Vlog „Z Mediateki”

Załoga Mediateki

Pracujemy w Mediatece i nagrywamy vloga. Znajdziecie w nim wywiady z ciekawymi osobami oraz recenzje (nie tylko!) książkowych nowości. Co miesiąc dajemy wam znać, co ostatnio działo się w Mediatece oraz na jakie nadchodzące wydarzenia koniecznie musicie zarezerwować sobie czas. Chcemy, abyście zawsze byli na bieżąco i czuli się częścią naszego mediatecznego świata.

Gdzie nas można oglądać?

Subskrybujcie nasz kanał na YouTube – playlista vloga
Oglądajcie, komentujcie i piszcie do nas: zmediateki@biblioteka.wroc.pl

Z Mediateki – odc. 41

Vlog „Z Mediateki” powraca w nowej formule! Od 41. odcinka zobaczycie jeszcze więcej – rozmów, rekomendacji oraz zapowiedzi. W najnowszym wydaniu skupiamy się przede wszystkim na tym, co już się w Mediatece dzieje, ale i zapowiadamy, co wydarzy się w marcu. Tym razem rąbka tajemnicy uchylają: Inez, Jagoda i Paweł. Premierę będzie miał również cykl „Hania na tropie nowości” – musicie to zobaczyć. Na koniec pokażemy Wam, dlaczego w Mediatece warto zejść na niższy poziom. Będzie subiektywnie, energicznie i bardzo czytelniczo. Nie możecie tego przegapić!

Film w serwisie YouTube: Nowe oblicza vloga | Z Mediateki – odc. 41

Z Mediateki – odc. 40

W 40. odcinku vloga „Z Mediateki” usłyszycie aż o czterech książkach, które w 2023 roku zrobiły na nas wrażenie godne wyrażenia tego głośno, a także o jednej, po której spodziewaliśmy się znacznie więcej. Polecamy kryminał, po którym zupełnie inaczej spojrzycie na branże wydawniczą, książkę o językoznawstwie, która spokojnie mogłaby stać na półce z reportażami, a także debiut prozatorski, który nie okazał się dramatem. I o tym dlaczego pierwsza książka w dorobku Colsona Whiteheada jest warta więcej niż ta ostatnia. Czas podsumowań będzie dotyczył jednak nie tylko książek, ale także… zresztą przekonajcie się sami, oglądając do końca najnowsze wydanie naszego vloga.

Polecamy książki na święta. Czas podsumowań | Z Mediateki – odc. 40

Z Mediateki – odc. 39

Gościnią 39 odcinka vloga „Z Mediateki” jest Sylwia Chutnik – pisarka, publicystka, promotorka czytelnictwa, działaczka społeczna, a także kuratorka Europejskiej Nocy Literatury 2023. To właśnie do Europejskiej Nocy Literatury nawiązaliśmy w pierwszej części naszej rozmowy. Partnerem tego wydarzenia jest MBP im. T. Różewicza we Wrocławiu. Porozmawialiśmy o „Gabinecie osobliwości”, wybranych książkach, postaciach, które je przeczytają oraz lokalizacji wydarzenia. W drugiej części Sylwia Chutnik opowiedziała zaś o swoim dorobku pisarskim, a także promowaniu czytelnictwa. Koniecznie zobaczcie i posłuchajcie!

Film w serwisie YouTube: Sylwia Chutnik | Z Mediateki – odc. 39

Z Mediateki – odc. 38

W dzisiejszym odcinku usłyszycie o sześciu książkach, które naszym zdaniem warto przeczytać na urlopie. Znajdziecie tu bardzo różne powieści: obyczajowe, z wątkami detektywistycznymi i fantastyczne; takie, których akcja dzieje się w przeszłości, ale też takie z akcją umiejscowioną w przyszłości. Każda z nich może sprawić Wam przyjemność niezależnie od tego, czy sięgniecie po nią na urlopie, czy w lipcowy weekend. Wybrane przez nas książki polecają się na każdą pogodę i każdy dzień tygodnia.

