Czas na miłość!

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. T. Różewicza we Wrocławiu zapraszają na Tydzień Małżeństwa.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca małżeństwo jako wartość społeczną i pokazująca potrzebę stałego rozwijania więzi partnerskiej. Jej celem jest również promowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich i tworzenie okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz wspólne, twórcze spędzanie czasu (uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, sportowych, psychoedukacyjnych).
Kampania służy także motywowaniu ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia dobrych relacji małżeńskich.
Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach w terminie 7-14 lutego.

W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Wrocław dołączył do niego w 2018 r. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.
Więcej na temat idei Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa i harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach na stronie Tygodnia Małżeństwa.

Hasłem tegorocznej kampanii jest „Czas na miłość!”. Po dwóch latach organizacji wydarzeń w przestrzeni cyfrowej, nadeszła pora na wspólne doświadczanie, spędzanie czasu i budowanie, wzmacnianie relacji małżeńskich w realnym świecie.

Program

Eko we własnym domu. Prelekcja

7 lutego | 18:00 | filia 4 MBP, ulica Wieczysta 105 | wstęp wolny

Każda zmiana ma znaczenie. Rok 2023 otwieramy pod hasłem MNIEJ. Mniej plastiku. Mniej konsumpcjonizmu. Mniej odpadów. Górnolotne hasła? Być może, ale pokażemy wam, jaką mają moc w waszym własnym domu. Będzie to także rok pod znakiem WIĘCEJ. Więcej eko-świadomości.

Pokażemy wam, jakich zamienników możecie użyć w domu, by nie przyczyniać się do produkcji mikroplastiku. Opowiemy o eko gąbkach do naczyń, szmatkach i płynach. Poznacie kilka prostych i sprawdzonych receptur na środki czystości, które nie zrujnują domowego budżetu. Jeśli chcecie stworzyć miejską dżunglę na swoim balkonie, wskażemy wam, gdzie znaleźć informacje o roślinach, a także na jakim forum można wymienić się szczepkami. Poznacie również eko sposoby na podlewanie i nawożenie – bez odkręcania kranu i kupowania chemikaliów.

Wspólnie, na bazie własnych doświadczeń, stworzymy siatkę miejsc, które wspierają lokalne eko biznesy.

Autorka prelekcji: Magdalena Trela


Mów do mnie miło, czyli rzecz o komunikacji. Wykład dla seniorów z elementami warsztatu 

8 lutego | 16.00 | filia 32 MBP, ulica 8 maja 26 | wstęp wolny

Wszyscy się komunikujemy, ale czy każdy z nas potrafi się porozumieć? Powtarzając za Bogusławem Wolniewiczem, „porozumienie nie rodzi się z dialogu, […]: to dialog rodzi się z porozumienia“. Jak zatem należy mówić, by być dobrze zrozumianym, jak słuchać, by usłyszeć? Jak budować poczucie wzajemnego zrozumienia i bliskości, kreować przestrzeń dobrą do rozmowy i twórczej wymiany? Na te i inne pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi podczas spotkania, na które zapraszamy wrocławskich seniorów i seniorki.

Autorka prelekcji: Ilona Zakowicz – pedagożka (gerontopedagożka) i kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka, edukatorka, szkoleniowczyni, doradczyni, autorka kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych dotyczących między innymi problematyki starości i osób starszych. Pomysłodawczyni i prowadząca spotkania senioralnej grupy czytelniczej „Cafe UTW”


Jak rozmawiać o konfliktach w związku? Warsztaty dla par

9 lutego | 17.00 | filia 29 MBP, ulica Reja 1 | bezpłatnie/zapisy mailowo: mbp29@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie pod numerem 71 326 60 63

Pierwsze tygodnie i miesiące zakochania są najpiękniejsze. Świat obserwujemy przez różowe okulary, a partner / partnerka wydają się ideałem. Jednak kiedy zakochanie przeradza się w miłość, zaczynamy budować wspólną drogę. I wtedy pojawiają się również pierwsze konflikty. Konflikty to sygnał, że warto o czymś porozmawiać, że któraś ze stron nie ma do końca zgody na zaistniałą sytuację. Konflikt to tak naprawdę droga do zmiany na lepsze w relacji. 

Jednak aby dobrze odebrać sygnały, które daje nam sytuacja trudna, zapętlona, konfliktowa, trzeba się nauczyć o niej rozmawiać. Możemy być wspaniale dopasowani, mieć podobne poczucie humoru, pasje, spojrzenie na świat, ale jeśli nasze granice zostaną przekroczone – będziemy ich bronić. Jak to zrobić z uważnością na drugą osobę? Jak opowiedzieć o swoich potrzebach i uczuciach, żeby zostać dobrze zrozumianą/ym? 

Zapraszamy na spotkanie, na którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Oraz na wszystkie inne, które chcecie zadać.

Prowadzenie: Dorota Whitten, Fundacja Dom Pokoju


Wnętrza! Zróbcie to sami. Prelekcja

9 lutego | 18:00 | filia 5 MBP – Biblioteka Grafit, ulica Namysłowska 8 | wstęp wolny

Projektanci wnętrz nas znienawidzą! Poznajcie kilka trików, aby odmienić swoje wnętrze w jeden weekend. 

