzucone zdania. Gubimy się w meandrach koleżeńskich porad i domysłach własnej intuicji.

I oto znalazł się śmiałek, który postanowił opowiedzieć, wyjaśnić, uchylić rąbka tajemnicy… Nie byle kto, bo znany wszem i wobec Zbigniew Lew-Starowicz – człowiek o profesji raczej dla większości z nas – wstydliwej. Bo któż udałby się do seksuologa śmiało i bez lęku? A po książkę sięgnąć może każdy, intymnie, w swoim towarzystwie.
Pan Lew w rozmowie z Barbarą Kasprzycką uchyla drzwi do pokoju, do którego zawsze pragnęłyśmy (my kobiety) i pragnęliście (wy mężczyźni) wstępu. Autor – w kolejnych swoich publikacjach – tworzy portret współczesnego mężczyzny i kobiety, ich pragnień i pobudek. Pisze o schematach zachowań, które są mocno uwarunkowane. „Płeć” przedstawia w sposób momentami dowcipny, chwilami dosadny, wręcz prymitywny, ale nadto bliski realności.

Beata Walkowiak, Dział Promocji

Książka O kobiecie dostępna w 15 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.
Książka O mężczyźnie dostępna w 17 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Dwie książki "Lew-Starowicz o kobiecie" i "Lew-Starowicz o mężczyźnie", dookoła czerwone owoce granatu, jabłko i winogrona.


Pan Stanisław odlatuje, Justyna Bednarek – post

Czas postu kryje w sobie wartości uniwersalne, jak nieuchronne zmierzanie ku końcowi. Rezygnując z kolejnych dóbr materialnych, przygotowujemy się do tego, co niematerialne. Takim doświadczeniem jest np. śmierć, o której opowiada książka dla dzieci Pan Stanisław odlatuje Justyny Bednarek. Jeżeli dodamy do tego ilustracje Pawła Pawlaka – osiągamy unikatowe wydawnictwo. Czy o smutnych sprawach można opowiedzieć w piękny i radosny sposób? Autorka taki wymyśliła. Na smutną, na pozór, historię znalazła delikatny przepis.

Jak może skończyć się fascynacja lotnictwem helowym w przeciętny szary dzień? Czy westchnięcie może rozpocząć bieg wydarzeń? Jak poranna radiowa wiadomość może zmienić czyjeś życie? Nawet wtedy, kiedy nie planujemy rewolucji w swoim życiu. Podróż pana Stanisława jednak już się rozpoczęła i prowadzi go w górę. Z przestworzy świat w wydaje mu się bardziej sensowny, poukładany i piękny. Z chmur przez szkło powiększające widzi rzeczy, które z bliska są niewidzialne. Nawet gdy go wołają, to trudno jest wrócić z chmur, właściwie rzadko się to zdarza. Będąc przeszczęśliwym właścicielem śmigiełka, pan Stanisław nie potrzebuje patrzeć w dół…

Książka jest ciepłą, kolorową, ale i smakowitą opowieścią o wędrówce do innego świata. Bohater posiada szansę na powrót, jednak z niej nie korzysta. Justyna Bednarek prowadzi nas w bezpieczny i delikatny sposób. Z premedytacją przeprowadza nieświadomych czytelników przez trudny temat śmierci. Bezwiednie, poza naszą świadomością i nie wiedzieć kiedy, jesteśmy na końcu książki, wraz z zadowolonym panem Stanisławem, już zupełnie gdzie indziej. Zdezorientowani zatrzymujemy się w refleksji, z dala słysząc okrzyk autorki i wtórującego jej Stanisława: Niespodzianka!

Książka polecana od 6 lat.

Bożena Mateusiak, Filia nr 46

Książka dostępna w 15 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka "Pan Stanisław odlatuje" leżąca na mokrych ciemnych deskach, w tle uschnięte trawy.


Kalsarikänni. Fińska sztuka relaksu, Miska Rantanen – karnawał

Kalsarikänni – czyli picie w gaciach (fińska sztuka relaksu). Książka idealna na spędzenie karnawału w obecnych czasach pandemii, obostrzeń i nakazów siedzenia w domu. Finowie już dawno wpadli na pomysł, że najlepiej i najwygodniej odpoczywa się i relaksuje we własnych czterech ścianach. Ta książka podpowie Wam jak się do tego rodzaju relaksu przygotować: w co się ubrać, co przygotować do jedzenia i picia, jakie przedmioty mieć pod ręką, a czego absolutnie nie używać i dlaczego nie należy tego robić.

Dodatkowo otrzymujemy całkiem solidną dawkę wiedzy na temat Finlandii: jej kultury, mieszkańców, uwarunkowań historycznych i geograficznych podaną w bardzo przystępny sposób. Całość napisana lekko i z humorem. Zachęcam do lektury i świętowania tegorocznego karnawału w stylu fińskim.

Magdalena Drewnowska, Filia nr 5

Książka dostępna w 4 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Martwa natura ze szklanym kieliszkiem, owocami i serem oraz okładką książki "Sztuka relaksu po fińsku".


Nakarmić kamień, Bronka Nowicka – post

Nakarmić kamień Bronki Nowickiej to przepiękna proza poetycka, której lektura przyprawia o wzruszenie ściskające za gardło. Tomik laureatki nagrody Nike z 2016 roku to melancholijna opowieść o świecie widzianym oczyma dziecka. Dziecko poznaje rzeczywistość poprzez szczegół, doświadcza jej zmysłami, smakuje. Mała bohaterka mówi o domu i jego mieszkańcach, mimochodem wspominając o demencji prababki czy ojcowskiej przemocy. Znaleziony w drodze do domu kamień staje się jej talizmanem, tajemną bronią i powiernikiem tajemnic.

Rozpisana na mikroopowiadanka historia napisana jest soczystym, metaforycznym językiem, pełnym nieoczywistych skojarzeń. Ascetycznej formie towarzyszy głębia treści, koncentrującej się na wnikliwych studiach zwykłych przedmiotów i ulotnych portretach członków rodziny. Teksty podszyte są smutkiem, który – niby niezależny bohater – jest świadkiem dziecięcego oswajania świata. Mocna, budząca metafizyczny niepokój, lecz piękna lektura, do której chce się wracać.

Karolina Lubczyńska, Filia nr 29

Książka dostępna w 14 Filiach, sprawdź dostępność w katalogu.

Książka "Nakarmić kamień" leżąca na ziemi, dookoła uschnięte i zamarznięte liście.