Film w serwisie YouTube: Co czytać latem? Sześć tytułów na każdą pogodę | Z Mediateki – odc. 38

Z Mediateki – odc. 37

Dzięki współpracy z Wydawnictwem Relacja odwiedził nas Toshikazu Kawaguchi. Autor przyjechał do Polski, aby promować swoją nową książkę: „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”. Z przyjemnością poprowadziliśmy spotkanie, na którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o magicznej tokijskiej kawiarni. Rozmawialiśmy też na temat mangi, terapeutycznej roli literatury i maskotki zwanej Kawapuchim. Nie da się ukryć, że rozmowa z autorem budzi lepiej niż niejedna kawa i sprawia, że rośnie apetyt na kolejne tomy serii. A ile ich będzie? Tego dowiecie się, oglądając najnowszy odcinek. Książki autora wypożyczycie w filiach MBP im. T. Różewicza.

Tłumaczenie spotkania: Zofia Kurzawińska.
Nagranie i zdjęcia: Krzysztof Wilma.

Film w serwisie YouTube: Toshikazu Kawaguchi we Wrocławiu | Z Mediateki – odc. 37

Z Mediateki – odc. 36

Nadchodzi długi weekend, a nie ma nic gorszego, niż wolne bez dobrej książki. Wszystkim osobom, które nie wiedzą, co czytać, polecamy dzisiaj nowości: „Kroniki dziwnych bestii” Yan Ge, „Krew o świcie” Claudii Salazar Jiménez, „Babel” Rebeki Kuang oraz „Klasztor. Żałobę” Eduarda Halfona. To zupełnie różne książki, zarówno pod względem objętości, jak i gatunku, poziomu fikcyjności czy strony świata, z której pochodzą.

Oprócz nich polecamy Wam także dwie książki Toshikazu Kawaguchiego. Jedną już od jakiegoś czasu możecie znaleźć w bibliotece („Zanim wystygnie kawa”), druga będzie miała swoją premierę 17 maja („Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”). Polecamy Wam obie, ponieważ już we czwartek 18 maja o 19.00 autor pojawi się na spotkaniu w Mediatece. Toshikazu Kawaguchi pierwszy raz odwiedzi Polskę, a Wrocław to przystanek na trasie promującej nową powieść. Zapraszamy!

Film w serwisie YouTube: Polecamy na majówkę | Odwiedzi nas Toshikazu Kawaguchi | Z Mediateki – odc. 36

Z Mediateki – odc. 35

Vlog „Z Mediateki” odwiedziła Olga Wiechnik. Dokładnie 26 stycznia w Mediatece odbyła się ogólnopolska premiera książki „Platerówki? Boże broń”. To najnowsza pozycja w dorobku Olgi Wiechnik – dziennikarki i redaktorki. Podobnie jak w swoim poprzednim reportażu „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, autorka znów podejmuje temat wyjątkowych kobiet, które próbowano wymazać z kart historii.
Łatwiej pisze się debiut, czy drugą książkę? Dlaczego platerówki rozwalały system? O jakiej grupie wykluczonych Wiechnik chciałaby napisać kolejną książkę? Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka vloga Z Mediateki.

Film w serwisie YouTube: Olga Wiechnik | Z Mediateki – odc. 35

Z Mediateki – odc. 34

Pierwszy tegoroczny odcinek vloga „Z Mediateki” jest wyjątkowy. Wyjątkowo wrocławski. Odwiedził nas bowiem wrocławianin o wielu talentach. Pisarz, muzyk, fotograf, performer i łucznik – Filip Zawada. Dwa lata temu, po nominacji do nagrody Nike za „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, na dobre wszedł do literackiego głównego nurtu w Polsce. Czy swoją najnowszą książką „Weź z nią zatańcz” potwierdził wysoką formę? Jak zaczęła się jego przygoda z łucznictwem? Dlaczego rodzina kojarzy mu się z kalafiorem? Odpowiedzi znajdziecie w najnowszym odcinku naszego vloga.

