Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom i Czytelniczkom sylwetkę i twórczość autora „Pierwszego kroku w chmurach”, organizując spacer jego śladami po wrocławskim Sępolnie, gdzie mieszkał z przerwami przez sześć lat.

14 stycznia 2024 roku Hłasko obchodziłby 90. urodziny, a 14 czerwca 2024 roku mija 55 lat od jego śmierci. Chcąc zwrócić uwagę na obecność tego twórcy we Wrocławiu w latach 1946-1953, przybliżymy Czytelnikom i Czytelniczkom miejsca w których mieszkał, które odwiedzał, a także te, w których realizowano zdjęcia do filmów na podstawie jego utworów. Przywołamy też wrocławskie lokalizacje utrwalone w utworach: „Pamiętnik 1945-1946”, opowiadaniach z tomu „Najlepsze lata naszego życia”, powieściach „Piękni dwudziestoletni” i „Sowa, córka piekarza”.

Spacer rozpocznie się przy Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie realizowano zdjęcia do filmów: „Pętla”, „Baza ludzi umarłych” i „Ósmy dzień tygodnia”. Zobaczymy też: Iglicę, którą autor utrwalił w swojej prozie i Halę Stulecia. Następnie przemieścimy się na ulicę Borelowskiego, gdzie pod numerem 44 i 41 Marek Hłasko mieszkał wraz z rodziną i gdzie znajduje się tablica pamiątkowa umieszczona w 20. rocznicę śmierci twórcy. Odwiedzimy Szkołę Podstawową przy ulicy Krajewskiego i zobaczymy tereny nadodrzańskie, które pisarz utrwalił w swojej prozie. Opowiemy również o archiwaliach pisarza, które znajdują się we Wrocławiu. To tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników i uczestniczki spaceru.

Podczas wycieczki będzie można usłyszeć fragmenty wrocławskich wspomnień prozaika i otrzymać drobny upominek przypominający o jego twórczości.

Spacer potrwa około 2 h. Podczas spaceru konieczny będzie przejazd tramwajem (na koszt osoby uczestniczącej).

Przewodniczka: Kamila Sowińska – od ponad dwudziestu lat zajmuje się twórczością i biografią pisarza, jest autorką pracy i publikacji na temat tego twórcy. W ostatnich latach przeprowadziła kilka spacerów śladami Hłaski, uczestniczyła też w spotkaniach i projekcjach dotyczących prozaika. Prowadzi na Facebooku profil pisarza: Marek Hłasko – profil o pisarzu.

*Cyt. Pochodzi z utworu M. Hłaski pt. „Pamiętnik 1945-1946”

11 maja, godz. 11.00

Start: Wytwórnia Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1

Wstęp bezpłatny/zapisy przez formularz [BRAK MIEJSC]

Prowadząca: Kamila Sowińska

Wydarzenie jest organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

Zdjęcie ilustracyjne: Instytut Literacki w Paryżu

Data wydarzenia: 11.05.2024