ratusz wrocławski w kole i napis Miasto Wyobraźni - spotkania z fantastyką w MBP

Wszystkich fanów fantastyki zapraszamy na spotkanie w ramach serii Miasto Wyobraźni – spotkania z fantastyką w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu!

Głos bogów i kobieca moc wody: o wróżeniu i magii deszczowej Słowian

Magdalena Wolff | 6 października, 17:00, Filia nr 12

Słowianie nie uważali, że panują nad Naturą – dla nich przyroda przepełniona była boską mocą. W jaki sposób kontaktowali się z bogami? Jak cienka była granica pomiędzy bogiem a człowiekiem? I czy naprawdę wierzyli, że smoczy kochanek może sprawić, że nastanie susza? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam na wykład!


Jaki piękny koniec świata – analiza wizji apokalipsy w popkulturze

Krzysztof Haladyn | 20 października, 18:00, Filia nr 29

Wizje końca ludzkości pociągają twórców od dawna. Niepewność jutra i świadomość kruchości cywilizacji powodują lęk, a ten najlepiej jest oswoić. Pisarze i filmowcy prześcigają się zatem w serwowaniu post apokaliptycznych wizji, stawiając przy okazji pytanie, w jakim- stopniu nasze człowieczeństwo zależy od obecnych norm społecznych. Przyjrzymy się ciekawym wizom końca świata jaki znamy i zadamy kilka trudnych pytań z cyklu „co by było gdyby…”


Magia zaklęta w starej pralce – krajobraz postindustrialny jako inspiracja twórców literatury niesamowitej

Jakub Bielawski | 3 listopada, 18:00, Filia nr 1

Życie w przestrzeni, na której człowiek odcisnął tak silne piętno sprawia, że pewne kody kulturowe (min. uniwersalne źródła lęku) muszą zostać na powrót zdefiniowane. Czy w XXI wieku nadal można straszyć wielkim zły wilkiem w ciemnym lesie? A może to już czas na opowieści o opuszczonej fabryce, w której żyje coś co żyć nie ma prawa? Co mogą mieć wspólnego amerykańskie ghost towns i polskie wsie popegeerowskie? Czy magiczne i groźne krajobrazy starych zamczysk i ciemnych kniei można zastąpić opuszczoną bazą maszyn rolniczych? Przyjrzyjmy czym żywią się współcześni autorzy creepypast i legend miejskich.


Jak czytać słowiańską fantastykę i odróżnić prawdę historyczna od literackiej fikcji

Anna Sokalska, 17 listopada, 18:00, Filia nr 1

Omówienie najważniejszych informacji dotyczących wątków słowiańskich, które są często powtarzane w literaturze.


Fantastyka i średniowiecze 

Grzegorz Wielgus | 1 grudnia, 18:00, Mediateka

Dlaczego miecze, zamki oraz rycerze stanowią najczęstsze tło dla fantastycznych opowieści? Co sprawiło, że gatunek, gdzie jedyną granicą jest wyobraźnia, zwykle omija szerokim łukiem niektóre epoki, z innych natomiast czerpie tak wiele, że trudno o oryginalność? Kto odpowiada za paladynów, księgi czarów, błędnych rycerzy, gobliny oraz bohaterów obarczonych (jakże tragicznym) dziedzictwem oraz tajemniczym pochodzeniem?