Według UNICEF i WHO brak dostępu do podstawowych menstruacyjnych artykułów higienicznych dotyka około 500 mln kobiet na świecie. W Polsce 500 tysięcy kobiet ma problem z dostępem do takich środków. Problem dotyka głównie osób w szkołach. Z zajęć wychodzi 21 proc. uczennic, bo nie ma podpaski, a 10 proc. z tego powodu w ogóle nie wychodzi z domu. To realny problem.
Akcje i fundacje prokobiece sprawiły, że o menstruacji mówi się głośno, a środki higieny menstruacyjnej zaczęły pojawiać się w miejscach publicznych.
Feminatywa (festiwal organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu) zaprzyjaźniła się z dwiema organizacjami przedziwdziałającymi wykluczeniu menstruacyjnemu. W tym roku naszymi partnerkami są Różowa Skrzyneczka i Akcja Menstruacja.
Skrzyneczki w filiach MBP
W toaletach Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdziecie skrzyneczki obu inicjatyw, uzupełniła je firma EkoRodzina. Dziękujemy za wsparcie! Lista filii, w których można znaleźć skrzyneczki:
- Filia nr 1, ulica Sztabowa 98
- Filia nr 3, ulica Morelowskiego 43
- Filia nr 4, ulica Wieczysta 105
- Filia nr 7, ulica Suwalska 11
- Filia nr 11 CBK FAMA, ulica B. Krzywoustego 286
- Filia nr 16, Kolista 17
- Filia nr 18, ulica Grabiszyńska 236a
- Filia nr 19, ulica Sołtysowicka 29h
- Filia nr 22, ulica Chociebuska 8-10
- Filia nr 23, Bulwar Ikara 29-31
- Filia nr 29, ulica Reja 1
- Filia nr 54, ulica Jesienna 22
- Filia nr 58 Mediateka, plac Teatralny 5
- MultiCentrum, ulica Powstańców Śląskich 210
Partnerstwo
Różowa skrzyneczka: „to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.”
Akcja Menstruacja: „walka z ubóstwem menstruacyjnym to walka na wielu frontach – zapewniamy dostęp do produktów higienicznych w szkołach, rozdajemy kubeczki menstruacyjne, wysyłamy paczki ze środkami higienicznymi potrzebującym, wspieramy inne organizacje pozarządowe i umieszczamy w przestrzeni publicznej ogólnodostępne szafki z podpaskami. Przełamujemy tabu i edukujemy. Podchodzimy do problemu ubóstwa menstruacyjnego kompleksowo.”