Joanna Kurach i Paweł Kurach pozują do zdjęcia razem z poznanymi podczas podróży mieszkańcami Ameryki Południowej. Tekst: Joanna i Paweł Kurach, spotkanie, 20 lutego, godzina 16.30.

Zapraszamy na prelekcję online w ramach festiwalu podróżniczego Równoleżnik Zero.

Joanna i Paweł Kurach

Jako Naszprychowani podróżują od 2016 roku, kiedy to podczas dwumiesięcznej wyprawy przez Gruzję, Armenię, Ukrainę, Mołdawię, aż do Polski powstał ich blog Naszprychowani.
W międzyczasie jeździli na rowerach na krótkie wycieczki do swoich sąsiadów: Białoruś, Litwa, Niemcy, Czechy. Ale też zapuścili się do Izraela.
Przed wyprawą do Ameryki Południowej przez 2,5 miesiąca jeździli po Alpach i Pirenejach. Zaczęli we Włoszech, przejeżdżając przez Szwajcarię, Francję, Hiszpanię na Portugalii kończąc.
Największą ich miłością są góry, więc nie brakuje im też wycieczek z plecakiem. Do ciekawszych, ich zdaniem, należy przejście szlaku Via Dinarica w Czarnogórze, z krótkim początkiem w Bośni.
Oprócz tego lubią różne sporty i gubienie się w lesie podczas biegów na orientację.

„Dlaczego pedałując po Ameryce Południowej potrzebujesz WhatsAppa i trzy razy więcej czasu niż sobie zaplanowałeś?”

• od Brazylii, przez Urugwaj, Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador i na Kolumbii kończąc ekonomicznie (tylko 6 opłaconych noclegów)
  • problemy techniczne
  • triki żywieniowe
  • kuchnia odwiedzanych krajów

W prezentacji chcieliby pokazać, że da się podróżować po Ameryce Południowej bardzo ekonomicznie, nie tracąc przy tym fanu z wyprawy. W ciągu roku podróżowania zapłacili zaledwie za 6 noclegów, czego skutkiem ubocznym jest poznawanie wielu ludzi, ich historii i bardzo różnego stylu życia, co jest dla nich wielką inspiracją. Przez większość swojej wyprawy spali w namiocie, bez którego nie da się wielu rzeczy doświadczyć i przeżyć. A wręcz przekonali się, że spanie w hotelu jest dla nich bezużyteczne, bo np. nie ma tam nawet czajnika, żeby przygotować sobie kawę. 😉
Planują opisać nie tylko typowe turystycznie miejsca jak Salar de Uyuni czy Pustynię Atacama, ale pokazać niszowe miejsca typu Laguna Paron, o których nawet będąc na miejscu nie wszyscy wiedzą. Mówi się, że Ameryka Południowa jest bardzo niebezpieczna – okazuje się, że – przestrzegając niektórych reguł – da się ją przejechać nie tylko w spokoju, ale i w pełnym zachwycie. Bardziej przerażające za to potrafią być ekstremalne warunki pogodowe czy przyrodnicze jak wiatr w Patagonii, wysokości często powyżej 4 tys. m n.p.m., nagłe zmiany klimatu czy chmara komarów. którą da się przeżyć jedynie z moskitierą na twarzy.
Część prezentacji poświęcią problemom technicznym, z jakimi mieli okazję walczyć i wyjawią, jak sobie z nimi radzili. Opowiedzą o trikach żywieniowych i czego dowiedzieli się o kuchni każdego z krajów. I oczywiście, czemu warto zainstalować sobie WhatsAppa. 🙂

Transmisja spotkania będzie dostępna na fanpage’ach Równoleżnik Zero – Wrocławski Festiwal Podróżniczy, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Biblioteka Turystyczna oraz Mediateka!

Data wydarzenia: 20.02.2021

Godzina: 16:30