pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.

""

Na szlakach trekkingowych Hiszpanii

Do Hiszpanii prawie zawsze jadę z plecakiem. Dlaczego? Bo nie ma nic wspanialszego niż poranna kawa wypita w ustronnej zatoczce, zaraz po wyjściu z namiotu. 

Na wstępie opowiem o Majorce, ale nie o kurortach, tylko o trekkingu z południa na północ wyspy przez góry Serra de Tramuntana szlakiem GR 221 Ruta de Pedra. Będzie mowa o wspaniałych górach, zatokach wciśniętych w nabrzeże, gajach pomarańczowych, drzewach truskawkowych oraz o urokliwych górskich miasteczkach. Będzie też o drewnianym pociągu „orange train” i miasteczku Lluc, w którym zaobserwować można spadające gwiazdy. Wyjaśnię również, dlaczego polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin – tak uwielbiał tę największą wyspę Balearów. 

Wspomnę też o trekkingu z plecakiem na przepięknej wyspie kanaryjskiej La Palma, jeszcze nie tak bardzo odkrytej i popularnej. Opowiem o nocy spędzonej na najwyższym szczycie wyspy – Roque de los Muchachos. Pokażę zjawiskową kalderę de Taburiente i wspaniałe lasy wawrzynowe znajdujących się w Los Tilos. Unaocznię nadzwyczajną różnorodność bujnej, endemicznej przyrody La Palmy nazywanej „La Isla Verde”, czyli: Zielona Wyspa.

Będzie też o Andaluzji i Katalonii – ale nie tylko o Maladze i Barcelonie. Zobrazuję piękno Pirenejów, które podziwiałem będąc w Park Narodowy Aigüestortes i Estany de Sant Maurici zwanym „parkiem dwustu jezior”. Wspomnę też o innych urokliwych zakątkach Katalonii takich jak choćby Park Narodowy Aiguabarreig Segre-Noguera Pallaresa. 

Powiem też, czy warto być na wierzchołku Pico del Teide o brzasku. No i wyklaruję, czym dla mnie jest bycie w górach i niespieszna eksploracja szlaków trekkingowych. Zarówno tych bardzo popularnych, jak i tych mniej uczęszczanych.

Szczegóły spotkania

  • 13.04, godzina 15:00
  • Mediateka, pl. Teatralny 5

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.