Informacje ogólne 

Adres i kontakt 

Filia nr 57
ul. Szewska 78 
50-054 Wrocław 
email: mbp57@biblioteka.wroc.pl
telefon: 71 3471267

Biblioteka przy ul. Szewskiej istnieje od 1956 r. Od 1993 r. funkcjonuje jako wypożyczalnia dla dorosłych. Znajdziesz tu blisko 64 tys. książek, filmów dokumentalnych, map i audiobooków, a także bogate zbiory dotyczące turystyki (Biblioteka Turystyczna). Jest tu także czytelnia, w której możesz skorzystać z księgozbioru podręcznego i poczytać gazety. W bibliotece organizowane są spotkania, warsztaty i zajęcia językowe dla dorosłych. Czytelnicy mogą również skorzystać z usługi „Książka do domu”. 

Szczegółowy plan Filii numer 57 

Do biblioteki od strony ul. Szewskiej prowadzi chodnik, na który możesz zejść po 2 schodkach lub zjechać podjazdem. Drzwi wejściowe są szklane i mają 98 cm. szerokości. Otwierają się na zewnątrz (na prawą stronę) i prowadzą do wiatrołapu. Przy wejściu umieszczone są bramki kontrolne. 

Biblioteka ma 2 piętra. Na 1 piętrze znajdziesz literaturę piękną, biografie, materiały do nauki języków i książki dotyczące literatury oraz językoznawstwa, na 2 piętrze – reportaże, literaturę  popularnonaukową oraz wszystko, co dotyczy turystyki. 

Parter 

Pomieszczenie na parterze ma kształt prostokąta o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Większość regałów ma ok. 180 cm wysokości. Po wyjściu z wiatrołapu wchodzi się wprost do  wypożyczalni. 

Po lewej stronie tuż przy drzwiach znajduje się lada biblioteczna z 2 stanowiskami do obsługi czytelników, a po prawej schody na piętro (najpierw wchodzisz po 8 stopniach, następnie skręcasz w lewo, pokonujesz 2 stopnie i później znowu na płaskim skręcasz w lewo i wchodzisz po 7 stopniach na górę). Na parterze, z prawej strony schodów mieści się 5 regałów z literaturą piękną (romanse), a także stolik i dwa fotele, a z lewej – krótka ściana z 3 regałami z literaturą piękną (antologie i poezja polska) i fotelem, za nią wejście do toalety dla personelu, a dalej ściana z 5 regałami z literaturą piękną (fantastyka). Naprzeciwko wejścia, wzdłuż ściany z 3 oknami, stoi 10 regałów z literaturą piękną (fantastyką).

Naprzeciwko lady i wejścia jest ściana z 5 regałami oraz 5 rzędów (po 5-6 regałów każdy) dwustronnych regałów z literaturą piękną z podziałem na literaturę różnych krajów. Najbliżej lady (po jej lewej stronie) stoją 3 regały z audiobookami i książkami z dużym drukiem. Po drugiej stronie pomieszczenia znajdziesz 8 regałów z sylwetkami pisarzy i biografiami, a równolegle do nich – 6 dwustronnych regałów z kryminałami, komiksami, kolekcją Biblioteki Narodowej oraz stojak z materiałami do nauki języków obcych. 

Po lewej stronie znajduje się 9 regałów z nowościami, literaturą obcojęzyczną, materiałami do nauki języków obcych, słownikami i książkami dotyczącymi językoznawstwa oraz historii literatury. W pobliżu okna znajdziesz także komputer z dostępem do katalogu. 

Piętro 

Na piętrze znajdują się 2 pomieszczenia oraz toaleta dla czytelników. Całość ma 194 metry kwadratowe. Większość regałów ma ok 180 cm wysokości. W pierwszym pomieszczeniu  znajdziesz literaturę popularnonaukową, reportaże i książki, które można wypożyczyć za kaucją, a  w drugim – zbiory dotyczące turystyki i czytelnię. Po prawej stronie pierwszego pomieszczenia tuż przy schodach znajduje się toaleta dla czytelników. Za nią, przy ścianie, stoi 6 regałów. Po  prawej stronie, wzdłuż ściany z 3 oknami, stoi 8 regałów, a prostopadle do nich – 6 rzędów z 4 dwustronnymi regałami oraz ściana z 5 regałami. Po lewej stronie znajdują się okna i drzwi tarasowe, 2 stoliki dla czytelników, komputer z dostępem do katalogu oraz stanowisko bibliotekarza. Na wprost schodów stoją regały z reportażami, a obok szerokie przejście (132 cm) do kolejnego pomieszczenia – Biblioteki Turystycznej. 

Mieści się tam także czytelnia z 4 stolikami, stanowisko z dostępem do katalogu oraz biurko  bibliotekarza. Tuż przy wejściu po lewej stronie stoją 4 regały z książkami i mapami dotyczącymi Wrocławia, a po prawej 4 regały ze zbiorami dotyczącymi Śląska, Dolnego Śląska i Sudetów. Naprzeciwko wejścia po lewej stronie mieści się księgozbiór podręczny, a po prawej literatura oraz mapy dotyczące Polski. Po prawej stronie wzdłuż ścian stoją regały z materiałami  dotyczącymi geografii ogólnej, a na środku w dwustronnych regałach ustawionych w 3 rzędach znajdziesz zbiory na temat poszczególnych krajów. Prostopadle do nich umieszczono regał z materiałami na temat turystyki i hotelarstwa. Po lewej stronie (pomiędzy oknami) znajdziesz stojak na gazety.