Film w serwisie YouTube: Filip Zawada | Z Mediateki – odc. 34

Z Mediateki – odc. 33

Prezentujemy Wam powieść, która koniecznie musi zostać zekranizowana.„Rytm Harlemu” to książka dość obszerna (477 stron) i przez niektórych uznawana za kryminał. Martyna, która kryminały omija szerokim łukiem, nie była zachwycona wizją czytania tej powieści. Zachwyt przyszedł wraz z pierwszymi stronami. „Rytm Harlemu” niezwykle wciąga, jest pełen zwrotów akcji i nie wydaje się być kryminałem. Trzeba tu użyć wyświechtanego stwierdzenia o „lekturze trzymającej w napięciu”, bo narrator Whiteheada lubi drażnić się z czytelnikiem i zmieniać wątek w kulminacyjnym momencie. Zafascynował nas nawet opisami mebli. Dlaczego? Dowiecie się z tego odcinka.

Film w serwisie YouTube: „Rytm Harlemu” | Z Mediateki – odc. 33

Z Mediateki – odc. 32

Mediatekę odwiedziła autorka omawianej przez nas w 25. odcinku książki „Światy wzniesiemy nowe”. Bohaterowie Urszuli Jabłońskiej wzięli sprawy w swoje ręce i na przekór pędzącej cywilizacji tworzą społeczności, których ideały odbiegają od powszechnie przyjętych. Skutki nie zawsze są dobre, lecz mimo to warto próbować. Jaki trzeba mieć charakter, żeby wznieść taki nowy świat? Czy nasz sukces zawsze musi być stuprocentowy? Jak może wyglądać przyszłość społeczności intencjonalnych, jeśli te znajdą się w obliczu wojny? Aby poznać odpowiedzi na te inne pytania, obejrzyjcie nagranie.
Spotkanie prowadzili Martyna Gontarz i Paweł Zapała.

Film w serwisie YouTube: Urszula Jabłońska | Z Mediateki – odc. 32

Z Mediateki – odc. 31

W najnowszym odcinku vloga polecamy rozgrzewający romans na jesień. Rozmawiamy o trudnej do zaszufladkowania książce Mariusza Szczygła „Fakty muszą zatańczyć”. Reportaż o reportażu, zbiór esejów, podręcznik sztuki reporterskiej – a może wszystko to na raz, okraszone wątkami autobiograficznymi? Niezależnie od tego, jak chcielibyśmy określić jej gatunek, książka ta daje wiele satysfakcji i odkrywa przed nami liczne tajemnice warsztatu reportera. Szczególnie interesujący może się okazać problem postrzegania prawdy – zarówno przez reportera, jak i jego rozmówców. Czy reportaż zawsze mówi prawdę i tylko prawdę? Zależy, kogo spytać. My pytamy Mariusza Szczygła, a odpowiedź znajdziecie w tym odcinku.

Film w serwisie YouTube: „Fakty muszą zatańczyć” | Z Mediateki – odc. 31

Z Mediateki – odc. 30

Polecamy Wam pięć książek, które warto przeczytać w te wakacje. Od fantastyki po najnowszą powieść noblistki – każdy znajdzie tu coś dla siebie. To już trzydziesty odcinek naszego vloga i z tej okazji mamy dla Was także konkurs. Możecie wygrać w nim jedną z książek, które omawialiśmy w poprzednich odcinkach – poniżej zajdziecie listę tytułów. Wystarczy, że napiszecie, którą pozycję chcielibyście otrzymać i dlaczego akurat tę. Odpowiedzi możecie zostawiać w komentarzach pod tym odcinkiem vloga na Facebooku i Youtube’ie oraz nadsyłać je mailowo na adres zmediateki@biblioteka.wroc.pl. Na zgłoszenia czekamy do 24.07 do godziny 23:59.

