2023 rokiem noblistki

Rok 2023, decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji przygotowujemy dla Was kilka atrakcji zainspirowanych twórczością noblistki, w których będziecie mogli brać udział przez cały rok.

„Urodzona 2 lipca 1923 roku w Prowencie (obecnie część Kórnika), od 1929 mieszkała w Krakowie. Bibliografia Szymborskiej – wraz z publikacjami listów, wydaniami specjalnymi jej utworów, wyborami wierszy, felietonami oraz innymi tekstami – liczy obecnie kilkadziesiąt pozycji. Za życia poetki ukazało się dwanaście tomów jej poezji. Pośmiertnie, w roku 2012, wydano niedokończony tom „Wystarczy”, a dwa lata późnej „Czarną piosenkę”, która miała być debiutem poetki. W 1996 r. Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. I dalej: „W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością” – fragment uchwały Senatu RP.

W obchody Roku Szymborskiej włączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Poniżej prezentujemy wydarzenia, które będą odbywać się w naszych filiach.

Program

Wieczór poetycki „Pisanie życiorysu”

21 marca I 17:00 I filia 54, ulica Jesienna 22 I wstęp wolny

Rok Szymborskiej w MBP zainaugurujemy w Światowy Dzień Poezji – jakże by inaczej – poezją!

Jesienna biblioteka zaprasza na wieczór poetycki, podczas którego aktorki, Klaudia Kąca-Jasic i Małgorzata Kieliszek, zaprezentują montaż wierszy Wisławy Szymborskiej zatytułowany „Pisanie życiorysu”.

Data wydarzenia: 21.03-31.10.2023