Nowy wymiar doświadczania sztuki

W ubiegłym roku zaświtała nam w głowie wizja stworzenia wirtualnej przestrzeni wystawienniczej – aplikacji VR, która umożliwi prezentację szeroko rozumianej sztuki: malarstwa, rzeźby, nagrań dźwiękowych, partytur.

W realizację pomysłu zaangażował się Marcin Łopusiewicz, który od 8 lat profesjonalnie zajmuje się tworzeniem produktów VR. Ma on na koncie aplikacje komercyjne, edukacyjne, badawcze z zakresu biomechaniki ruchu, psychologii; od początku wspierał Centrum Innowacji w realizacji różnych działań z użyciem technologii VR.

Do realizacji projektu zaprosiliśmy wrocławskich artystów, profesjonalistów i amatorów: Ulę Jagielnicką, Mateusza Ryczka, Kamila Siudzińskiego, Marcina Górkę. Pod okiem twórcy aplikacji artyści stworzyli interaktywne wystawy: opracowali koncepcję, zaaranżowali przestrzeń, zaprojektowali interakcje i spięli wszystko w VR-owe doświadczenie. Swoją twórczość zaprezentowali w wykreowanych światach. Cały projekt, koordynowany przez Anetę Siwkę, realizowany jest wolontarystycznie, bez wsparcia finansowego – przez osoby, które dostrzegają potencjał
technologii VR.

Kobieta zakłada mężczyźnie gogle do VR. W tle sztalugi z ilustracjami.
Ekran komputera. Widoczne otwarte programy do grafiki.

Pierwsze testy naszej wirtualnej wystawy już za nami i trzeba przyznać, że sztuka zaprezentowana w wykreowanych przez artystów światach robi wrażenie!

Premiera Vall Gallery już wkrótce.