Książki, które możecie wygrać w konkursie, to:

  • „Córeczka”, T. Duda, tłum. M. Gaczkowski, Wrocław 2022
  • „Anomalia”, H. le Tellier, tłum. B. Geppert, Warszawa 2021
  • „Dziewczyna, kobieta, inna”, B. Evaristo, tłum. A. Zano, Poznań 2021.
Film w serwisie YouTube: Lektury na lato i KONKURS | Z Mediateki – odc. 30

Z Mediateki – odc. 29

Vlog „Z Mediateki” po raz pierwszy w trzyosobowym składzie! Nasz gość specjalny to Marcin Meller – reporter, dziennikarz i prezenter telewizyjny, a od niedawna także pisarz. Tematem spotkania jest pierwsza powieść naszego rozmówcy – thriller „Czerwona ziemia”. W rozmowie z Martyną i Pawłem autor zdradza okoliczności jej powstania i opowiada o trudach tworzenia fikcji.

Film w serwisie YouTube: Marcin Meller | Z Mediateki – odc. 29

Z Mediateki – odc. 28

W najnowszym odcinku vloga rozmawiamy o debiutanckiej powieści Gabriela Krauzego. Książka pozwala spojrzeć na brutalną rzeczywistość londyńskich przestępców oczami Snoopiacza – alter ego autora. Młody bohater żyje w dwóch światach: rano odnosi sukcesy jako student filologii angielskiej, wieczorem liczy pieniądze zarobione na handlu narkotykami. Wulgarny slangowy język przeplata się z wnikliwymi obserwacjami człowieka, dla którego inne życie nie ma sensu. Liczy się tylko hajs… i kilka innych spraw, o których nie możemy tu napisać.

Film w serwisie YouTube: „Tu byli, tak stali” | Z Mediateki – odc. 28

Z Mediateki – odc. 27

Czy wypada śmiać się na wojnie? Czy można o jej okrucieństwach pisać dowcipnie i ironicznie? Tamara Duda znalazła na te pytania odpowiedź. Jej bohaterka to odważna, wściekła, harda Ukrainka, która na wszystkie sposoby wspiera ojczyznę w walce z separatystami. Przeżywa absurdalne sytuacje, obserwuje przerażające sceny, walczy o rodaków czasem wbrew ich woli – i nie poddaje się. Żyje dalej. Oto baśń o nieustraszonej bohaterce z Doniecka.

Film w serwisie YouTube: „Córeczka” | Z Mediateki – odc. 27

Z Mediateki – odc. 26

Czy gdyby Wasze życie potoczyło się inaczej, bylibyście szczęśliwsi? Chyba każde z nas czasem zadaje sobie takie pytanie, choć nie sposób na nie odpowiedzieć. Zastanawia się nad nim także bohaterka Annie Ernaux. Razem z nią zostajemy porwani przez nurt czasu. Obserwujemy 60 lat życia zupełnie zwyczajnej Francuzki, której losy splatają się z losami kraju i społeczeństwa. Niezwykła narracja i wnikliwe obserwacje – tego na pewno nie brakuje w książce, o której dzisiaj rozmawiamy.

Film w serwisie YouTube: „Lata” | Z Mediateki – odc. 26

Z Mediateki – odc. 25

Ta książka wniosła do naszego życia nieco optymizmu. Czy w otaczającym nas świecie może jeszcze powstać coś dobrego? Bohaterowie Urszuli Jabłońskiej biorą sprawy w swoje ręce i na przekór pędzącej cywilizacji tworzą społeczności, których ideały odbiegają od powszechnie przyjętych. Skutki nie zawsze są dobre, lecz mimo to wartopróbować. Dlaczego? Przekonajcie się, oglądając ten odcinek.

