Łukasz Kornatka – Przewodnik Beskidzki, pilot wycieczek, alpinista, podróżnik. Wydawca autorskich projektów górskich. Powołał do życia pięć programów górskich, m.in. „Bieszczadzkie Tysięczniki”, „Krzyż na górskim szlaku”, „Schroniska Beskidów”. W projektach tych uczestniczy niemalże 4000 ludzi z całej Polski. Wspina się, prowadzi wycieczki górskie, przeprowadza prelekcje tematyczne w przedszkolach i szkołach wśród młodzieży, wędruje szlakami, jak również poza nimi. Najwięcej przebywa w Tatrach ponieważ od nich zaczęła się jego górka pasja, w sumie wszystko, co związane z górami stanowi jego żywioł. Wspólnie z rodziną wędruje po górskich szlakach, szczególnie upodobali sobie szlaki długodystansowe. Razem zdobyli Koronę Gór Polski oraz Diadem Polskich Gór oraz przeszli niemal 10 szlaków długodystansowych.

Od 2014 roku realizuje projekt „Korona Europy Łukasza dla Miasta Knurów” i od tego czasu skupił się na wyjazdach i poznaniu nieodkrytego w górach Europy i Świata. Dotychczas wszedł na 42 szczyty z 46. W roku 2020 stanął na najwyższym szczycie Europy – Mont Blanc (4808m), a w 2023 zdobył najwyższe szczyty Grecji – Olimp (2918 m) i Turcji – Ararat (5137 m). W 2020 roku za osiągnięcia w turystyce, szczególnie w tej górskiej w Plebiscycie Sportowym Dziennika Zachodniego został uznany za Sportowca Dekady, a w roku 2022 zdobył nagrodę specjalną na Gali Sportu i Kultury w Knurowie za wyprawy wysokogórskie i promocje Miasta Knurów. Udzielał wywiadu dla Telewizji Publicznej TVP 3 Katowice.

Obecnie jest w fazie pisania pierwszego przewodnika po Bieszczadzkich Tysięcznikach.

""

Korona Europy. Niezapomniana górska przygoda

Korona Europy – co to takiego? Czy to górska, niezapomniana przygoda dla każdego? Zdobycie Korony Europy nie jest przedsięwzięciem łatwym, ale dla podejmujących wyzwanie staje się niesamowitą przygodą, która pozwala dostrzec, jak różnorodny i interesujący, nie tylko pod względem geograficznym, ale także kulturalnym, jest kontynent, który zamieszkujemy.

Cały projekt zakłada zdobycie 46 szczytów w 47 krajach Europy wg granicy jaką ustanowiła Międzynarodowa Unia Geograficzna. Jaka to granica? Jakie kraje? Jakie przygody na Nas czekają? O niektórych swoich wyprawach w ramach projektu „Korona Europy Łukasz dla Miasta Knurów” opowie Łukasz, który ma za sobą już 42 szczyty z całego projektu.

Szczegóły spotkania

  • 13 kwietnia, godzina 14:00
  • Biblioteka Turystyczna, ul. Szewska 78

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.