Za nami rozstrzygnięcie konkursu Szkolny Broker Informacji – rywalizacji, w której wrocławscy uczniowie musieli wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami w zakresie wyszukiwania i weryfikowania informacji. Wydarzenie z udziałem Prezydenta Wrocławia i wielu znamienitych gości odbyło się 20 marca w Mediatece.

wręczenie nagród w konkursie Szkolny Broker Informacji
Wręczenie nagród w konkursie Szkolny Broker Informacji

Dwa etapy rywalizacji

Szkolny Broker Informacji to konkurs skierowany do uczniów wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Coroczne zmagania realizowane są w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się w poszczególnych szkołach pod okiem szkolnych koordynatorów. Drugi, międzyszkolny, przeprowadzany jest w Mediatece przez naszych bibliotekarzy i edukatorów.

– W dzisiejszych czasach trudno jest odróżnić prawdziwą informację od fake newsa. Uczestnicy konkursu muszą dokonać selekcji oraz krytycznej oceny znalezionych źródeł w celu odpowiedzenia na pytania – mówi Michał Wawrzyniak, koordynator projektu.

Podczas wczorajszego finału konkursu, zadaniem uczniów było wyszukanie w wyznaczonym czasie informacji i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania przygotowane przez pracowników biblioteki. Młodzi tropiciele fake newsów musieli wykazać się czujnością i umiejętnością zastosowania nabytej wiedzy w praktyce, a także udowodnić, że potrafią sprawnie posługiwać się różnymi katalogami bibliotecznymi. Na finałowym etapie oceniano udzielenie prawidłowej i pełnej odpowiedzi wraz z podaniem źródła oraz wykonanie zadań w wyznaczonym czasie. O zwycięstwie decydował czas i największa liczba punktów.

Uroczysty finał

Podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie Szkolny Broker Informacji gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu wielu znamienitych gości: Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, Wiceprezydenta Bartłomieja Ciążyńskiego, Przewodniczącą Rady Osiedla Stare Miasto Halinę Bielecką-Gołkę, Dyrektorkę Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorotę Feliks, Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia Michała Syryckiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Coventry University. Projekt został również objęty patronatem Instytutu Nauk o Informacji i Mediach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Cieszymy się, że rozwijanie kompetencji przyszłości, do jakich należy skuteczna weryfikacja informacji jest ważne dla osób, które zajmują się rozwojem naszego miasta i edukacją. Dziękujemy za obecność i wsparcie młodych wrocławian w ich zmaganiach!

Zwycięzcy w konkursie Szkolny Broker Informacji:

• 1 miejsce: Szymon Dudek, Aleksander Wyskiel (XVII LO)
  • 2 miejsce: Hanna Michalska, Dominika Michalik (IX LO)
  • 3 miejsce: Filip Niemczyk, Emil Jędrzejczyk (Lotnicze Zakłady Naukowe)
  • 4 miejsce: Mateusz Bachryj, Nikodem Sobański (Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych)
  • 5 miejsce: Katarzyna Dąbrowska, Zofia Frąckowiak (Elektroniczne Zakłady Naukowe)
  • 6 miejsce: Tomasz Turowski, Aleksander Duplaga (X LO)

Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za ich przyszłe działania. Dziękujemy również wszystkim uczestniczkom i uczestnikom konkursu, kadrze nauczycielskiej, która wzięła ich pod swoje skrzydła, oraz załodze Mediateki, która czuwała nad całym projektem.