Zachęcamy do przeczytania rekomendacji Jakuba Sobieralskiego – kierownika Filii nr 1 oraz autora bloga Oczytany facet.

Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód”

Autorka tej niezwykłej książki, na stałe mieszkająca w Albanii, wzięła na swoje barki ciężkie zadanie. Opisać nieznane losy Albanii i Albańczyków z czasów komunizmu i dyktatury Enver Hoxhy. Jak inaczej można tego dokonać, jeśli nie poprzez rozmowy z mieszkańcami, ludźmi, którzy przez większą część życia byli zanurzeni w najgorszym z możliwych koszmarów, przeżywając straszliwe męki psychiczne i fizyczne. Wysłuchanie wszystkich tych historii wymagało od autorki ogromnej siły duchowej i chociażby za to tylko należą się jej ogromne brawa.

„Błoto słodsze niż miód” jest reportażem niezwykłym. Przede wszystkim dla tego, że autorka pokazuje nam nieznaną, obcą i przerażającą twarz komunizmu. O trudnych tematach pisze lekko, ale w taki sposób ale też z ogromnym współczuciem i zrozumieniem. Jest to książka nietypowa również pod względem stylu, w jakim ją napisano. Małgorzata Rejmer, która przed kilku laty wydała również prozę, pisze bardziej literacko niż dziennikarsko czy reportersko. Jest to zatem idealna książka reporterska dla tych, którzy do tego gatunku literackiego podchodzili dotychczas z rezerwą.

Pavol Rankov „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”

Powieść uhonorowana Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Jest początek września 1938 roku. Trzech nastoletnich przyjaciół wykorzystuje ostatnie dni lata, spędzając czas nad wodą, pielęgnując kiełkujące w nich uczucie do tej samej dziewczyny. Tego dnia, mimo podjętych prób, żadnemu z nich nie udaje się zdobyć jej serca. Próby te będą powtarzali systematycznie przez kolejne trzy dekady, starając się jednocześnie przystosować do zmieniającej się jak w kalejdoskopie rzeczywistości drugiej połowy dwudziestego wieku.

Piękna powieść obyczajowa o przyjaźni i miłości, a także powieść historyczna, z której dowiemy się wiele na temat najnowszej historii nie tylko Słowacji, gdzie toczy się większa część akcji, ale także tego specyficznego zakątka świata, jakim jest Europa Środkowo – Wschodnia. Powieść autorstwa jednego z lepszych, jeśli nie najlepszych współczesnych pisarzy słowackich, gościa tegorocznego Miesiąca Spotkań Autorskich, i świetnie przetłumaczona przez Tomka Grabińskiego, naszego kolegę z Mediateki.

Muzyka: The Dumplings

The Dumplings to duet, który tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś. Muzyka, którą grają, bywa różnie określana, jako elektropop, ambietntpop, muzyka elektroniczna. Jakkolwiek by nie określać tego, co tworzą, są to brzmienia na wysokim poziomie. Chwilami w tekstach piosenek przebija się odrobina młodzieńczej naiwności, ale nie są to puste, tak teraz promowane kawałki, o których zapomina się zaraz po wysłuchaniu. Ich muzyka jest przestrzenna, trochę niepokojąca, sentymentalna, świeża, wchodzi głęboko pod skórę i porusza. Obdarzona potężnym wokalem Justyna z roku na rok staje się coraz bardziej dojrzałą artystką, o czym świadczy, chociażby jej interpretacja piosenki Łucji Prus do słów Agnieszki Osieckiej „Ach nie mnie jednej”. Albumy tego duetu znajdziecie w Mediatece.

Okładka płyty zespołu The Dumplings, widoczne dwie postaci: kobieta i mężczyzna Książka Zdarzyło się pierwszego września kartka książki zagięta do kształtu łezki