LEMiada 2021 – „lemowa” olimpiada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Uśmiechnięty astronauta machający ręką, z książką w drugiej ręce dryfuje przez kosmos. W tle gwiazdy.

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do udziału w „lemowej” olimpiadzie. Projekt składa się z kilkunastu wydarzeń odbywających się w różnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu na przestrzeni kilku miesięcy – od czerwca do października 2021 r. W tym czasie odbędą się m.in. rodzinne warsztaty plastyczne, zajęcia edukacyjne, gry mobilne, prelekcje dla dorosłych oraz quiz z nagrodami! Wszystko to, by przybliżyć naszym czytelnikom sylwetkę i twórczość Stanisława Lema i zachęcić do wspólnej zabawy w przestrzeniach bibliotecznych po długiej rozłące.

Plan wydarzeń w ramach LEMiady 2021

Dzienniki LEMiady 2021 – analogowa gra międzybiblioteczna

Od początku lipca do końca sierpnia w każdej filii czekają na ciebie pytania związane z prozą i życiem Stanisława Lema. Odwiedzaj biblioteki i zbieraj pieczątki za prawidłowe odpowiedzi na specjalnej karcie zadań, którą otrzymasz w każdej bibliotece. Jedna biblioteka to jedno pytanie i możliwość otrzymania jednego punktu. Dla uczestników zabawy przewidzieliśmy niespodzianki na zakończenie projektu (wrzesień). Regulamin akcji dostępny wkrótce na stronie biblioteki.  

Data: 1 lipca-31 sierpnia


Gra mobilna LEMiada – lemowa olimpiada

Odpowiedz na pytania związane z prozą i życiem Stanisława Lema, nie wychodząc z domu! Gra w formie quizu w aplikacji ActionTrack jest dostosowana do potrzeb edukacyjnych uczniów ze szkoły podstawowej i będzie dostępna także po zakończeniu projektu.


Elektrycerze – warsztaty programowania robotów

Zaprogramujemy roboty Codey Rocky i Dash oraz Ozoboty. Poukładamy na ekranie tabletu kilka kolorowych bloków, a nasz robot zamruga, zacznie omijać przeszkody lub pokaże śmieszne miny. Za pomocą Ozobotów pokażemy, że programowanie to nie tylko długie linie kodu pisane w wybranym języku programowania, ale przede wszystkim twórcze myślenie, tworzenie algorytmu działania robota, a następnie testowanie przebiegu działania, które zostało zaplanowane. Przekonamy się, że programować można nawet bez użycia komputera czy tabletu. Podczas warsztatów każde z dzieci otrzyma swój tablet i potrzebne materiały do kodowania robotów.

Miejsce: MultiCentrum, ul. Powstańców Śl. 210


Warsztaty plastyczne – makieta kosmicznego miasteczka

Zapraszamy rodziców/opiekunów z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Warsztaty z wykorzystaniem materiałów recyklingowych przeprowadzi Marta Szloser. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w bibliotece.

Miejsce: Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a
Data: 11 września, 11:00-12:30


Kosmiczna fotobudka (warsztaty międzypokoleniowe) i rozgrywka gry mobilnej LEMiada – lemowa olimpiada

Uczestnicy stworzą ścianki do sesji zdjęciowych oraz akcesoria, które będzie można wykorzystać do sesji. Zdjęcia zostaną wykonane za pomocą aparatu do fotografii natychmiastowej. Warsztaty przeprowadzi Sylwia Olszewska-Tracz. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w Filii nr 18, mailowo: mbp18@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie: 71 364 69 62. Przed warsztatem plastycznym odbędzie się biblioteczna rozgrywka gry mobilnej LEMiada – lemowa olimpiada na silniku Action Track.

Miejsce: Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a
Data: 16 września 2021, 17:00-18:30


Stanisław Lem – reaktywacja – wykład Stanisława Beresia

O Lemie opowie Stanisław Bereś – literaturoznawca i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” i „Tako rzecze… Lem”.

Miejsce: Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a
Data: 2 września, 17:00


Lem mniej oczywisty – prelekcja dr Stanisława Kukurowskiego

Wykładowca literatury współczesnej z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w niekonwencjonalny sposób przedstawi Stanisława Lema i jego twórczość. Prelekcja będzie połączona z dialogiem literackim złożonym z fragmentów tekstów Lema, w wykonaniu aktorek Joanny Małaszkiewicz i Pauliny Walendowskiej.

Miejsce: Światowid – Ośrodek Działań Twórczych, ul. Sempołowskiej 54a
Data: 15 października, 18:00. Więcej informacji wkrótce.


Kącik seniora – rozmowy o gatunkach filmowych

Porozmawiamy o science fiction na przykładzie twórczości Stanisława Lema i filmu „Solaris” w reżyserii Stevena Soderbergha. Seans poprzedzi krótka prelekcja na temat literatury i kultury science-fiction, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lema. Po projekcji odbędzie się dyskusja. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację wejściówek w Filii nr 11.

Miejsce: Filia nr 11 (CBK Fama), ul. Krzywoustego 286
Data: 1 października, 12:00


Budujemy z Trurlem i Klapaucjuszem – warsztaty tworzenia robotów

Cykl warsztatów, podczas których zostaną stworzone modele robotów poruszane za pomocą systemu Arduino. Warsztaty modelarskie poprowadzi doświadczony i ceniony specjalista Henryk Napora. Drugą część zajęć poprowadzą cyfrowi edukatorzy z zespołu MultiCentrum. Ukończone modele zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeni Filii nr 44. Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym. Na zajęcia obowiązują zapisy (maksymalnie 15 osób).

Miejsce: Filia nr 44, ul. Powstańców Śl. 210
Data: 4, 18, 25 września, 10:00-14:00


Kosmiczny escape room – podróż w nieznane

Zapraszamy na kosmiczny escape room dla grup 4-osobowych. Dla uczestników w wieku od 10 lat (z przynajmniej jedną osobą dorosłą), dla rodziców z dziećmi oraz dla dorosłych. Zapisy od 30 sierpnia pod adresem mailowym: mbp11@biblioteka.wroc.pl. Regulamin wydarzenia na stronie biblioteki.

Miejsce: Filia nr 11 (CBK Fama), ul. Krzywoustego 286
Data: wrzesień/październik 2021 r.


Kodowanie z Bajkami robotów – warsztaty

Zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat na zajęcia „Kodowanie z Bajkami robotów„. W czasie spotkania dzieci sprawdzą swoją wiedzę o Bajkach robotów Stanisława Lema, nauczą się jak odkodować zaszyfrowany obrazek, uratują rakietę przed kosmiczną katastrofą, a na koniec same  zmienią się w roboty i zaprogramują wspólnie taniec-połamaniec. Warsztaty dla dzieci z rozgrywką gry „LEMiada – lemowa olimpiada” na silniku ActionTrack. Zapisy mailowo: mbp06@biblioteka.wroc.pl i pod nr. telefonu 71/364-69-65.

Miejsce: Filia nr 6, ul. Lwowska 21
Data: 5 października, godz. 9.30-11.00


Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, napis Ministerstw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, po lewej stronie polski orzeł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.