Program Młodość poezji to cykl podcastów realizowany we współpracy z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA / Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

Na każdy odcinek składa się rozmowa z pewną młodą osobą – twórcą, pasjonatem czy też po prostu kimś zainteresowanym poezją i mającym jakąś wiedzę na jej temat. Nie szukamy tutaj osobowości rozpoznawalnych, znanych czy też uznanych przez społeczeństwo, lecz zwyczajnie – interesujących, mówiących z pasją.

O czym rozmawiamy?

W krótkich odcinkach prowadzimy rozmowy, dyskusje na różne, około poetyckie tematy. Nie zawężamy pola zainteresowania do konkretnego prądu myślowego czy wybranej gałęzi rozwoju poezji – wręcz przeciwnie, chcemy aby były to dyskusje nieograniczane ramami tematycznymi, spontaniczne, bo właśnie z takich niezaplanowanych dialogów zawsze wychodzą najciekawsze wnioski. Podejmujemy rozważania nad różnorakimi sprawami – pojedynczym utworem, konkretnym prądem poetyckim czy sylwetką danego poety. Chcemy po prostu dzielić się refleksjami, które wywołuje w nas poezja.

Celem „Młodości poezji” jest nie tylko zainteresowanie liryką, zachęcanie do podejmowania refleksji i prowadzenia swoich myśli niekoniecznie najprostszymi ścieżkami, lecz także ukazanie, że my – młodzi, mimo wielu opinii, które są przypisane do nas jako do całości pokolenia – także podejmujemy dyskusje na tak delikatne, humanistyczne, a przez to piękne (i niestety pomijane!) tematy. Chcielibyśmy także przypomnieć ludziom, że poezja, a w sumie nawet, tak mi się wydaje, mogę poszerzyć tę myśl na ogół sztuki, jest nie jedynie dla specjalistów i znawców, a dla każdego, nawet dla osób, które dopiero zdobywają wykształcenie średnie w danej dziedzinie, czy też w ogóle nie mają tego w planach – a zwyczajnie, są głodne refleksji wykraczających poza to, z czym zderzamy się na co dzień.

Film w serwisie YouTube: Nieznany list, czyli kwestia (nie)wiary w poezji Tadeusza Różewicza – Młodość poezji – odc. 1
Film w serwisie YouTube: Młodość poezji – podcast – zaproszenie