Film w serwisie YouTube: „Światy wzniesiemy nowe” | Z Mediateki – odc. 25

Z Mediateki – odc. 24

Ten specjalny odcinek naszego vloga polecamy wszystkim osobom, które nie miały jeszcze okazji poznać literatury ukraińskiej. Mamy nadzieję, że proponowane przez nas tytuły pomogą nam i Wam zrozumieć Ukrainę, jej historię i jej obywateli. Nie spodziewamy się, że komukolwiek uda się zrozumieć wojnę – spróbujmy jednak zrozumieć dotkniętych nią ludzi.

Film w serwisie YouTube: Literatura ukraińska | Z Mediateki – odc. 24

Z Mediateki – odc. 23

Najnowszy odcinek vloga poświęcamy komiksom. Wracamy tym sposobem do zeszłego roku, w którym to na półkach księgarń pojawiły się te dwa tytuły: „Dom” i „Shenzhen”. Choć oba mają biograficzny charakter i są przesycone nostalgicznym nastrojem, to poruszają zupełnie odrębne tematy. I choć razem z bohaterami odczuwamy różne rodzaje smutku, to Paco Roca i Guy Delisle dają nam też wiele powodów do uśmiechu.

Film w serwisie YouTube: „Dom” i „Shenzhen” | Z Mediateki – odc. 23

Z Mediateki – odc. 22

Powiedzieć, że wojna to koszmar, to jak nic nie powiedzieć. Wiemy – choć nie z własnego doświadczenia – że jest ona tragedią i traumatycznym zdarzeniem. Nie wiemy jednak o niej wszystkiego. David Diop w swojej niewielkiej powieści odkrywa przed nami słabo znaną kartę historii, pytając przy tym o granice przyjaźni i człowieczeństwa. Rozmawiamy o nich w najnowszym odcinku „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Bratnia dusza” | Z Mediateki – odc. 22

Z Mediateki – odc. 21

W tym odcinku „Z Mediateki” rozmawiamy o książce, która przewróciła do góry nogami nasz vlog. Zaczyna się jak kryminał, następnie rozwija się w kierunku science fiction, a potem kończy się zagadkowymi refleksjami na temat ludzkiej natury. Zanim zaczniecie ją czytać, zadajcie sobie pytanie: Co zrobiłaby osoba, która stanęłaby twarzą w twarz z samą sobą? Potem, oczywiście, obejrzyjcie najnowszy odcinek.

Film w serwisie YouTube: „Anomalia” | Z Mediateki – odc. 21

Z Mediateki – odc. 20

W pierwszym noworocznym wydaniu „Z Mediateki” wróciliśmy do książek, które omówiliśmy w 2021 roku. Spośród nich wybraliśmy trzy najlepsze. Jaki tytuł zwyciężył w premierowym plebiscycie naszego vloga? Koniecznie obejrzyjcie najnowszy odcinek.

Film w serwisie YouTube: Książka roku 2021

Z Mediateki – odc. 19

W świątecznym wydaniu „Z Mediateki” polecamy książkowe nowości pod choinkę. To prawdziwe zestawienie na piątkę: pięć różnych tytułów od pięciu różnych wydawców. Gwarantujemy, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Koniecznie obejrzyjcie najnowszy odcinek naszego vloga.

Film w serwisie YouTube: Książki pod choinkę | Z Mediateki – odc. 19

Z Mediateki – odc. 18

Jedna książka, jedno nazwisko, trzy różne bohaterki – a to wszystko na ledwie trzystu stronach. Zostając przy liczbach: w 18. odcinku naszego vloga dojrzeliśmy w końcu do rozmowy o biografii „Krahelska. Krahelskie”. A może jednak o reportażu? To tylko jedno z pytań, na które staramy się odpowiedzieć. Książka Olgi Gitkiewicz budzi bowiem znacznie więcej wątpliwości. Jakich? Przekonajcie się sami i obejrzyjcie najnowszy odcinek „Z Mediateki”!