Urządzanie własnego mieszkania to bardzo przyjemny proces zadomawiania się, dopasowywania wystroju do swojego gustu, temperamentu, poczucia komfortu… i nie zawsze potrzebujecie do tego architektka czy architektki.
Podczas spotkania opowiemy o tym, co można zrobić, aby łatwo (i najczęściej także tanio) zmienić wystrój swojego mieszkania. Porozmawiamy o kolorach i materiałach, o meblach i roli oświetlenia. Powiemy też o tym, co uważamy za “ładne”, a czego się wstydzimy i co wyrzucamy. Autorka podzieli się kilkoma sposobami na to, jak kupować wartościowe używane meble lub na czym łatwo można oszczędzić. Ze spotkania będzie można wynieść kilka konkretnych i łatwych w wykonaniu pomysłów, dzięki którym w krótkim czasie zmienicie swoje mieszkanie. 

Chętne osoby prosimy o przesłanie zdjęć swojego wnętrza, które chcielibyście zmienić – wybrane z nich omówimy wspólnie na koniec spotkania. Zdjęcia prosimy przesyłać do 6 lutego mailowo na adres: michalwasiakart@gmail.com

Prowadzący: Michał Wasiak, urodzony w 1983 r. w Rzeszowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunek Rzeźba. Dyplom w pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej w 2011 r. Absolwent międzywydziałowych studiów doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, pracownia prof. Christosa Mandziosa oraz dr hab. Magdaleny Grzybowskiej. Zatrudniony w Pracowni Sztukatorstwa i Tworzyw Sztucznych na wydziale Rzeźby i Sztuki Mediów, ASP we Wrocławiu. W pracy twórczej skupia się obecnie na sztuce figuratywnej. Nawiązując do estetyki nurtu fantastyki naukowej (science-fiction) oraz postapokaliptycznej (post-apo) stara się w metaforyczny sposób oddać sylwetkę współczesnego człowieka i jego relacji z otoczeniem.


Walentynkowa sesja zdjęciowa w bibliotece

4, 9, 11 lutego | filia 58 MBP – Mediateka | płatne/zapisy mailowo: mediateka@biblioteka.wroc.pl lub telefoniczne pod numerem 71 347 12 68 i 71 347 12 82

Szukasz nietuzinkowego walentynkowego prezentu? Przychodzimy z pomocą. Mediateka oraz Klimatyczne Fotografie zapraszają na profesjonalne sesje zdjęciowe dla par, które odbędą się w klimatycznym wnętrzu biblioteki. Zdjęcia będą wykonane profesjonalnie, ale Wy nie musicie znać się na pozowaniu. Może to być Wasza pierwsza sesja w życiu. Gwarantujemy miłą atmosferę i piękną pamiątkę.

Uwaga! Mile widziane są wszystkie pary, nie tylko romantyczne.

W zgłoszeniu należy podać imiona i nazwiska zgłaszanych osób, numer telefonu do kontaktu, adres mailowy, na który zostaną przesłane zdjęcia z sesji, wybraną datę sesji oraz numery kart bibliotecznych (jeśli są).

Terminy, w których realizowane będą sesje:

  • 4.02 – 11:00 | 11:40 | 12:20 | 13:00 | 13:40
  • 9.02 – 16:00 | 16:40 | 17:20 | 18:00 | 18:40
  • 11.02 – 10:00 | 10:40 | 11:20 | 12:00 | 12:40

Koszt wzięcia udziału w sesji:

  • 25 zł za parę, jeśli obie osoby posiadają karty MBP im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu,
  • 35 zł za parę, jeśli tylko jedna lub żadna z osób nie posiada karty.

Szczegóły na podstronie wydarzenia


Koncert relaksacyjny dla par z użyciem mis tybetańskich

10 lutego | 18.00 | filia 18 MBP, ulica Grabiszyńska 236a | bezpłatnie/zapisy mailowo: mbp18@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie pod numerem 71 364 69 62

Zapraszamy na wyjątkową terapię dźwiękiem z użyciem instrumentów archaicznych, między innymi mis i gongów tybetańskich. W trakcie koncertu uczestnicy będą leżeć w wygodnej pozycji, a fala dźwiękowa będzie odprężać, zmniejszać stres i wyciszać nasze ciała i umysły. Wibracje dźwięku mis i gongów tybetańskich jako fala dźwiękowa przenikają głęboko nasze ciała i masują je, powodując rozluźnienie oraz regenerację na poziomie o wiele głębszym niż nocny odpoczynek. Terapia dźwiękiem polepsza samopoczucie i łagodzi napięcia. 

Prosimy o zabranie ze sobą maty do leżenia, koca i wody do picia oraz ubranie się w wygodny, niekrępujący ruchów strój. W koncercie uczestniczymy w pozycji leżącej. 

