Maciej Falkowski (ur. 1978) – absolwent stosunków międzynarodowych i studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletni analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich, gdzie zajmował się Kaukazem i Azją Centralną. Pracował również w Ambasadzie RP w Erywaniu oraz Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która zajmuje się współpracą rozwojową z państwami postsowieckimi. Obecnie pracownik Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jeden z założycieli Fundacji Kaukaz.net. Autor książki pt. „Armenia. Obieg zamknięty” oraz współautor zbioru reportaży o Kaukazie Północnym Matrioszka w hidżabie. Pisał również m.in. dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowej Europy Wschodniej”.

""

Armenia: mniej znane oblicze Kaukazu

Wciśnięta między potężniejszych sąsiadów, leżąca pomiędzy Europą i Azją Armenia, wśród Polaków jest znacznie mniej znana niż sąsiednia Gruzja. Może z powodu swoich niewielkich rozmiarów albo częściowo zamkniętych granic? Może dlatego, że skomplikowana historia Ormian kojarzy nam się z cierpieniem? Albo po prostu nikt nie zrobił jej dotąd dobrej reklamy. Armenia to kraj piękny, różnorodny krajobrazowo, z bogatą, unikalną a jednocześnie łączącą w sobie elementy kaukaskie, bliskowschodnie i europejskie kulturą i fascynującą historią. Słynący z prostej, ale niezwykle aromatycznej kuchni i miejscowego rękodzieła. Znajdziemy tam wygasłe wulkany, wysokogórskie jeziora i różnokolorowe nagie skały, wśród których kryją się zabytki klasy zero z czasów, kiedy Mieszka I nie było nawet w planach. I spotkamy spokojnych, życzliwych ludzi, którzy mimo niezwykle trudnych warunków starają się żyć normalnie i pielęgnować swoją wyjątkową kulturę.

Maciej Falkowski w Armenii spędził trzy lata, pracując tam w ambasadzie RP. Zjeździł ten kraj, podobnie jak cały Kaukaz i obszar postsowiecki wzdłuż i wszerz, czego owocem była nie tylko książka, ale też tysiące zdjęć. Opowie o Armenii i Ormianach, wprowadzając uczestników spotkania w ich specyficzny, trochę zamknięty świat, który poznał od kuchni.

Szczegóły spotkania

  • 13 kwietnia, godzina 14:00
  • Mediateka, pl. Teatralny 5

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.