Film w serwisie YouTube: „Krahelska. Krahelskie” | Z Mediateki – odc. 18

Z Mediateki – odc. 17

George Saunders to jeden z najbardziej popularnych współczesnych pisarzy amerykańskich. Po 20 latach od premiery w Polsce ukazał się jego zbiór opowiadań „Sielanki”. Czy było warto tak długo czekać? Czym ta krótka książka – składająca się z sześciu opowiadań – może nas zaskoczyć? Przekonajcie się, oglądając najnowszą odsłonę „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Sielanki” | Z Mediateki – odc. 17

Z Mediateki – odc. 16

Jeśli wierzyć Cixinowi Liu, wszystkie te gatunki potrafią zbudować wysoko rozwinięte cywilizacje. Wygląda na to, że moglibyśmy się sporo nauczyć od potężnych umysłów gadów i owadów epoki kredy. Być może jednak jedyne, co robimy, to powtarzanie ich błędów. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów tej chińskiej powieści fantastycznej, której akcja dzieje się 66 milionów lat temu, obejrzyjcie najnowszy odcinek naszego vloga.

Film w serwisie YouTube: „O mrówkach i dinozaurach” | Z Mediateki – odc. 16

Z Mediateki – odc. 15

W 15. odcinku naszego vloga rozmawiamy o książce, która wzbudza ogromne emocje wśród czytelników. Wrażenie robią nie tylko jej rozmiary, ale przede wszystkim ciężar gatunkowy i fabularny. Jeśli dodamy do tego, że w 2020 roku otrzymała nagrodę Bookera, to nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko obejrzeć najnowszy odcinek.

Film w serwisie YouTube: „Shuggie Bain” | Z Mediateki – odc. 15

Z Mediateki – odc. 14

Z jakimi problemami borykają się mieszkańcy średnich polskich miast? Marek Szymaniak zabiera nas w podróż przez miejscowości dotknięte wysokim bezrobociem i kryzysem mieszkaniowym; miejscowości, które się wyludniają, starzeją i chorują na betonozę. Wielkomiejska Polska zdaje się wcale ich nie zauważać. Jak naprawdę wygląda życie mieszkańców tych miast? Oglądajcie najnowszy odcinek „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Zapaść” | Z Mediateki – odc. 14

Z Mediateki – odc. 13

W wakacyjnym wydaniu specjalnym vloga omówiliśmy między innymi „Bibliotekę o północy”. Jeśli nie przeczytaliście jej latem, nie martwcie się – sprawdzi się też w szare jesienne wieczory. Książka jest urocza i choć nie zaskakuje na każdej stronie, nie można jej nazwać złą lekturą. Jest po prostu lekka i przyjemna, choć porusza kilka trudnych tematów. Jakich? O tym posłuchacie w najnowszym odcinku vloga.

Film w serwisie YouTube: „Biblioteka o północy” | Z Mediateki – odc. 13

Z Mediateki – odc. 12

W specjalnym, powakacyjnym odcinku vloga przyglądamy się książkom-finalistkom Nagrody Nike. Wśród siedmiu tytułów znalazły się publikacje z różnych gatunków literackich – cztery reportaże, biografia, tom poetycki i (zaledwie jedna) powieść. Większość z nich łączy jednak wspólny mianownik. Jaki? O tym przekonacie się, oglądając najnowszy odcinek „Z Mediateki”. Zapraszamy!

Film w serwisie YouTube: Nagroda Nike 2021 | Z Mediateki – odc. 12

Z Mediateki – odc. 11

W wyjątkowym odcinku naszego vloga wychodzimy z Mediateki, w której usłyszycie tylko śpiew mew. My za to pokażemy Wam aż pięć książek. Różnią się gatunkowo, ale każda z nich sprawia wrażenie równie ciekawej. Jeśli nie wiecie, co warto przeczytać w drugiej połowie wakacji, to trafiliście idealnie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno fani piłki nożnej, jak i osoby, które z piłką nożną nie chcą mieć nic wspólnego. Oglądajcie!

