Książka "Chiny od góry do dołu" Marka Pindala. Z lewej strony złożony ptak origami. Z prawej rozrzucone elementy z tematycznej gry planszowej.

Chiny od góry do dołu – Marek Pindral

„Bądź otwarty, bądź otwarty” — to motto, którym kierował się Marek Pindral w ciągu swojego dwuletniego pobytu w Państwie Śródka. Jako nauczyciel języka angielskiego na chińskim uniwersytecie, nie uniknął spotkania pierwszego stopnia ani z przedstawicielami rządu, ani z zaciekawioną młodzieżą, a przede wszystkim na pewno nie z kulturą najludniejszego państwa świata. Można by wręcz powiedzieć, że zderzył się z nią czołowo.

Wykładowca-podróżnik opisuje między innymi to, jak świętował Nowy Rok, swoje przeżycia z kuchnią chińską czy to jak przetrwał trzęsienie ziemi. Wszystkie wycieczki, wpadki, to, co dobre i to, co złe — nie pominął niczego, a nawet dodał — każda jego historia opatrzona jest bowiem pięknym zestawem zrobionych przez niego fotografii.

Mapa Chin a na niej rozsypane żetony w kształcie chińskich monet.

Zbiór opowieści, którym są Chiny od góry do dołu, jest słodko-gorzki jak kraj, który przedstawia. Gdzie indziej na świecie można bowiem spotkać wielkiego żywego pluszaka, aby następnego dnia odbyć próbę generalną klaskania do oficjalnej uroczystości?

Książkę zrecenzowała Daria Darowska, wolontariuszka Mediateki/filii 58


Dostępność książki w filiach MBP możesz sprawdzić w katalogu Primo