Pierwsze spotkanie w ramach festiwalu Feminatywa

Termin: 20 sierpnia 2021, godz. 18:00
Miejsce: Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7
Temat spotkania: Polsko-ukraińskie sąsiedztwo w perspektywie globalnej
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zapisów znajdujący się na stronie Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA.

Rozmowa z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy to okazja szczególna, godzi się, aby zawierała podsumowania i plany na przyszłość. W pierwszej części postaramy się wyłonić wydarzenia /procesy, które były kluczowe dla trzydziestolecia polsko-ukraińskich stosunków.

W drugiej części zastanowimy się czy spory o przeszłość jako najbardziej eksponowana scena teatru polsko-ukraińskich kontaktów pomagają nam lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, za której składową proponujemy uznać globalne wyzwania stojące przed regionem, takie jak katastrofa klimatyczna, długotrwałe konsekwencje transformacji ustrojowej (w tym migracja, prawa kobiet i prawa pracownicze).

Część trzecią i podsumowanie poświęcimy na określenie najważniejszych pól współpracy, które rysują się przed naszymi państwami w kontekście rozszerzających się relacji ludzkich i komunikacyjnych, migracji z Ukrainy, z Polski. Przywołamy także kontekst Unii Europejskiej i Rosji.

Panelistki

• Mariya Hurska (Марія Гурська) UA – ekspertka ds. mediów, prezenterka telewizyjna, menedżerka kultury.
  • Olena Styazhkina (Олена Стяжкіна) UA – pisarka, historyczka (doktorka nauk historycznych, profesorka).
  • Bianka Zalewska PL – reporterka pracująca dla TVN Discovery oraz współpracująca z ukraińską telewizją Espreso TV.
  • Bogumiła Berdychowska PL – publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich.
  • Rozmowę poprowadzi Anna Łazar

Więcej informacji oraz ukraińska wersja językowa na stronie wydarzenia.

Data wydarzenia: 20.08.2021