Film w serwisie YouTube: Odcinek specjalny | Z Mediateki – odc. 11

Z Mediateki – odc. 10

Wyczekiwany, ostatni tom cyklu „Pory roku” trafił w nasze ręce. Czy brexit, pandemia i kryzysy humanitarne to tematy na lato? Okazuje się, że Ali Smith potrafi je takimi zrobić. Autorka zręcznie pokazuje codzienne życie na tle globalnych problemów. Przede wszystkim zaś kolejny raz przedstawia czytelnikom rodzinę i każe zastanowić się nad jej definicją. W najnowszym odcinku „Z Mediateki” rozmawiamy między innymi na ten właśnie temat. Zapraszamy!

Film w serwisie YouTube: „Lato” | Z Mediateki – odc. 10

„Potosí. Góra, która zjada ludzi” | Z Mediateki – odc. 9

W najnowszym odcinku rozmawiamy o kraju doskonale pokazującym paradoks latynoamerykański: leżącym na złożach wielu cennych minerałów, a jednocześnie będącym najbiedniejszym na całym kontynencie. Mówimy o kraju pokazanym przez pryzmat góry Cerro Rico, nazywanej piramidą bogactwa, wokół której panują jednak tylko bieda, przemoc i dyskryminacja. Okazuje się, że cesarz wszystkich gór bywa mało łaskawy: w poszukiwaniu jego żył srebra wielu górników dosłownie wypruwa sobie żyły, a raczej płuca. Czy już wiecie, o jaki kraj chodzi? Niezależnie od odpowiedzi polecamy obejrzenie najnowszego odcinka „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Potosí. Góra, która zjada ludzi” | Z Mediateki – odc. 9

„Dziobak literatury” | Z Mediateki – odc. 8

To prawdziwy literacki przełom – dziobak wreszcie pojawił się nad Wisłą. Chodzi o „Dziobaka literatury” pod redakcją Beaty Szady – pierwszą w Polsce antologię reportażu latynoamerykańskiego. W tym odcinku „Z Mediateki” rozmawiamy o jego specyfice, a także podobieństwach i różnicach względem polskiego reportażu. Odpowiadamy też na kluczowe pytania: Czy redaktorce udało się pokazać różnorodność tekstów z Ameryki Łacińskiej? Czy polski czytelnik prędko oswoi dziobaka? Posłuchajcie!

Film w serwisie YouTube: „Dziobak literatury” | Z Mediateki – odc. 8

„Dziewczyna, kobieta, inna” | Z Mediateki – odc. 7

„Kobieta, dziewczyna, inna” to najlepszy przykład literatury przypominającej, żeby nie zadzierać z kobietami. Zwłaszcza z dwunastką rozgniewanych kobiet. Najlepiej o nich przeczytać. Choć wszystkie stały się ofiarami rasizmu i patriarchatu, to bardzo wiele je dzieli. Autorka za to nie dzieli zdań kropkami. Nie popada również w banał. Pokazuje różne konteksty wykluczenia. Prowokuje do dyskusji. Obejrzyjcie zatem najnowszy odcinek „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Dziewczyna, kobieta, inna” | Z Mediateki – odc. 7

„Diuna. Powieść graficzna”| Z Mediateki – odc. 6

Choć „Diuna” ma już ponad pięćdziesiąt lat, to ona będzie tematem szóstego odcinka naszego vloga. Wciąż rosnące grono fanów tej powieści czeka na kinową adaptację, która powinna zawitać do kin we wrześniu 2021 roku. Zanim to nastąpi, możemy odświeżyć sobie znajomość historii dzięki nowemu komiksowi: „Diuna. Powieść graficzna”. Jego pierwsza (z trzech zaplanowanych) księga ukazała się kilka tygodni temu. Ale czy możemy przeczytać komiks zamiast powieści bądź jako wstęp do jej lektury? Aby się tego dowiedzieć, obejrzyjcie najnowszy odcinek „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Diuna. Powieść graficzna”| Z Mediateki – odc. 6

