Z lewej strony mężczyzna gra na saksofonie. Z prawej strony okładka książki "Kuba" Agaty Kosmalskiej.

„Kuba. W pogoni za wolnością” to ­– jak zapowiada autorka, Agata Kosmalska ­– „opowieść o innej galaktyce i jej mieszkańcach, o niezwykłych ludziach, hawańczykach, guajirro, dzikusach, kosmitach, społeczności, której nie spotkamy nigdzie indziej na świecie, o ludziach, których nikt nie dostrzegł i nie zauważył, czerpiąc korzyści z turystycznych miejsc czy rzadkich używek”.

Dzięki tej książce dowiecie się, co się kryje za tym, co nam się z Kubą kojarzy najczęściej, a więc za amerykańskimi krążownikami szos sprzed kilku dekad, salsą, wszechobecnym Che Guevarą, starszymi paniami w bajecznie kolorowych ubraniach pozującymi turystom do zdjęć z cygarem w upierścienionej dłoni. Poznacie codzienne życie Kubańczyków, także tych, którzy nie mieszkają w stolicy.

Jak sobie radzą, żyjąc w wiecznym niedostatku i stojąc w kolejkach po żywność na kartki? Jak dorabiają do marnej pensji? Czy na pewno są mniej szczęśliwi niż syci Europejczycy? Czym żyją? Jak spędzają wieczory i wakacje? O kim (a nie o czym) mówią „mango”? Co wspólnego ma z nimi stare polskie powiedzenie „Czy się stoi, czy się leży…”? Jak podróżują? Czy rzeczywiście są tak otwarci, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka? Czym jest dla nich karnawał (i dlaczego nie tym, czym – naszym zdaniem – być powinien? No i jak to możliwe, że na Kubie jest aż tak wielu świetnie wykształconych lekarzy?

Pisarz, dziennikarz i podróżnik Jarosław Molenda napisał, że Kuba jest jak zaniedbana piękna kobieta, która kusi swoim powierzchownym kolorytem i zniewala, gdy poznać jej duszę. I że można ją tylko kochać albo nienawidzić. Autorka tej książki z pewnością Kubę kocha.

Książkę poleca Beata Turska z filii nr 57