Mediateka i Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu zaprasza na spotkanie autorskie z Milo Migacz z okazji premiery książki „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku”. Spotkanie odbędzie sie w poniedziałek 10 czerwca o godz. 18.00 na poziomie -1.

„Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku” to pierwsza w Polsce książka o konwersjach osób nieheteronormatywnych. Próby zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej osób LGBT+ nie są w Polsce zjawiskiem marginalnym. Z braku odpowiednich przepisów możliwe jest prowadzenie ich otwarcie, w ramach organizacji pożytku publicznego czy państwowego szpitala. Prowadzi to do sytuacji, w której praktyki konwersyjne nadal są popularne, a polskim towarzystwom naukowym brakuje narzędzi do walki z nimi.

W trakcie prac nad reportażem Milo udało się dotrzeć do osób, które jeszcze nigdy nie wypowiadały się w mediach oraz ujawnić nadużycia mające miejsce w ramach grup konwersyjnych, jak i w niektórych gabinetach terapeutycznych. Jednym z najważniejszych poruszanych tematów jest przemoc seksualna, doświadczana przez osoby uczestniczące w podobnych tego typu pseudoterapiach. Książka opisuje sposób działania organizacji konwersyjnych. Stara się też wytłumaczyć przyczyny, dla których powstały, oraz motywy osób, które decydują się do nich dołączyć.

W grupie Maćka zmianę orientacji seksualnej próbowano uzyskać przez przytulanie. W organizacji, od której należał Tomasz, większą rolę pełniła psychoterapia, ale ważne też było granie w piłkę nożną. Kamilę homoseksualności próbowała oduczyć dyplomowana lekarka podczas kilkumiesięcznego pobytu w klinice. Natalia dowiedziała się od psychiatry „że wcale nie ma depresji, musi po prostu przestać być lesbijką”.

O osobie autorskiej:
Milo Migacz – mgr psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i osoba z zamiłowaniem do pisania, rozwijanym m.in. dzięki kursowi reportażu Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz pracowni książki zaangażowanej społecznie wydawnictwa Biuro Literackie. Od 2023 r. razem z partnerką mieszka w Brukseli.

Data wydarzenia: 10.06.2024

Godzina: 18:00