Wykonawczyni: Agata Białoszewska – od 2006 r. zajmuje się terapią dźwiękiem, jest absolwentką wielu kursów, między innymi w szkole Petera Hessa. Ukończyła kurs gry na gongu prowadzony przez Don Conreaux. Jest również trenerką świadomego oddechu.


Chemia zmysłowości – zmysłowość chemii. Warsztaty perfumiarskie dla par 

10 lutego | 18.00 | filia 19 MBP, ulica Sołtysowicka 29h | bezpłatnie/zapisy mailowo: mbp19@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie pod numerem 886 038 110

Zmysł węchu jest jednym z najbardziej pierwotnych. Jest także jednym z najbardziej wysublimowanych. O tym, jak zapach wpływa na nasze postrzeganie miłości i o tym, jak miłość wpływa na odbiór zapachu podczas warsztatów dla par opowie perfumiarka, ekspertka zapachowa i popularyzatorka sztuki perfumerii Klaudia Heintze.


Blisko-bliżej. Warsztaty dla par

11 lutego | 10.00 | filia 18 MBP, ulica Grabiszyńska 236a | bezpłatnie/zapisy mailowo: mbp18@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie pod numerem 71 364 69 62

Jesteście razem. Trzy lata, trzynaście, a może trzydzieści trzy. Praca i obowiązki zabierają większość dnia, do tego dzieci, telefony, kredyty, Facebooki, spotkania ze znajomymi. Jak utrzymać bliskość w natłoku spraw do ogarnięcia? Czy to możliwe, by wrócić do motyli w brzuchu, intensywności spędzanego razem czasu? A może potrzebujecie pogłębić bliskość między wami albo zbudować ją zupełnie na nowo i spojrzeć na swojego partnera tak, jakby nie było minionych lat razem?

Zapraszamy na warsztat budowania i pogłębiania bliskości dla par, niezależnie od stażu relacji. Opierając się na prostych narzędziach, takich jak koło zgody, głębokie pytania, krąg, intencyjny ruch i śmiech będziemy poszerzać rozumienie tego, czym jest bliskość i jak budować ją w codziennym, zabieganym życiu, uczyć się, jak komunikować swoje potrzeby, by być słyszanym i jak słuchać drugiej osoby, nie gubiąc swojej autonomii.

Na warsztacie:

  • zajrzycie w swoją relację, poznając się na nowo;
  • poznacie komunikację opartą na kole zgody Betty Martin;
  • będziecie mogli eksplorować w nowy sposób konsensualny dotyk;
  • będziecie się dobrze bawić, spędzając razem czas.

Dobrze mieć ze sobą matę do ćwiczeń (lub kocyk) i coś do siedzenia, np. poduszkę, a także chusteczki oraz coś do picia.

Prowadząca: Katarzyna Hedone Kucharska – założycielka Akademii Przyjemności, terapeutka seksuologiczna ciała, praktykerka clean coachingu, absolwentka Seks&Love School Karo Akabal i rocznego treningu prowadzenia kobiecych kręgów z zakresu seksualności, podyplomowych studiów z zakresu psychologii w biznesie, masażystka, tantryczka, wielbicielka rozmów i książek. Trenerka oddechu po szkole Prana Visions Rani Spets Edgren, instruktorka jogi śmiechu, ambasadorka przyjemności, w wieloletnim, kochającym związku, mama dwóch dorosłych córek. W wolnej chwili medytuje, czyta i rozkoszuje się życiem.


Spotkanie “Rozmowy o miłości” | wstęp wolny

13 lutego | 21.00 | online na platformie YouTube, więcej informacji na Facebooku


Spotkanie z Alicją Urbanik-Kopeć na temat książki „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”

14 lutego | 18.00 | filia 29 MBP, ulica Reja 1 | wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Alicją Urbanik-Kopeć, autorką książek “Anioł w domu, mrówka, w fabryce”, “Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach” i “Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich”. Tym razem autorka opowie o swojej najnowszej książce poświęconej dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu. Jak wyglądały etapy związku naszych prababek i pradziadków? Jaka była sytuacja młodych kobiet – robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów? Czy małżeństwo było dla nich wybawieniem, czy może smutną koniecznością? To tylko niektóre wątki, które poruszymy na spotkaniu. 


Walentynkowy Maraton Filmowy

14 lutego | 20.00 | filia 11 MBP- CBK FAMA, ulica B. Krzywoustego 286 | płatne/bilety do kupienia w kasie CBK FAMA oraz w serwisie biletyna.pl

Z okazji Walentynek zapraszamy na maraton filmów dla zakochanych. Czeka Was dobre kino i deszcz miłości. Pozwólcie się zaskoczyć. Zapraszamy w dowolnych konfiguracjach.

Bilety: 10 zł* / 20 zł

informacje: katarzyna@fama.wroc.pl
wiek: 16+

Bilety do nabycie w CBK FAMA od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 20:00 oraz w serwisie biletyna.pl. Dla posiadaczy karty bibliotecznej MBP im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, w ramach programu “Otwarta kultura” obowiązuje cena biletu: 10 zł.

Data wydarzenia: 07.02-14.01.2023