„Cukry” | Z Mediateki – odc. 5

W piątym odcinku udowodnimy, że nie tylko debiut można napisać na piątkę. Takiej sztuki dokonała Dorota Kotas. Po debiutanckich „Pustostanach” autorka stworzyła jeszcze bardziej osobistą książkę. Książkę, dzięki której w końcu możemy lepiej poznać punkt widzenia osoby nieneurotypowej. Jeśli dodamy do tego nieheteronormatywność główniej bohaterki, a także iście patologiczne tło rodzinne, to otrzymamy bardzo poruszającą literaturę. Dlaczego jednak „Cukry” wcale czytelnikowi nie zaszkodzą? Koniecznie obejrzyjcie najnowszy odcinek „Z Mediateki”.

Film w serwisie YouTube: „Cukry” | Z Mediateki – odc. 5

„Kierunek zwiedzania” | Z Mediateki – odc. 4

„Niebiografia”? A może „wystawa”? Najnowsza książka Marcina Wichy z pewnością nie jest po prostu biografią. „Kierunek zwiedzania” zaprasza do świata Kazimierza Malewicza. Ten świat został odmalowany w bardzo specyficzny sposób, na pewno też warto docenić staranne wydanie książki. Przede wszystkim jednak warto obejrzeć czwarty odcinek „Z Mediateki” i skonfrontować opinie Martyny i Pawła ze swoimi wrażeniami.

Film w serwisie YouTube: „Kierunek zwiedzania” | Z Mediateki – odc. 4

„Łyski liczą do trzech” | Z Mediateki – odc. 3

Czeski policjant zastrzelił caakańskie dziecko. Nie róbmy z tego tragedii – Caakowie i tak nie umieją liczyć na tyle dobrze, żeby zauważyli jego brak. To nie jest początek dystopijnej powieści sci-fi ani, na szczęście, wstęp do artykułu w poczytnym dzienniku. Tak zaczyna się najnowsza powieść Olgi Hund, w której autorka próbuje poruszyć bardzo wiele problemów na bardzo niewielu stronach. Z jakim skutkiem? O tym posłuchacie w najnowszym odcinku vloga „Z Mediateki”. Martyna i Paweł jak zawsze zachęcają do oglądania, komentowania i wyłapywania czeskich błędów w nagraniu. Zapraszamy!

Film w serwisie YouTube: „Łyski liczą do trzech” | Z Mediateki – odc. 3

„Klara i Słońce” | Z Mediateki – odc. 2

Kim jest narratorka najnowszej powieści Kazuo Ishiguro? To Klara, androidka i Sztuczna Przyjaciółka, której zadaniem jest dotrzymywanie towarzystwa ciężko chorej nastolatce. Czy noblista napisał zatem powieść science fiction? A może to wcale nie rozwój technologii stoi w centrum tej wizji przyszłości? Obejrzyjcie najnowszy odcinek vloga „Z Mediateki” i przekonajcie się, co o tym sądzą Martyna i Paweł. Zapraszamy!

Film w serwisie YouTube: „Klara i Słońce” | Z Mediateki – odc. 2

„Nomadland” | Z Mediateki – odc. 1

Czy Mediateka może być jeszcze bardziej medialna? Tak! 😉 Opublikowaliśmy już premierowe wydanie vloga, w którym Martyna i Paweł prowadzą ożywioną dyskusję na temat książki „Nomadland” oraz nakręconego na jej podstawie filmu – największego zwycięzcy tegorocznych Oscarów. Już za kilka dni pojawi się kolejny odcinek, a w nim najnowsza powieść Kazuo Ishiguro. Zapraszamy!

Film w serwisie YouTube: „Nomadland” | Z Mediateki – odc. 1