Wrocław na językach świata

Napis Projekt Wrocław na językach świata, pod nim grafika symulująca amplitudę dźwięku, na dole napis www.wnjs.pl

WNJŚ to gminny projekt stworzony przez Wrocławskie Centrum Integracji. Od lat cieszymy się z bycia jego częścią, biorąc czynny udział w tworzeniu tandemów i grup językowych. Ta inicjatywa to odpowiedź na potrzeby Obcokrajowców, którzy wybrali Wrocław na miejsce do życia i prowadzenia ścieżki zawodowej. Pomagamy im poznać Wolontariuszy, którzy przybliżają polską kulturę oraz język polski.

Kto może zostać Wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy pełnoletni Wrocławianin, native speaker bądź znający język polski na zaawansowanym poziomie.

Kto może zostać Uczniem? 

Uczniem może zostać każdy pełnoletni Obcokrajowiec, który mieszka we Wrocławiu.

Czy Wolontariusz musi mieć doświadczenie w nauczaniu? 

Absolutnie nie! Projekt nie jest szkołą językową. Ideą jest umożliwienie przyjaznych konwersacji, które pomogą oswoić Obcokrajowców z językiem polskim, aby mogli w pełni korzystać z oferty miasta.

Gdzie i kiedy odbywają się spotkania? 

Spotkania odbywają się w godzinach otwarcia naszych filii. To Wolontariusz i Uczeń decydują o miejscu i częstotliwości spotkań. Konwersacje organizowane są też online. Dzięki tej elastyczności łatwiej jest dostosować projekt do potrzeb Uczestników.

Jakie korzyści z projektu ma Wolontariusz? 

Poznając przedstawicieli innych kultur sam się rozwijasz! Szlifujesz też znajomość języków obcych. Możesz otrzymać zaświadczenie o udziale w projekcie, jeśli takie potrzebujesz.

Czy w bibliotece można wypożyczyć podręczniki do nauki języka polskiego? 

Tak! W katalogu znajdziesz listę podręczników dostępnych we wszystkich naszych filiach.

Animator i koordynator projektu w Miejskiej Bibliotece im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu:

Kontakt na stronie projektu WNJŚ