Już niebawem Europejska Noc Literatury zagości na Przedmieściu Świdnickim. Zachęcamy do zapoznania się z książkami, których fragmenty 20 sierpnia przeczytają takie osobowości kultury jak Sylwia Chutnik, Agata Buzek czy Maciej Zakościelny.

Uśmiechnięty mężczyzna trzymający książkę Podziemia, w tle regały biblioteczne.

Podziemia Roberta Macfarlane’a to idealna, choć nietypowa, lektura na wakacje. Towarzyszymy autorowi w niezwykłej podróży w głąb Ziemi. Odwiedzamy olbrzymie podziemia Paryża, w których można natknąć się na wystające z sufitu ludzkie kości, przebijający się stary cmentarz oraz gwarną jaskinię, przypominającą bardziej oryginalny pub w centrum miasta. Zobaczymy kopalnię pod dnem morskim, która przywodzi na myśl scenografię z niepokojących filmów SciFi, a także laboratoria, w których badana jest czarna materia oraz słoweńskie jaskinie będące świadkiem i pomnikiem zbrodni popełnianych w dwudziestym wieku.

Zaryzykujemy, wybierając się na  samotną wędrówkę w norweskie góry w niesprzyjających zimowych warunkach czy wreszcie poznamy od podszewki grenlandzkie lodowce i ich tajemnice. Macfarlane opowiada o tych miejscach w bardzo obrazowy sposób, z pasją i ogromną ciekawością, wręcz głodem świata i innych ludzi. Porusza przy tym trudne, często niezrozumiałe tematy, jak chociażby zaawansowana fizyka, pisząc o nich w prosty sposób, trafiając nawet do najbardziej zatwardziałych przeciwników nauk ścisłych.

Jakub Sobieralski, filia nr 1, ulica Sztabowa 98


Zarówno ten tytuł, jak i pozostałe książki czytane podczas Europejskiej Nocy Literatury znajdziesz na półkach w naszych bibliotekach. Pełna lista dostępna na naszej stronie internetowej.