Tym razem książki i płytę rekomenduje Iga Woźniak, która na co dzień pracuje w Dziale Promocji.

Haruki Murakami „Kronika ptaka nakręcacza”

Trudno jest mi polecić tylko jedną książkę Murakamiego. Każda z pisanych przez japońskiego autora historii sprawia, że nie chce się od niej odrywać. Świat przedstawiony w prozie tego autora jest tak niezwykły, że po zakończeniu książki doszukuję się zwykle pewnych podobieństw w moim otoczeniu. „Kronika ptaka nakręcacza” to pierwsza książka Murakamiego, którą przeczytałam i właśnie tę książkę chciałabym polecić jako pierwszą tym, którzy jeszcze nie znają tego autora. Nie wszyscy są miłośnikami tego typu prozy, dlatego wg mnie najlepiej zacząć od jednej z trudniejszych książek w dorobku tego pisarza. Jeśli się zrazisz – Murakami nie jest dla ciebie.
„Kronika ptaka nakręcacza” to historia Toru Okady, którego życie nie cechuje się niczym niezwykłym. Zmienia się to jednak, gdy mężczyzna traci pracę. Zaczyna zajmować się domem, ponieważ jego żona zarabia na tyle dużo, by móc utrzymać ich oboje. Małżonkowie nieco oddalają się od siebie. Koleją zmianą jest zniknięcie kota. Natomiast zniknięcie żony Okady sprawia, że coś w uporządkowanym życiu bohatera pęka. Od tej pory poszukiwania na własną rękę przeplatają się z tajemniczymi telefonami, spotkaniami i kolejnymi warstwami tajemnic.
Historia jest skomplikowana i pełna istotnych szczegółów, które wymagają skupienia od czytelnika. To książka trudna, ale wciągająca. Na tyle, by żyć w świecie Murakamiego jeszcze długo po jej przeczytaniu.

„Kronikę ptaka nakręcacza” można wypożyczyć m.in. w filiach nr: 26, 45, 12, 58, 12, 44, 7, 23.

Kronika ptaka nakręcacza

Marian Pankowski „Rudolf”

„Rudolf” to książka, która opisywana jest często przez pryzmat skandalu, ale jest to przede wszystkim piękna historia o przyjaźni profesora – Polaka i byłego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego oraz Thomasa – Niemca, byłego żołnierza Wermachtu. Obu mężczyzn łączy wspólna historia, ale i trauma, z którą obaj mężczyźni radzą sobie w zupełnie inny sposób. Czytelnik, choć biernie, jest wciągany w dyskusję i również ma okazję zastanowić się nad słusznością stawianych przez mężczyzn tez.
Pankowski napisał swoja mikropowieść pięknym językiem. Czytając dialogi między mężczyznami czujemy atmosferę, która panuje wokół nich. Słyszymy gwar otaczający kawiarniane stoliki i czujemy słońce na twarzy.
„Rudolf” to książka, którą powinno się znać.

Niestety książka „Rudolf” nie jest dostępna w naszych filiach, ale możecie wypożyczyć inne książki Mariana Pankowskiego: „Bal wdów i wdowców” w Filii nr 44 oraz „Niewolę i dolę Adama Poręby” w Filii nr 1.

Marian Pankowski - Rudolf

Radiohead „Amnesiac”

Choć czasy, w których byłam wielką miłośniczką muzyki już minęły, to Radiohead zawsze jest na pierwszym miejscu mojej playlisty. Poleciłabym wszystkie płyty tej grupy, zwłaszcza, że warto poznać muzyczną historię tego zespołu. Radiohead zmieniło się z typowego rockowego bandu w zespół tworzący muzykę elektroniczną, zahaczającą o jazz i krautrock. „Amnesiac” to album okrzyknięty wielokrotnie najlepszym albumem 2011 roku. Jest bardziej elektroniczny niż poprzednie albumy. Wielowarstwowe dźwięki działają na wyobraźnię. Teksty piosenek są surrealistyczne, ale często również nawiązujące do polityki.
Moim ulubionym utworem z tej płyty jest piosenka „I might be wrong”.

Płyty Radiohead możecie wypożyczyć w Filii nr 18, Mediatece czy w Filii nr 29.

Radiohead