Zapraszamy grupy przedszkolne i klasy szkolne do udziału w lekcjach bibliotecznych. Czas trwania spotkań dla przedszkoli i szkół to ok. 45 minut. W sprawie zajęć można się kontaktować pod nr telefonu 886 038 110, mejlowo: mbp19@biblioteka.wroc.pl lub też osobiście w godzinach otwarcia biblioteki.

Spotkania dla przedszkoli i klas I-III SP
Pierwsza wizyta w bibliotece
Dzieci poznają bibliotekę, dowiadują się, jak z niej korzystać, jak szukać książek i gier. Rozmawiamy także o tym, co lubią, a czego nie lubią książki. Biblioteczna maskotka – leniwiec Lagun pokazuje swoje ulubione książki.
Poznajemy z Lagunem leniwce
Biblioteczną maskotką jest leniwiec Lagun. Ale ile tak naprawdę wiemy o leniwcach? Czy naprawdę są takie leniwe?
Podczas zajęć czytamy wspólnie książkę „Leniwiec, który zmienił nasze życie”, poznajemy ciekawostki o leniwcach, bawimy się i wykonujemy prace plastyczne.
Ciekawostki o książkach
Książki nie zawsze wyglądały tak jak teraz. A jak będą wyglądały za sto lat? Podczas zajęć dzieci poznają historię pisma, dowiedzą się, dlaczego książki były przykuwane do regałów łańcuchami, poznają ciekawostki na temat książek, a na koniec stworzą wspólnie własną książkę.
Jestem eko
Wszyscy wiemy, że ekologia to ważna sprawa, ale jak można być eko, będąc dzieckiem? Podczas spotkania rozmawiamy o tym, co każdy z nas może zrobić, żeby dbać o naszą planetę, poznajemy ciekawostki na temat Ziemi i wykonujemy prace plastyczne z elementów, które często wyrzucamy (np. rolek po papierze toaletowym).
Lagun odkrywa dinozaury
Podczas zajęć poznajemy ciekawostki o dinozaurach i czytamy wspólnie książkę „Dziobem, piórem i pazurem o Dinozaurach”. Dzieci dowiedzą się, czym zajmuje się paleontolog oraz dlaczego kury są współczesnymi dinozaurami. W drugiej połowie zajęć własnoręcznie wykonujemy dinozaura.
Origami w bibliotece
Podczas lekcji uczymy się historii origami i poznajemy techniki składania papieru oraz towarzyszące im symbole związane z kulturą japońską. Podczas pracy manualnej tworzymy, a następnie kolorujemy własne modele origami, na koniec urządzamy małe zawody w wystrzeliwaniu w górę wcześniej stworzonych modeli węży i żab.
Dlaczego koty zawsze chodzą własnymi ścieżkami?
Podczas zajęć czytamy książkę „Kot maruda” i rozmawiamy o traktowaniu zwierząt domowych, o tym co lubią, a czego nie lubią. Poruszamy temat schronisk dla zwierząt, adopcji i różnego zachowania kotów i psów w zależności od rasy. Na zakończenie tworzymy zakładki do książki z kotami.
Spotkanie z folklorem
Czy wiecie, czym jest gwara? Kiedy obchodzona była Noc Świętojańska? Jak wyglądał tradycyjny ludowy strój na Dolnym Śląsku? W trakcie lekcji poznamy odpowiedzi na wszystkie te pytania i porozmawiamy o polskich legendach i zwyczajach dawniej i dziś. Wykonamy pracę manualną polegającą na wycięciu własnej folklorowej wycinanki i/lub ubierzemy modele lalek w tradycyjne stroje ludowe z różnych regionów Polski.
Lagun poznaje Wybrane Święto
Zajęcia tematyczne dostosowane do wybranego święta. Dzieci poznają tradycje i sposoby obchodzenia danego święta na całym świecie oraz ciekawostki związane z nim.
Dostępne święta: Walentynki, Dzień Matki, Wielkanoc, Dzień Dziecka, Andrzejki, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Nowy Rok.
Lekcje dla klas IV-VIII SP
Rodzaje i gatunki literackie
Uczniowie przypominają sobie rodzaje i gatunki literackie, uczą się, jak je rozpoznawać i rozróżniać. Po krótkiej części teoretycznej następuje część warsztatowa, podczas której uczniowie dzielą się na małe grupy i próbują swoich sił w tworzeniu określonych gatunków literackich.
Ja wśród innych
Każdy i każda z nas żyje wśród innych ludzi, komunikując się z nimi, współpracując, starając się ich poznać i zrozumieć. Staje się to łatwiejsze, kiedy przyswoimy sobie terminy takie jak tożsamość grupowa, grupa swoja i obca, mowa nienawiści, stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja i tolerancja. Zajęcia warsztatowe.
Wyszukiwanie informacji z Supergeekiem
Jak wyszukać informacje? Gdzie sprawdzić definicję słowa, którego nie rozumiemy? Czy warto jeszcze korzystać ze słowników, chociaż wszystko jest w internecie? Po wprowadzeniu teoretycznym uczniowie wejdą w świat gry mobilnej, aby walczyć z błędami językowymi jako Supergeek – bohater, którego bronią są książki.
UWAGA: Wymagany jest smartfon lub tablet (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack (dostępną w Sklep Play i AppStore).
Escape room w bibliotece
Cieszymy się, że przyszliście do biblioteki, ale czy uda Wam się z niej wyjść? Odnajdźcie ukryte podpowiedzi, otwórzcie wszystkie schowki i rozwiążcie zagadki, poznając przy okazji bibliotekę.
UWAGA: Ze względu na specyfikę zajęć, w escape roomie mogą brać udział grupy składające się z maksymalnie 15 osób. W tym czasie drugą część klasy zapraszamy na inne zajęcia lub do zagrania w gry planszowe w przylegającej do biblioteki sali – do ustalenia. Później nastąpi zamiana grup, więc prosimy o zarezerwowanie ok. 80 minut.
Adres:
Filia nr 19
ul. Sołtysowicka 29 h
51-168 Wrocław
tel.: 886 038 110