Przed nami XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu już tradycyjnie włącza się w świętowanie, organizując kilka tematycznych wydarzeń.

Tegorocznym hasłem akcji jest „Biblioteka – miejsce na czasie”. Całkowicie się z nim zgadzamy, ponieważ dla nas biblioteki są właśnie miejscami odpowiadającymi na potrzeby i wyzwania współczesnego świata.

  • Podążamy za nowymi technologiami – posiadamy e-zbiory, oferujemy dostęp do atrakcyjnych baz z e-zasobami, prowadzimy zajęcia pomagające seniorom poruszać się w cyfrowym świecie, projektujemy gry mobilne, zapraszamy na sesje VR itd.
  • Posiadamy różnorodne zbiory – biblioteki adaptują się do zmian i już od dawna nie wypożyczają wyłącznie tradycyjnych książek. Na naszych półkach można znaleźć komiksy dla dzieci i dorosłych, gry planszowe, filmy, audiobooki.
  • Uczymy poruszać się w gąszczu informacji – edukujemy w zakresie wykrywania fake newsów i weryfikowania informacji.
  • Walczymy z wykluczeniem – przystosowujemy biblioteki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (niwelujemy bariery architektoniczne, korzystamy z tłumaczek polskiego języka migowego, w wybranych miejscach mamy pętle indukcyjne) oraz walczymy z uprzedzeniami, organizując wydarzenia takie jak Żywa Biblioteka, Festiwal Feminatywa czy Tydzień Dumy w Bibliotece.
  • Integrujemy lokalną społeczność – w naszych filiach spotykają się sąsiedzi, by rozmawiać o literaturze, uczestniczyć w wydarzeniach, zgłębiać lokalną historię, edukować swoje dzieci. Biblioteki są bezpieczną przestrzenią dla najmłodszych i najstarszych oraz miejscem, w którym obie te grupy mogą współpracować.
  • Biblioteka z klimatem – projektujemy coraz więcej wydarzeń związanych z ekologią i przeciwdziałaniem katastrofie klimatycznej. Edukujemy, zachęcamy do wypożyczania, organizujemy kiermasze książek, wymiany roślin i zajęcia o ochronie środowiska.

Jak świętujemy?

W tym roku postanowiliśmy obchodzić nasze święto w plenerze. Zapraszamy Państwa na trzy wydarzenia związane z książkami i bibliotekami: spacer literacki, kiermasz książek pod chmurką i rowerową wycieczkę po najpiękniejszych i najciekawszych filiach naszej sieci.

Spacer śladami Marka Hłaski

Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom i Czytelniczkom sylwetkę i twórczość autora „Pierwszego kroku w chmurach”, organizując spacer jego śladami po wrocławskim Sępolnie, gdzie mieszkał z przerwami przez sześć lat.

11.05 | 11:00 | start: ul. Wystawowa 1| zapisy (brak miejsc)

Plenerowy kiermasz książki w Parku Grabiszyńskim

Podczas Osiedlowego Kiermaszu Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek biblioteka będzie czekała ze swoim stoiskiem na wszystkich moli książkowych. 

12.05 | 11:00 | al. Wędrowców (od ul. Pionierskiej do ul. Beniowskiego)

Biblioteka na okrągło: wycieczka rowerowa

Podczas wycieczki poznamy budynki naszej bibliotecznej sieci, wyróżniające się wyjątkową historią, urokliwym sąsiedztwem, nowoczesną architekturą czy bogatą ofertą dla czytelników i czytelniczek.

18.05 | 11:00 | start: filia nr 54, ul. Jesienna 22 | zapisy

plakat promujący akcję Tydzień Bibliotek
XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Organizatorem akcji Tydzień Bibliotek jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.